The EU Ecolabel Certificate

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

The EU Ecolabel: 1 - 30 of 32 items

claro ECO Classic Tabs

claro ECO Classic Tabs, 35 pieces

  • Water soluble film
  • Palm oil free
  • Made in Austria
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 0.18 / pc)

Delivery by October 09

Vinegar Cleaner

Frosch Vinegar Cleaner, 1 l

  • Effective at removing limescale
  • Tried-and-tested active ingredient
  • Free from harmful additives
CHF 3.60 CHF 4.00 (CHF 3.60 / l)

Delivery by October 09

claro ECO Multi Tabs

claro ECO Multi Tabs, 70 pieces

  • With salt & rinse aid function
  • Water soluble film
  • Highly effective
CHF 15.54 CHF 17.25 (CHF 0.22 / pc)

Delivery by October 09

Aloe Vera Sensitive Laundry Detergent

Frosch Aloe Vera Sensitive Laundry Detergent, 5 litres

  • Colour & fibre protection
  • Hypoallergenic
  • 20°C - 95°C
CHF 31.61 CHF 35.00 (CHF 6.32 / l)

Delivery by October 09

Lavender Universal Cleaner

Frosch Lavender Universal Cleaner, 1 l

  • Suitable for a variety of surfaces
  • Free from harmful chemicals
  • With natural-based ingredients
CHF 3.60 CHF 4.00 (CHF 3.60 / l)

Delivery by October 09

Citrus Toilet Cleaner

Frosch Citrus Toilet Cleaner, 750 ml

  • Fresh lemon scent
  • Powerful action against lime deposits, toilet rings and dirt
  • Free from harmful chemicals
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 5.45 / l)

Delivery by October 09

Baby Liquid Laundry Detergent

Frosch Baby Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Ideal for baby clothing
  • For white & colour-fast textiles
  • 20°C - 95°C
CHF 9.01 CHF 10.00 (CHF 6.01 / l)

Delivery by October 09

Active Soda Detergent

Frosch Active Soda Detergent, 1,50 l

  • For textiles
  • Washing temperature: 20 - 95°C
  • Very high cleaning performance
CHF 11.73 CHF 13.05 (CHF 7.82 / l)

Delivery by October 09

claro ECO Rinse Aid

claro ECO Rinse Aid, 500 ml

  • Prevents water & limescale stains
  • Freshness & shine formula
  • Biodegradable
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 09

claro ECO Colourful Laundry Powder

claro ECO Colourful Laundry Powder, 2,20 kg

  • Fine & colour laundry
  • 30°C - 95°C
  • Up to 35 washes
CHF 19.97 CHF 22.00 (CHF 9.08 / kg)

Delivery by October 09

Spiritus Glass Cleaner

Frosch Spiritus Glass Cleaner , 500 ml

  • Effective against grease
  • Streak-free cleaning
  • Vegan formula
CHF 4.50 CHF 5.00 (CHF 9.00 / l)

Delivery by October 09

everdrop Colour Detergent

everdrop Colour Detergent, 760 g

  • For coloured & dark textiles
  • Vegan & biodegradable
  • 20 °C - 40 °C
CHF 10.02 CHF 11.15 (CHF 13.18 / kg)

Delivery by October 09

Citrus Shower & Bathroom Cleaner

Frosch Citrus Shower & Bathroom Cleaner , 950 ml

  • Fight water stains & limescale
  • Natural actives ingredients
  • Fresh scent
CHF 4.50 CHF 5.00 (CHF 4.74 / l)

Delivery by October 09

claro ECO Classic Powder

claro ECO Classic Powder, 2,70 kg

  • Effective even at low temperatures
  • Chlorine & palm oil free
  • Powerful cleaning performance
CHF 17.05 CHF 18.95 (CHF 6.31 / kg)

Delivery by October 09

everdrop Heavy-duty Detergent

everdrop Heavy-​duty Detergent, 760 g

  • For white & light-coloured laundry
  • Recyclable packaging
  • 20 °C - 60 °C
CHF 10.02 CHF 11.15 (CHF 13.18 / kg)

Delivery by October 09

claro ECO Multi Powder

claro ECO Multi Powder, 2,40 kg

  • With salt & rinse aid function
  • Fights heavy soiling
  • Vegan & palm oil-free
CHF 17.05 CHF 18.95 (CHF 7.10 / kg)

Delivery by October 09

Active Soda Cleaner

Frosch Active Soda Cleaner , 950 ml

  • Formulated with natural soda
  • Versatile in use
  • Safe for use in food & kitchen areas
CHF 4.50 CHF 5.00 (CHF 4.74 / l)

Delivery by October 09

everdrop Prefilled Universal Cleaner

everdrop Prefilled Universal Cleaner , 500 ml

  • Fights grease & dirt
  • For surfaces
  • With lemon-basil aroma
CHF 5.20 CHF 5.80 (CHF 10.40 / l)

Delivery by October 09

everdrop Classic Dishwasher Tabs

everdrop Classic Dishwasher Tabs , 30 pieces

  • Film-free tabs
  • 2-phase active formula
  • Vegan
CHF 10.02 CHF 11.15 (CHF 0.33 / pc)

Delivery by October 09

All-in-1 Active Soda Dishwasher Tabs

Frosch All-​in-​1 Active Soda Dishwasher Tabs, 30 tabs

  • High grease dissolving power
  • For crystal-clear shine
  • Food-safe
CHF 9.01 CHF 10.00 (CHF 16.69 / kg)

Delivery by October 09

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Dish Soap

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Dish Soap, 500 ml

  • Hand wash
  • Thyme fragrance
  • Gentle on the skin
CHF 3.60 CHF 4.00 (CHF 7.20 / l)

Delivery by October 09

claro ECO Snow White Washing Powder

claro ECO Snow White Washing Powder, 1 kg

  • White & light laundry
  • 30° - 95°C
  • Up to 35 washes
CHF 10.02 CHF 11.15 (CHF 10.02 / kg)

Delivery by October 09

Active Soda Washing Up Concentrate

Frosch Active Soda Washing Up Concentrate, 500 ml

  • For crockery, pans & pots
  • Strong grease-dissolving power
  • With a pH-neutral formula
CHF 3.60 CHF 4.00 (CHF 7.20 / l)

Delivery by October 09

claro ECO Washing Up Liquid

claro ECO Washing Up Liquid, 500 ml refill

  • High grease dissolving power
  • Biodegradable
  • Rhubarb fragrance
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 5.98 / l)

Delivery by October 09

Washing-Up Liquid - Aloe Vera

Frosch Washing-​Up Liquid -​ Aloe Vera, Refill bag 800 ml

  • Gentle on the skin
  • With plant surfactants
  • 5.5 pH level adapted to the skin
CHF 3.60 CHF 4.00 (CHF 4.50 / l)

Delivery by October 09

everdrop Prefilled Kitchen Cleaner

everdrop Prefilled Kitchen Cleaner , 500 ml

  • Fights grease & burnt-on food
  • Reusable bottle
  • With bergamot-lime aroma
CHF 5.20 CHF 5.80 (CHF 10.40 / l)

Delivery by October 09

claro multi NEXT Tabs

claro multi NEXT Tabs, 20 pieces

  • With salt & rinse aid function
  • Residue-free shine
  • Without film & biodegradable
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 0.32 / pc)

Delivery by October 09

Universal Laundry Detergent

Frosch Universal Laundry Detergent, 1,50 l

  • With apple extracts
  • Vegan
  • 20°C - 95°C
CHF 11.73 CHF 13.05 (CHF 7.82 / l)

Delivery by October 09

everdrop Prefilled Bathroom Cleaner

everdrop Prefilled Bathroom Cleaner , 500 ml

  • Fights limescale & soap residue
  • Refillable bottle
  • With peppermint-rosemary aroma
CHF 5.20 CHF 5.80 (CHF 10.40 / l)

Delivery by October 09

Dishwashing Balm - Citrus

Frosch Dishwashing Balm -​ Citrus, 500 ml

  • Fresh citrus scent
  • Gentle on the skin
  • Tough on grease
CHF 3.19 CHF 3.55 (CHF 6.38 / l)

Delivery by October 09

The EU Ecolabel environmental label has been recognised by the European Union since 1992. It is also valid in Norway, Liechtenstein and Iceland, and serves as a reference for consumers who want to find more environmentally friendly and healthier products.