ECOCERT Certification

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Brands Properties Use for Effective Washing temperature
Filter

ECOCERT: 1 - 30 of 154 items

Ecover Essential Lemon Dishwasher Tabs

Ecover Essential Lemon Dishwasher Tabs, 1.4 kg (70 pieces)

  • Fights greasy grime
  • Biodegradable ingredients
  • Vegan
CHF 20.06 CHF 22.50 (CHF 0.29 / pc)

Delivery by October 08

Ecover Essential Lemon Dish Soap

Ecover Essential Lemon Dish Soap, 950 ml

  • Very rich formula
  • Natural, fresh scent
  • Biodegradable ingredients
CHF 4.76 CHF 5.30 (CHF 5.01 / l)

Delivery by October 08

Almawin Dishwasher Tabs

Almawin Dishwasher Tabs, 25 pieces

  • With biodegradable ingredients
  • No synthetic fragrances or colourants
  • Free from petrochemical surfactants
CHF 6.21 CHF 6.90 (CHF 0.25 / pc)

Delivery by October 08

Ecover Essential Eucalyptus Bathroom Cleaner

Ecover Essential Eucalyptus Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Biodegradable ingredients
  • Mint & eucalyptus fragrance
  • Vegan
CHF 5.00 CHF 5.55 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Klar Dishwasher Tabs

Klar Dishwasher Tabs, 25 pieces

  • Without chlorine and phosphates
  • No GMOs
  • Environmentally-friendly
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 0.25 / pc)

Delivery by October 08

Ecover Rinse Aid

Ecover Rinse Aid, 450 ml

  • For brilliantly shiny dishes
  • Free from toxic deposits
  • Biodegradable ingredients
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 8.89 / l)

Delivery by October 08

Uni-Sapon Concentrated Laundry Detergent

Uni-Sapon Concentrated Laundry Detergent, 3 l

  • Suitable for all kinds of materials & temperatures
  • For machine and handwash
  • Very rich formula
CHF 60.13 CHF 67.00 (CHF 20.04 / l)

Delivery by October 08

Essential Lavender Laundry Detergent Concentrate

Ecover Essential Lavender Laundry Detergent Concentrate, 5 l

  • For coloured & white fabrics
  • Temperatures up to 60°C
  • Effective against stains
CHF 56.21 CHF 62.50 (CHF 11.24 / l)

Delivery by October 08

Ecover Essential Mint Glass Cleaner

Ecover Essential Mint Glass Cleaner, 0.5 l (500 ml)

  • Fresh & natural fragrance
  • Biodegradable ingredients
  • Vegan
CHF 5.00 CHF 5.55 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Klar Heavy-duty Detergent

Klar Heavy-​duty Detergent, 4,40 kg

  • Vegan
  • Fragrance free
  • Dermatologically tested
CHF 30.10 CHF 33.50 (CHF 6.84 / kg)

Delivery by October 08

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Black Liquid Soap Spray

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Black Liquid Soap Spray, 750 ml

  • Ready-to-use solution
  • All-purpose household cleaner
  • Natural repellent
CHF 9.01 CHF 10.00 (CHF 12.01 / l)

Delivery by October 08

Ecover Essential Lemon All-Purpose Cleaner

Ecover Essential Lemon All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • Fresh lemon scent
  • Versatile in use
  • Removes grease & stubborn grime
CHF 4.39 CHF 4.90 (CHF 4.39 / l)

Delivery by October 08

Kuno Mini Dishwasher Tabs

Kuno Mini Dishwasher Tabs, 120 tabs

  • Compact & concentrated
  • Biodegradable
  • Without a PVA film
CHF 10.02 CHF 11.15

Delivery by October 08

Essential Lavender Laundry Detergent for Delicates & Wool

Ecover Essential Lavender Laundry Detergent for Delicates & Wool, 1 l

  • For temperatures up to 30°C
  • Dermatologically tested
  • Vegan
CHF 6.80 CHF 7.55 (CHF 6.80 / l)

Delivery by October 08

Ecover Essential Toilet Cleaner

Ecover Essential Toilet Cleaner, 0.75 l (750 ml)

  • Fresh & natural pine fragrance
  • Plant & mineral-based ingredients
  • Vegan
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 5.33 / l)

Delivery by October 08

Almawin Lime Blossom Laundry Fragrance

Almawin Lime Blossom Laundry Fragrance, 750 ml

  • With selected raw materials
  • For all fibres except membrane textiles
  • Dermatologically tested
CHF 5.60 CHF 6.25 (CHF 7.47 / l)

Delivery by October 08

Ecover Essential Chamomile Dish Soap

Ecover Essential Chamomile Dish Soap, 950 ml

  • Chamomile scent
  • Biodegradable ingredients
  • Vegan
CHF 5.00 CHF 5.55 (CHF 5.26 / l)

Delivery by October 08

everdrop Sensitive Universal Laundry Detergent

everdrop Sensitive Universal Laundry Detergent, 1.520 g

  • For white & light-coloured textiles
  • Active cleaning performance from 20° C
  • For approximately 38 washes
CHF 14.04 CHF 15.60 (CHF 9.24 / kg)

Delivery by October 08

PUREWAVE All-Purpose Cleaner

PUREWAVE All-​Purpose Cleaner, 500 ml

  • For surfaces, tiles & glass
  • 100% biodegradable
  • Fragrance: patchouli & vanilla
CHF 2.83 CHF 3.35 (CHF 5.66 / l)

Delivery by October 08

Ecover Essential Limescale Remover

Ecover Essential Limescale Remover, 0.5 l (500 ml)

  • With a natural citrus scent
  • Biodegradable ingredients
  • Vegan
CHF 5.00 CHF 5.55 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

PUREWAVE Shea Butter & Peach Blossom Home Perfume

PUREWAVE Shea Butter & Peach Blossom Home Perfume, 250 ml

  • Fragrance profile: Fruity, floral & sweet
  • Long-lasting fragrance experience
  • Without synthetic additives
CHF 6.62 CHF 7.80 (CHF 26.48 / l)

Delivery by October 08

PUREWAVE Glass Cleaner

PUREWAVE Glass Cleaner, 500 ml

  • For windows, mirrors & glass plates
  • 100% biodegradable
  • Fragrance: patchouli & vanilla
CHF 2.83 CHF 3.35 (CHF 5.66 / l)

Delivery by October 08

planet pure Universal Cleaning Paste - Lemon

planet pure Universal Cleaning Paste -​ Lemon, 300 g

  • For grease, limescale & stains
  • Includes a cleaning sponge
  • Suitable for a wide range of materials
CHF 7.01 CHF 7.79 (CHF 23.37 / kg)

Delivery by October 08

Essential Lavender Universal Washing Powder

Ecover Essential Lavender Universal Washing Powder, 1,20 kg

  • Temperatures up to 60°C
  • Fresh, natural lavender scent
  • Vegan
CHF 10.02 CHF 11.15 (CHF 8.35 / kg)

Delivery by October 08

Tadé Washing-Up Soap with 25% Baking Soda

Tadé Washing-​Up Soap with 25% Baking Soda, 250 g

  • Removes grease
  • 100% natural & biodegradable
  • Hypoallergenic
CHF 6.21 CHF 6.90 (CHF 24.84 / kg)

Delivery by October 08

everdrop WC Active Tabs

everdrop WC Active Tabs, 12 pieces

  • Deep cleaning
  • Tough on dirt
  • Lime-lemongrass-patchouli fragrance
CHF 4.59 CHF 5.10 (CHF 0.38 / pc)

Delivery by October 08

PUREWAVE Universal Floor Cleaner

PUREWAVE Universal Floor Cleaner, 500 ml

  • For tiles, laminated floors & more
  • For indoor & outdoor use
  • Fragrance: balsam wood
CHF 4.72 CHF 5.55 (CHF 9.44 / l)

Delivery by October 08

La Corvette All-Purpose Cleaner - Lemon

La Corvette All-​Purpose Cleaner -​ Lemon, 1 l

  • Tough on grease & dirt
  • With effective soap
  • With a delicate lemon scent
CHF 8.77 CHF 9.75 (CHF 8.77 / l)

Delivery by October 08

Klar Stain Removal Salt

Klar Stain Removal Salt, 400 g

  • Dermatologically tested
  • Effective from 30 °C
  • Vegan
CHF 3.79 CHF 4.20 (CHF 9.48 / kg)

Delivery by October 08

2-in-1 Liquid Detergent - Babies and Delicate Fabrics

biobel 2-​in-​1 Liquid Detergent -​ Babies and Delicate Fabrics, 1,50 l

  • For sensitive textiles
  • Ideal for sensitive skin
  • With aloe vera
CHF 9.98 CHF 11.10 (CHF 6.65 / l)

Delivery by October 08

ECOCERT, based in France, is one of the largest certification bodies of natural and eco-friendly products. The following standard requirements are included:

  • The raw materials must be sourced from renewable sources and be processed in a careful and environmentally friendly way.
  • Products must be free from GMOs, parabens, phenoxyethanol, nanoparticles, silicon, PEG, synthetic fragrances and dyes.
  • Animal ingredients that cause stress, pain or death of the animal are also prohibited - only naturally produced ingredients, such as honey or milk may be used. Animal experiments are strictly prohibited!
  • At least 95% of the total ingredients must be of natural origin.
  • The packaging must be biodegradable or recyclable.