Gardening Accessories

Water cans and more

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Material Certificates Use for Effective
Filter

Gardening: 18 items

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Black Liquid Soap Spray

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Black Liquid Soap Spray, 750 ml

  • Ready-to-use solution
  • All-purpose household cleaner
  • Natural repellent
CHF 10.00 (CHF 13.33 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Pure Soda

Sodasan Pure Soda, 500 g

  • For household & garden
  • Dissolves grease & impurities
  • Without additives
CHF 5.35 (CHF 10.70 / kg)

Delivery by October 08

Geda Rubber Ball Sprayer, 250ml

Geda Rubber Ball Sprayer, 250ml, Terracotta

  • Spout length: 9.5 cm
  • Made in Germany
  • Perfect for potted plants
CHF 13.35

Delivery by October 08

Rubber Ball Sprayer with a long neck, 250 ml

Geda Rubber Ball Sprayer with a long neck, 250 ml , terracotta

  • High-quality
  • Modern design
  • Fine spray jet
CHF 11.62 CHF 16.60

Delivery by October 08

Burgon & Ball Houseplant Pruner

Burgon & Ball Houseplant Pruner

  • Cuts very precisely
  • Stainless steel blades
  • Optimal grip
CHF 16.15

Delivery by October 08

FAIR ZONE Gardening Soap

FAIR ZONE Gardening Soap, 160 g

  • Effective against dirt
  • Free from synthetic additives
  • Vegan formula
CHF 10.00 (CHF 62.50 / kg)

Delivery by October 08

Burgon & Ball Passiflora Indoor Watering Can

Burgon & Ball Passiflora Indoor Watering Can, Flora & Fauna

  • Made from galvanized steel
  • For targeted irrigation
  • Elegant & slim
CHF 28.00

Delivery by October 08

Burgon & Ball Houseplant and Terrarium Tool Set

Burgon & Ball Houseplant and Terrarium Tool Set

  • For hard to reach places
  • For planting & transplanting
  • 3-piece set
CHF 16.15

Delivery by October 08

Burgon & Ball Small Watering Can for Indoor Plants

Burgon & Ball Small Watering Can for Indoor Plants, White

  • Narrow spout
  • Handle made of beech wood
  • 0,7 litres
CHF 17.60

Delivery by October 08

Geda Rubber Ball Sprayer, 50 0ml

Geda Rubber Ball Sprayer, 50 0ml, 16 cm spout length

  • Innovative design
  • Perfect for Bonsai plants
  • Easily vary how much you spray
CHF 18.95

Delivery by October 08

Najel Black Olive Soap Paste

Najel Black Olive Soap Paste, 200 g

  • For all surfaces
  • Also suitable for washing up
  • Easy to dose
CHF 7.25 (CHF 36.25 / kg)

Delivery by October 08

Garden Trading Galvanized Steel Watering Can 1.9 L

Garden Trading Galvanized Steel Watering Can 1.9 L

  • Made of galvanized steel
  • Timeless design
  • Capacity: 1.9 l
CHF 22.00

Delivery by October 08

Black Soap with Olive Oil Spray

La Corvette Black Soap with Olive Oil Spray, 750 ml

  • Cleans & degreases surfaces
  • Protects your plants
  • Vegan
CHF 10.10 (CHF 13.47 / l)

Delivery by October 08

Najel Multi-purpose Cleaning Stone

Najel Multi-​purpose Cleaning Stone, 300 g

  • With Aleppo soap & lemon
  • For surfaces in the home & garden
  • Quick cleaning & natural active ingredients
CHF 12.80 (CHF 42.67 / kg)

Delivery by October 08

Garden Trading Steel Watering Can

Garden Trading Steel Watering Can, 10 Litres

  • Made of sturdy metal
  • Great vintage design
  • Easy to use
CHF 56.00

Delivery by October 08

Najel Home & Garden Black Soap

Najel Home & Garden Black Soap , 1 l

  • Ready to use
  • Cleans surfaces
  • Practical spray format
CHF 7.50 (CHF 7.50 / l)

Delivery by October 08

Burgon & Ball Sophie Conran - Indoor Watering Can

Burgon & Ball Sophie Conran -​ Indoor Watering Can, White

  • For targeted watering
  • Robust powder coating
  • Volume: 1.7 litres
CHF 39.50

Delivery by October 08

Geda Pressure Pump Sprayer 1.5 L

Geda Pressure Pump Sprayer 1.5 L

  • 1.5 litre capacity
  • Clear/black
  • With a pressure relief valve
CHF 18.95

Delivery by October 08