Ecogarantie Certificate

Filter & sort

Prices Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

Ecogarantie: 1 - 30 of 80 items

Sodasan Lime Color Laundry Detergent

Sodasan Lime Color Laundry Detergent, 1,50 l

  • Vegan, Eco Guarantee & EcoCert certified
CHF 8.15 (CHF 5.43 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Ecological Stain Removal Gel

Sodasan Ecological Stain Removal Gel, 200 ml

  • easy to use brush head
  • effective stain removal
  • with organic vegetable oil
CHF 3.35 (CHF 16.75 / l)

Delivery by October 08

Almawin Dishwasher Tabs

Almawin Dishwasher Tabs, 25 pieces

  • With biodegradable ingredients
  • No synthetic fragrances or colourants
  • Free from petrochemical surfactants
CHF 6.90 (CHF 0.28 / pc)

Delivery by October 08

Almawin Buckthorn Mandarin Dish Soap

Almawin Buckthorn Mandarin Dish Soap, 1 l

  • Gentle on hands
  • Powerful
  • Very economical
CHF 5.00 (CHF 5.00 / l)

Delivery by October 08

Almawin Verbena Laundry Scent

Almawin Verbena Laundry Scent, 750 ml

  • With essential oils
  • With selected raw materials
  • Biodegradable
CHF 6.55 (CHF 8.73 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Ecological Rinse Aid for Dishwashers

Sodasan Ecological Rinse Aid for Dishwashers, 500 ml

  • dry, sparkling dishes
  • unscented
  • suitable for all standard dishwashers
CHF 4.80 (CHF 9.60 / l)

Delivery by October 08

Almawin Dishwasher & Washing Machine Cleaner

Almawin Dishwasher & Washing Machine Cleaner, 200 g

  • 2-pack set
  • Natural concentrate
  • Biodegradable
CHF 4.80 (CHF 24.00 / kg)

Delivery by October 08

Almawin Liquid Detergent

Almawin Liquid Detergent, 1,50 l

  • For machine & hand wash
  • Washing temperatures 30°C - 95°C
  • Particularly economical
CHF 8.15 (CHF 5.43 / l)

Delivery by October 08

Laundry Detergent for Dark & Black Fabrics

Almawin Laundry Detergent for Dark & Black Fabrics, 750 ml

  • Suitable for natural, mixed & synthetic fibres
  • Temperature range: 20 -60°C
  • Suitable for hand wash
CHF 7.55 (CHF 10.07 / l)

Delivery by October 08

Almawin Lemongrass Dish Soap

Almawin Lemongrass Dish Soap, 500 ml

  • 100% natural ingredients
  • Biodegradable
  • With essential oils
CHF 3.20 (CHF 6.40 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Lavender Color Liquid Laundry Detergent

Sodasan Lavender Color Liquid Laundry Detergent, 1,5 l

  • Natural scent of essential oils
  • Plant-based cleaning substances
  • Effective at all temperatures
CHF 8.15 (CHF 5.43 / l)

Delivery by October 08

Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender

planet pure Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender, 10 l

  • For coloured & white laundry
  • Versatile
  • Pleasant fragrance
CHF 54.42 (CHF 5.44 / l)

Delivery by October 08

Klar Glass & Surface Cleaner

Klar Glass & Surface Cleaner, 500 ml

  • No fragrances
  • Dermatologically tested
  • Suitable for glass & window
CHF 4.45 (CHF 8.90 / l)

Delivery by October 08

Universal Laundry Detergent - Alpine Freshness

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Alpine Freshness, 75 W (3 l)

  • For colour & white fabrics
  • Natural ingredients
  • For all temperatures
CHF 17.27 (CHF 5.76 / l)

Delivery by October 08

Sodasan FRESH Room Fragrance

Sodasan FRESH Room Fragrance, 500 ml

  • With pure essential oils
  • Fresh, lemony fragrance
  • For all living areas
CHF 22.50 (CHF 45.00 / l)

Delivery by October 08

Klar Toilet Cleaner

Klar Toilet Cleaner, 750 ml

  • Against lime and urine deposits
  • Very economical
  • No phosphates
CHF 3.75 (CHF 5.00 / l)

Delivery by October 08

Lime Tree Blossom Liquid Detergent for Colours

Almawin Lime Tree Blossom Liquid Detergent for Colours, 5 l

  • Lasting colour purity
  • 30 °C to 60°C
  • Dermatologist tested
CHF 25.50 (CHF 5.10 / l)

Delivery by October 19

Sodasan Ecological Sensitive Washing-Up Liquid

Sodasan Ecological Sensitive Washing-​Up Liquid, 500 ml

  • no residue of unnecessary chemicals on the dishes
  • free of petrochemical ingredients
  • no colouring or preservatives
CHF 3.00 (CHF 6.00 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Lemon & Lime Washing-Up Liquid

Sodasan Lemon & Lime Washing-​Up Liquid, 1 l

  • No added colours or preservatives
  • Free from petrochemical ingredients
  • Suitable for all crockery and cutlery
CHF 4.80 (CHF 4.80 / l)

Delivery by October 08

planet pure Universal Laundry Detergent - Lavender

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Lavender, 75 W (3 l)

  • For coloured & white fabrics
  • Suitable for wool & silk
  • For all washing temperatures
CHF 17.27 (CHF 5.76 / l)

Delivery by October 08

Klar Laundry Powder Unscented Colour

Klar Laundry Powder Unscented Colour, 4,75 kg

  • Permanently maintains the colours
  • Dermatologically tested
  • Wash at 30°c to 60°C
CHF 35.50 (CHF 7.47 / kg)

Delivery by October 08

Almawin Glass & Stove Top Cleaner

Almawin Glass & Stove Top Cleaner, 250 ml

  • Vegan
  • Dermatologist tested
  • Easy to clean
CHF 4.20 (CHF 16.80 / l)

Delivery by October 08

planet pure Organic Soapnuts

planet pure Organic Soapnuts, 200 loads of laundry (1 kg)

  • For all types of laundry
  • With a fabric bag
  • Easy to use
CHF 14.49 (CHF 14.49 / kg)

Delivery by October 08

Almawin Bathroom Cleaner

Almawin Bathroom Cleaner, 500ml Refill Bag

  • Fresh fragrance
  • Economical concentrate
  • With fresh mint fragrance
CHF 3.65 (CHF 7.30 / l)

Delivery by October 08

Almawin Curd Soap

Almawin Curd Soap, 100 g

  • Gentle to the skin
  • 100% vegetable
  • Biodegradable
CHF 2.30 (CHF 23.00 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan Dishwasher Detergent Powder

Sodasan Dishwasher Detergent Powder, 1,50 kg

  • Contains no enzymes, GMO's or phosphates
  • Free from petrochemical substances
  • Very economical formula
CHF 11.15 (CHF 7.43 / kg)

Delivery by October 08

Klar Curd Soap

Klar Curd Soap, 100 g

  • Ecological top quality
  • For laundry and hands
  • Free of fragrances
CHF 2.20 (CHF 22.00 / kg)

Delivery by October 08

planet pure Hygiene Textile Deodorant

planet pure Hygiene Textile Deodorant, 100 ml

  • For washable textiles
  • For persistent odours
  • Quick & easy to use
CHF 3.10 (CHF 31.00 / l)

Delivery by October 08

Klar Descaler

Klar Descaler, 280 g

  • Dissolves calcium deposits
  • Fully biodegradable
  • Suitable for equipment and surfaces
CHF 4.90 (CHF 17.50 / kg)

Delivery by October 08

Almawin Lime Blossom Laundry Fragrance

Almawin Lime Blossom Laundry Fragrance, 750 ml

  • With selected raw materials
  • For all fibres except membrane textiles
  • Dermatologically tested
CHF 6.25 (CHF 8.33 / l)

Delivery by October 08

Ecogarantie is a company and eco-label with particularly strict guidelines. It aims only to label genuinely environmentally-friendly products.

The Ecogarantie stands for:

  • Safety: The certified products not only meet the Ecogarantie standards, but also all the criteria of European legislation. The certificate guarantees that no animal testing has been carried out on the products.
  • Environmental protection/sustainability: The ingredients of the products must meet high standards. All natural extracts are 100% organic and must be biodegradable. Companies must also work sustainably in terms of resource management, production, and transport.
  • Equality: The certified companies stand for equality and pursue a policy of social and ecological responsibility. Fair prices are paid and offered to suppliers and customers.
  • Neutrality: Ecogarantie works closely with three independent control bodies to ensure complete neutrality in the certifications. Based on the report, Ecogarantie decides whether the products or the company will be certified or not.