EWG Home-Certified Products

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Scents Brands Properties Consistency Use for Effective Washing temperature
Filter

EWG: 1 - 30 of 79 items

Sodasan Lime Color Laundry Detergent

Sodasan Lime Color Laundry Detergent, 1,50 l

  • Vegan, Eco Guarantee & EcoCert certified
CHF 7.31 CHF 8.15 (CHF 4.87 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Ecological Stain Removal Gel

Sodasan Ecological Stain Removal Gel, 200 ml

  • easy to use brush head
  • effective stain removal
  • with organic vegetable oil
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 14.95 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Organic Curd Soap Cream Soap

Sodasan Organic Curd Soap Cream Soap, 100 g

  • manufactured from high-quality organic vegetable oils
  • unscented
  • free of colouring and preservatives
CHF 1.74 CHF 1.95 (CHF 17.40 / kg)

Delivery by October 09

Sodasan Organic Liquid Soap Citrus-Olive

Sodasan Organic Liquid Soap Citrus-​Olive, 1 l

  • produced with nourishing organic olive oil
  • natural scent from pure essential oils
  • free of colouring, preservatives and detergent
CHF 8.72 CHF 9.70 (CHF 8.72 / l)

Delivery by October 09

Ecological Bleaching Agent & Stain Remover

Sodasan Ecological Bleaching Agent & Stain Remover, 500 g

  • effective, hygienic stain removal through active oxygen
  • unscented
  • dermatologically tested
CHF 3.19 CHF 3.55 (CHF 6.38 / kg)

Delivery by October 09

Sodasan Organic Liquid Soap Lavender-Olive

Sodasan Organic Liquid Soap Lavender-​Olive, 1000 ml (1 l)

  • produced with nourishing organic olive oil
  • natural scent from pure essential oils
  • free of colouring, preservatives and detergent
CHF 8.72 CHF 9.70 (CHF 8.72 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Fragrance & Care Rinse

Sodasan Fragrance & Care Rinse, 750 ml

  • fiber care with organic aloe vera
  • suitable for people with sensitive skin
  • natural magnolia scent
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 5.73 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Wool and Delicates Laundry Detergent

Sodasan Wool and Delicates Laundry Detergent, 750 ml

  • For wool, silk & cashmere
  • Dermatologically tested
  • Natural magnolia scent
CHF 5.40 CHF 6.00 (CHF 7.20 / l)

Delivery by October 09

"Sport & Outdoor" Liquid Laundry Detergent

Sodasan "Sport & Outdoor" Liquid Laundry Detergent, 750 ml

  • Temperature range: 30 - 95°C
  • Suitable for machine & handwash
  • Well tolerated by the skin
CHF 7.01 CHF 7.80 (CHF 9.35 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Lavender Color Liquid Laundry Detergent

Sodasan Lavender Color Liquid Laundry Detergent, 1,5 l

  • Natural scent of essential oils
  • Plant-based cleaning substances
  • Effective at all temperatures
CHF 7.31 CHF 8.15 (CHF 4.87 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Bath Cleaner

Sodasan Bath Cleaner, 500 ml

  • Removes limescale deposits & soap residues
  • Natural & fresh scent
  • Suitable for use on all bathroom surfaces
CHF 3.89 CHF 4.35 (CHF 7.78 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Eco Absorbent Cloths

Sodasan Eco Absorbent Cloths, 2 pieces

  • Set of 2
  • Washable at 60°C
  • 100% compostable
CHF 1.68 CHF 1.85 (CHF 0.84 / pc)

Delivery by October 09

Sodasan FRESH Room Fragrance

Sodasan FRESH Room Fragrance, 500 ml

  • With pure essential oils
  • Fresh, lemony fragrance
  • For all living areas
CHF 20.06 CHF 22.50 (CHF 40.12 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Vinegar Cleaner

Sodasan Vinegar Cleaner, 1 l

  • Fights dirt & odours
  • Effective against limescale deposits
  • Dermatologically tested
CHF 3.89 CHF 4.35 (CHF 3.89 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive, 1 l

  • produced with nourishing organic olive oil
  • unscented
  • free of colouring, preservatives and detergent
CHF 8.72 CHF 9.70 (CHF 8.72 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Ecological Sensitive Washing-Up Liquid

Sodasan Ecological Sensitive Washing-​Up Liquid, 500 ml

  • no residue of unnecessary chemicals on the dishes
  • free of petrochemical ingredients
  • no colouring or preservatives
CHF 2.70 CHF 3.00 (CHF 5.40 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Lemon & Lime Washing-Up Liquid

Sodasan Lemon & Lime Washing-​Up Liquid, 1 l

  • No added colours or preservatives
  • Free from petrochemical ingredients
  • Suitable for all crockery and cutlery
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 4.30 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Orange Power Cleaner

Sodasan Orange Power Cleaner, 500 ml

  • Universal use, all-purpose cleaner
  • Natural, fresh orange scent
  • Highly concentrated and effective
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 09

18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Lavender

Dr. Bronner's 18-​in-​1 Pure Castile Magic Soap -​ Lavender, 475 ml

  • Suitable for all skin types
  • Triple-concentrated
  • For the face, body, hair & more
CHF 21.06 CHF 23.50 (CHF 44.34 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Auto Dish Tabs

Sodasan Auto Dish Tabs, 25 pieces

  • Tough on grease
  • Enzyme-free, GMO-free, phosphate-free
  • No chlorine-releasing substances
CHF 6.01 CHF 6.70 (CHF 0.24 / pc)

Delivery by October 09

18-in 1 Pure Castile Magic Soap, Baby - Unscented

Dr. Bronner's 18-​in 1 Pure Castile Magic Soap, Baby -​ Unscented, 240 ml

  • Suitable for all skin types, especially sensitive skin
  • Free from fragrances & essential oils
  • For the face, body, hair & more
CHF 14.44 CHF 16.05 (CHF 60.17 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Water Softener

Sodasan Water Softener, 750 g

  • No colourings or preservatives
  • Enzyme-free, non-GMO & phosphate-free
  • Dermatologically tested
CHF 5.49 CHF 6.10 (CHF 7.32 / kg)

Delivery by October 09

Sodasan Color Sensitive Liquid Laundry Detergent

Sodasan Color Sensitive Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Made from high-quality organic vegetable oils
  • Without fragrances
  • Dermatologically tested
CHF 7.31 CHF 8.15 (CHF 4.87 / l)

Delivery by October 09

Dr. Bronner's Magic Bar Soap - Lavender

Dr. Bronner's Magic Bar Soap -​ Lavender, 140 g

  • Suitable for all skin & hair types
  • Made from high-quality organic plant oils
  • Gentle foam formation & cleansing properties
CHF 9.21 CHF 10.25 (CHF 65.79 / kg)

Delivery by October 09

Sodasan Colour Sensitive Washing Powder

Sodasan Colour Sensitive Washing Powder, 1,01 kg

  • Temperature range: 30 - 95°C
  • Suitable for all kinds of fabrics, excl. wool & silk
  • Fragrance-free formula
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 7.93 / kg)

Delivery by October 09

Attitude Furry Friends Odour Eliminator

Attitude Furry Friends Odour Eliminator, 227 g

  • Gentle lavender aroma
  • Ideal for rooms up to 37m2
  • Works for up to 6 weeks
CHF 10.43 CHF 11.60 (CHF 45.95 / kg)

Delivery by October 09

Sodasan Scouring Cream

Sodasan Sodasan Scouring Cream, 500 ml

  • Effective, thorough cleaning
  • No colouring or preservatives
  • Natural scent from pure essential oils
CHF 3.49 CHF 3.90 (CHF 6.98 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Dishwasher Detergent Powder

Sodasan Dishwasher Detergent Powder, 1,50 kg

  • Contains no enzymes, GMO's or phosphates
  • Free from petrochemical substances
  • Very economical formula
CHF 10.02 CHF 11.15 (CHF 6.68 / kg)

Delivery by October 09

Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Almond

Dr. Bronner's 18-​in-​1 Pure Castile Magic Soap -​ Almond, 60 ml

  • Suitable for all skin types
  • Made from high-quality organic oils
  • Triple-concentrated
CHF 5.70 CHF 6.35 (CHF 95.00 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Citrus Toilet Cleaner

Sodasan Citrus Toilet Cleaner, 750 ml

  • Removes deposits in toilets & urinals
  • Natural, fresh scent
  • Contains plant-based ingredients
CHF 3.89 CHF 4.35 (CHF 5.19 / l)

Delivery by October 09