V-Label vegan Non-Food Products

100% vegan products certified by V-Label.

Filter & sort

Prices Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

V-Label vegan: 25 items

Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender

planet pure Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender, 10 l

  • For coloured & white laundry
  • Versatile
  • Pleasant fragrance
CHF 54.42 (CHF 5.44 / l)

Delivery by October 08

Universal Laundry Detergent - Alpine Freshness

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Alpine Freshness, 75 W (3 l)

  • For colour & white fabrics
  • Natural ingredients
  • For all temperatures
CHF 17.27 (CHF 5.76 / l)

Delivery by October 08

planet pure Universal Powerful Cleaner - Orange

planet pure Universal Powerful Cleaner -​ Orange, 510 ml

  • Fights grease & dirt
  • Concentrated & rich formula
  • Free from palm oil & microplastic
CHF 6.68 (CHF 13.10 / l)

Delivery by October 08

planet pure Universal Laundry Detergent - Lavender

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Lavender, 75 W (3 l)

  • For coloured & white fabrics
  • Suitable for wool & silk
  • For all washing temperatures
CHF 17.27 (CHF 5.76 / l)

Delivery by October 08

planet pure Organic Soapnuts

planet pure Organic Soapnuts, 200 loads of laundry (1 kg)

  • For all types of laundry
  • With a fabric bag
  • Easy to use
CHF 14.49 (CHF 14.49 / kg)

Delivery by October 08

planet pure Hygiene Textile Deodorant

planet pure Hygiene Textile Deodorant, 100 ml

  • For washable textiles
  • For persistent odours
  • Quick & easy to use
CHF 3.10 (CHF 31.00 / l)

Delivery by October 08

Colour Laundry Detergent - Orange Blossom

planet pure Colour Laundry Detergent -​ Orange Blossom, 75 W (3 l)

  • For coloured laundry
  • Free from microplastics
  • Natural formula
CHF 17.27 (CHF 5.76 / l)

Delivery by October 08

Colour Laundry Detergent  - Hibiscus & Peony

planet pure Colour Laundry Detergent -​ Hibiscus & Peony, 75 Loads of laundry (3 l)

  • For colour-fast laundry
  • Subtle floral fragrance
  • Suitable for all wash temperatures
CHF 17.25 (CHF 5.75 / l)

Delivery by October 08

planet pure Glass Cleaner - Refreshing Lavender

planet pure Glass Cleaner -​ Refreshing Lavender, Lavender Freshness (500 ml)

  • For dirt & smears
  • Streak-free shine
  • Free from microplastics
CHF 3.45 (CHF 6.90 / l)

Delivery by October 08

planet pure Wood & Natural Floor Cleaner

planet pure Wood & Natural Floor Cleaner, 510 ml

  • For furniture & natural flooring
  • Gentle on surfaces
  • With a scent of orange
CHF 4.62 (CHF 9.06 / l)

Delivery by October 08

Universal Laundry Detergent - Zero Additives

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Zero Additives, 30 W (1,50 l)

  • For white & coloured fabrics
  • Perfect for sensitive skin
  • For all temperatures
CHF 9.79 (CHF 6.53 / l)

Delivery by October 08

planet pure Baby Laundry Detergent - Soft

planet pure Baby Laundry Detergent -​ Soft, 1,50 l

  • For baby laundry
  • For all washing temperatures
  • Hypoallergenic formula
CHF 9.80 (CHF 6.53 / l)

Delivery by October 08

planet pure Universal Laundry Detergent - Wild Rose

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Wild Rose, Bag in Box 75 W (3 l)

  • For while & colour fabrics
  • Thorough cleaning power
  • With a wonderful wild rose scent
CHF 17.27 (CHF 5.76 / l)

Delivery by October 08

Universal Powerful Cleaner - Orange, Canister

planet pure Universal Powerful Cleaner -​ Orange, Canister, 10 l

  • For grease & dirt
  • Concentrated formula
  • For the whole household
CHF 107.09 (CHF 10.71 / l)

Free delivery by October 08

planet pure Dish Soap - Lime & Verbena

planet pure Dish Soap -​ Lime & Verbena, 1 l

  • Pleasant scent
  • High grease-cutting power
  • For stubborn food residues
CHF 4.55 (CHF 4.55 / l)

Delivery by October 08

planet pure Dish Soap - Zero Additives

planet pure Dish Soap -​ Zero Additives, 500 ml

  • Gentle on the skin
  • Plant-based surfactants
  • Microplastic-free formula
CHF 3.35 (CHF 6.70 / l)

Delivery by October 08

planet pure Stain Remover - Orange

planet pure Stain Remover -​ Orange, 100 ml

  • For white & coloured laundry
  • For grease stains & more
  • Pleasant fragrance
CHF 3.10 (CHF 31.00 / l)

Delivery by October 08

planet pure Delicates & Wool - Rose

planet pure Delicates & Wool -​ Rose, 1 l

  • For delicates & wool
  • Gentle on the skin formula
  • With a delicate rose fragrance
CHF 6.23 (CHF 6.23 / l)

Delivery by October 08

planet pure Lavender Fresh Fabric Refresher Spray

planet pure Lavender Fresh Fabric Refresher Spray, 500 ml

  • For all fabrics
  • Natural fragrance
  • No synthetic additives
CHF 3.65 (CHF 7.30 / l)

Delivery by October 08

planet pure Kitchen Cleaner - Lemon Freshness

planet pure Kitchen Cleaner -​ Lemon Freshness, 500 ml

  • For grease & dirt
  • With a lovely lemon scent
  • For all wipeable surfaces
CHF 3.45 (CHF 6.90 / l)

Delivery by October 08

planet pure Dish Soap - Blood Orange & Rosemary

planet pure Dish Soap -​ Blood Orange & Rosemary, 500 ml

  • Effective against grease
  • Skin-friendly formula
  • Natural fragrance
CHF 3.35 (CHF 6.70 / l)

Delivery by October 08

Sport & Outdoor Laundry Detergent - 20 Washes

planet pure Sport & Outdoor Laundry Detergent -​ 20 Washes, 1 l

  • Ideal for functional clothing
  • Effective against dirt & odours
  • Temperature range: 15°C - 90°C
CHF 7.00 (CHF 7.00 / l)

Delivery by October 08

planet pure Laundry White

planet pure Laundry White, 450 g

  • For white & coloured fabrics
  • Free from chlorine & fragrances
  • For greyish stains & other stains
CHF 7.34 (CHF 16.31 / kg)

Delivery by October 08

planet pure Bathroom Cleaner - Lime Freshness

planet pure Bathroom Cleaner -​ Lime Freshness, 500 ml

  • For limescale & soap deposits
  • With essential oils
  • A wonderfully fresh scent
CHF 3.45 (CHF 6.90 / l)

Delivery by October 08

Colour Laundry Detergent - Orange Blossom, Canister

planet pure Colour Laundry Detergent -​ Orange Blossom, Canister, 10 l

  • For colour-fast laundry
  • With essential oils
  • Suitable for all wash temperatures
CHF 54.42 (CHF 5.44 / l)

Delivery by October 08