Cleaning Product Certificates

Shop by category

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Brands Properties Material Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

Certificates: 1 - 30 of 598 items

Sonett Laundry Liquid - Lavender

Sonett Laundry Liquid -​ Lavender, 5 l

  • For coloured & white laundry
  • Delicate fragrance from organic lavender essential oil
  • 30°C - 95°C
CHF 21.06 CHF 23.50 (CHF 4.21 / l)

Delivery by October 09

Sonett Liquid Detergent - Sensitive

Sonett Liquid Detergent -​ Sensitive, 2 l

  • For coloured & white laundry
  • No enzymes or genetic engineering
  • 30°C - 95°C
CHF 9.50 CHF 10.55 (CHF 4.75 / l)

Delivery by October 09

Sonett Eco-Sponge 2-Pack

Sonett Eco-​Sponge 2-​Pack

  • Made from biodegradable materials
  • Scratch-free sponge
  • Washed at a temperature of up to 60°C
CHF 2.98 CHF 3.32

Delivery by October 09

Sonett Dishwashing Liquid Lemon

Sonett Dishwashing Liquid Lemon, 300 ml

  • Insusceptible to water hardness
  • Fresh lemon scent
  • Pure plant-based surfactants
CHF 1.98 CHF 2.20 (CHF 6.60 / l)

Delivery by October 09

Ecover Zero Laundry Liquid

Ecover Zero Laundry Liquid, 1 l

  • Effective against stains
  • Gentle on sensitive skin
  • 30 °C - 60 °C
CHF 13.04 CHF 14.50 (CHF 13.04 / l)

Delivery by October 09

Sonett Color Laundry Detergent - Mint & Lemon

Sonett Color Laundry Detergent -​ Mint & Lemon, 1,50 l

  • With organic plant oil soap
  • Also for sportswear
  • 20°C - 60°C
CHF 7.49 CHF 8.35 (CHF 4.99 / l)

Delivery by October 09

claro ECO Classic Tabs

claro ECO Classic Tabs, 35 pieces

  • Water soluble film
  • Palm oil free
  • Made in Austria
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 0.18 / pc)

Delivery by October 09

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk, 1 l

  • For delicates, wool & silk
  • Fragrant lavender scent
  • 20°C - 40°C
CHF 7.00 CHF 7.80 (CHF 7.00 / l)

Delivery by October 09

Ecover Fabric Softener - Apple Blossom & Almond

Ecover Fabric Softener -​ Apple Blossom & Almond, 750 ml

  • Leaves laundry feeling super soft
  • Plant-based ingredients
  • A lovely floral fragrance
CHF 3.89 CHF 4.35 (CHF 5.19 / l)

Delivery by October 09

Sonett Bathroom Cleaner

Sonett Bathroom Cleaner, 1 l

  • Removes water stains & soap deposits
  • 100% biodegradable
  • Neutral scent & vegan
CHF 4.99 CHF 5.55 (CHF 4.99 / l)

Delivery by October 09

Sonett Washing Powder Concentrate

Sonett Washing Powder Concentrate, 2,40 kg

  • For coloured & white laundry
  • With organic plant oil soap
  • 40°C - 95°C
CHF 13.02 CHF 14.45 (CHF 5.43 / kg)

Delivery by October 09

Sonett Lavender Hand Soap

Sonett Lavender Hand Soap, 1 l

  • Mild & nourishing
  • 100% biodegradable
  • With high-quality organic oils
CHF 10.01 CHF 11.15 (CHF 10.01 / l)

Delivery by October 09

Sonett Orange Power Cleaner

Sonett Orange Power Cleaner, 0.5 l (500 ml)

  • Suitable for the kitchen, windows & floors
  • With orange oil from organic farming
  • Well tolerated by the skin
CHF 3.78 CHF 4.20 (CHF 7.56 / l)

Delivery by October 09

Sonett Bleaching Complex

Sonett Bleaching Complex, 900 g

  • Removes difficult stains
  • Prevents greying
  • Tough on stained dishes
CHF 4.99 CHF 5.55 (CHF 5.54 / kg)

Delivery by October 09

Vinegar Cleaner

Frosch Vinegar Cleaner, 1 l

  • Effective at removing limescale
  • Tried-and-tested active ingredient
  • Free from harmful additives
CHF 3.60 CHF 4.00 (CHF 3.60 / l)

Delivery by October 09

Sonett Rose Hand Soap

Sonett Rose Hand Soap, 1 l

  • For face, body & hands
  • Gentle & nourishing
  • 100% biodegradable
CHF 11.01 CHF 12.25 (CHF 11.01 / l)

Delivery by October 09

Ecover Ocean Waves Toilet Cleaner

Ecover Ocean Waves Toilet Cleaner, 750 ml

  • With the natural power of citric acid
  • Refreshing scent - plant based
  • Completely biodegradable
CHF 3.19 CHF 3.55 (CHF 4.25 / l)

Delivery by October 09

Ecover Bathroom Cleaner

Ecover Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Recyclable packaging
  • Suitable for chrome surfaces
  • With a fresh fragrance
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 8.60 / l)

Delivery by October 09

claro ECO Multi Tabs

claro ECO Multi Tabs, 70 pieces

  • With salt & rinse aid function
  • Water soluble film
  • Highly effective
CHF 15.54 CHF 17.25 (CHF 0.22 / pc)

Delivery by October 09

Sonett Laundry Rinse

Sonett Laundry Rinse, 1 l

  • Neutralises the pH value of the fabrics
  • Refreshes the colour & smooths the fibres
  • Removes laundry detergent residues
CHF 4.38 CHF 4.85 (CHF 4.38 / l)

Delivery by October 09

Ecover Lemon & Aloe Vera Dishwashing Liquid

Ecover Lemon & Aloe Vera Dishwashing Liquid, 5 l

  • Plant-based & mineral ingredients
  • Mild on the skin
  • Recycled plastic packaging
CHF 18.56 CHF 20.50 (CHF 3.71 / l)

Delivery by October 09

Sonett Citrus Hand Soap

Sonett Citrus Hand Soap, 1 l

  • With a wonderfully fresh fragrance
  • Made from organic olive oil
  • Mild cleansing
CHF 10.01 CHF 11.15 (CHF 10.01 / l)

Delivery by October 09

Sonett Softener

Sonett Softener, 1 kg

  • Improves the washing performance of the laundry detergent
  • Without phosphates & fillers
  • Free from petroleum products
CHF 5.49 CHF 6.10 (CHF 5.49 / kg)

Delivery by October 09

Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive, 1 l

  • Pure plant-based organic olive oil soap
  • Without petrochemicals
  • Free from fragrances, colourants & preservatives
CHF 7.00 CHF 7.80 (CHF 7.00 / l)

Delivery by October 09

Sonett All-Purpose Cleaner

Sonett All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • With orange & lemongrass oils
  • 100% biodegradable
  • Well tolerated by the skin
CHF 4.69 CHF 5.20 (CHF 4.69 / l)

Delivery by October 09

Sonett Washing-Up Liquid - Sensitive

Sonett Washing-​Up Liquid -​ Sensitive, 300 ml

  • No petrochemical ingredients
  • Free from fragrances, colourants & preservatives
  • Well tolerated by the skin
CHF 1.98 CHF 2.20 (CHF 6.60 / l)

Delivery by October 09

Sonett Liquid Gall Soap

Sonett Liquid Gall Soap, 120 ml

  • With organic plant oil soap & petitgrain oil
  • Effective against stains
  • For coloured & white fabrics
CHF 2.17 CHF 2.40 (CHF 18.08 / l)

Delivery by October 09

Sonett Washing-Up Liquid - Calendula

Sonett Washing-​Up Liquid -​ Calendula, 300 ml

  • 100% biodegradable
  • Gentle surfactants
  • With calendula essence
CHF 2.37 CHF 2.65 (CHF 7.90 / l)

Delivery by October 09

Sonett Decalcifier

Sonett Decalcifier, 1 l

  • Neutral scent
  • 100% biodegradable
  • Removes limescale deposits
CHF 4.38 CHF 4.85 (CHF 4.38 / l)

Delivery by October 09

Sonett Gall Soap

Sonett Gall Soap, 100 g

  • Very rich & effective
  • With plant-based ingredients from organic farming
  • Excellent fat-dissolving power
CHF 1.77 CHF 1.95 (CHF 17.70 / kg)

Delivery by October 09