Natural Shoe & Leather Care

Eco-friendly Shoe Cream & Leather Care Products, Cloths & Brushes

Filter & sort

Prices Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Shoe & Leather Care : 14 items

GUPPYFRIEND Cleaning Brush

GUPPYFRIEND Cleaning Brush

  • Ideal for kitchen & bathroom
  • 100% plastic-free
  • With natural bristles
CHF 6.55

Delivery by October 08

Erdal Cleaning Foam

Erdal Cleaning Foam , 150 ml

  • Suitable for buckskin & suede
  • With renewing formula
  • Effective cleaning
CHF 5.45 (CHF 36.33 / l)

Delivery by October 08

Uni-Sapon Leather Balm

Uni-Sapon Leather Balm, 200 ml

  • With natural ingredients
  • Versatile in use
  • Without colour pigments
CHF 22.00 (CHF 110.00 / l)

Delivery by October 08

Ulrich natürlich Leather Balm

Ulrich natürlich Leather Balm, 150 g

  • Revives and protects
  • With lanolin and beeswax
  • Biodegradable
CHF 12.15 (CHF 81.00 / kg)

Delivery by October 08

Erdal Colour Repair for Sneakers - White

Erdal Colour Repair for Sneakers -​ White, 75 ml

  • For fabric & smooth leather shoes
  • Highly coverage
  • Revives the colour
CHF 4.35 (CHF 58.00 / l)

Delivery by October 08

FAIR ZONE Shoe Polish

FAIR ZONE Shoe Polish, 100 ml

  • For natural & artificial leather
  • Vegan
  • 100% natural
CHF 12.20 (CHF 122.00 / l)

Delivery by October 08

Bürstenhaus Redecker Shoe Shine Brush

Bürstenhaus Redecker Shoe Shine Brush, Horsehair

  • Made from oiled oakwood
  • Size: 16 cm
  • Handmade
CHF 24.00

Delivery by October 08

Erdal Sneaker Detergent

Erdal Sneaker Detergent , 500 ml

  • For washable shoes (30 °C)
  • Removes odours
  • Easy to use
CHF 6.45 (CHF 12.90 / l)

Delivery by October 08

Erdal Super Waterproofing Agent

Erdal Super Waterproofing Agent, 300 ml

  • For textiles, smooth leather & suede
  • For all colours
  • Effective against moisture
CHF 8.80 (CHF 29.33 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Leather Booster

Poliboy Leather Booster, 375 ml

  • For smooth & grained leather
  • Increases resistance
  • Adds beautiful shine
CHF 4.80 (CHF 12.80 / l)

Delivery by October 08

KOSTKAMM Shoe Polishing Brush

KOSTKAMM Shoe Polishing Brush

  • Made from beech wood
  • With slotted horsehair
  • Length: approx. 16.5 cm
CHF 34.50

Delivery by October 08

ecoLiving Shoe Horn

ecoLiving Shoe Horn

  • Made of pear wood
  • Minimalistic & functional
  • Sustainable
CHF 10.55

Delivery by October 08

Bürstenhaus Redecker Shoe Dirt Brush

Bürstenhaus Redecker Shoe Dirt Brush, 1 piece

  • Size: 19 cm
  • For cleaning the soles of shoes
  • Made from untreated beechwood, coconut & fibre
CHF 13.30

Delivery by October 21

KOSTKAMM Shoe Cleaning Brush

KOSTKAMM Shoe Cleaning Brush

  • Bristles made from palm leaf fibre & sisal
  • Made from beech wood
  • Length: approx. 16.5 cm
CHF 16.75

Delivery by November 09