Vegan Society Certificate

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Brands Properties Material Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

Vegan Society: 1 - 30 of 271 items

Sonett Laundry Liquid - Lavender

Sonett Laundry Liquid -​ Lavender, 5 l

  • For coloured & white laundry
  • Delicate fragrance from organic lavender essential oil
  • 30°C - 95°C
CHF 23.50 (CHF 4.70 / l)

Delivery by October 08

Sonett Liquid Detergent - Sensitive

Sonett Liquid Detergent -​ Sensitive, 2 l

  • For coloured & white laundry
  • No enzymes or genetic engineering
  • 30°C - 95°C
CHF 10.55 (CHF 5.28 / l)

Delivery by October 08

Sonett Dishwashing Liquid Lemon

Sonett Dishwashing Liquid Lemon, 1 l

  • Insusceptible to water hardness
  • Fresh lemon scent
  • Pure plant-based surfactants
CHF 4.45 (CHF 4.45 / l)

Delivery by October 08

Sonett Color Laundry Detergent - Mint & Lemon

Sonett Color Laundry Detergent -​ Mint & Lemon, 1,50 l

  • With organic plant oil soap
  • Also for sportswear
  • 20°C - 60°C
CHF 8.35 (CHF 5.57 / l)

Delivery by October 08

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk, 1 l

  • For delicates, wool & silk
  • Fragrant lavender scent
  • 20°C - 40°C
CHF 7.80 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 08

Sonett Bathroom Cleaner

Sonett Bathroom Cleaner, 1 l

  • Removes water stains & soap deposits
  • 100% biodegradable
  • Neutral scent & vegan
CHF 5.55 (CHF 5.55 / l)

Delivery by October 08

Sonett Washing Powder Concentrate

Sonett Washing Powder Concentrate, 2,40 kg

  • For coloured & white laundry
  • With organic plant oil soap
  • 40°C - 95°C
CHF 14.45 (CHF 6.02 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Lavender Hand Soap

Sonett Lavender Hand Soap, 1 l

  • Mild & nourishing
  • 100% biodegradable
  • With high-quality organic oils
CHF 11.15 (CHF 11.15 / l)

Delivery by October 08

Sonett Orange Power Cleaner

Sonett Orange Power Cleaner, 0.5 l (500 ml)

  • Suitable for the kitchen, windows & floors
  • With orange oil from organic farming
  • Well tolerated by the skin
CHF 4.20 (CHF 8.40 / l)

Delivery by October 08

Sonett Bleaching Complex

Sonett Bleaching Complex, 900 g

  • Removes difficult stains
  • Prevents greying
  • Tough on stained dishes
CHF 5.55 (CHF 6.17 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Rose Hand Soap

Sonett Rose Hand Soap, 1 l

  • For face, body & hands
  • Gentle & nourishing
  • 100% biodegradable
CHF 12.25 (CHF 12.25 / l)

Delivery by October 08

claro ECO Multi Tabs

claro ECO Multi Tabs, 70 pieces

  • With salt & rinse aid function
  • Water soluble film
  • Highly effective
CHF 17.25 (CHF 0.25 / pc)

Delivery by October 08

Sonett Laundry Rinse

Sonett Laundry Rinse, 1 l

  • Neutralises the pH value of the fabrics
  • Refreshes the colour & smooths the fibres
  • Removes laundry detergent residues
CHF 4.85 (CHF 4.85 / l)

Delivery by October 08

Sonett Citrus Hand Soap

Sonett Citrus Hand Soap, 1 l

  • With a wonderfully fresh fragrance
  • Made from organic olive oil
  • Mild cleansing
CHF 11.15 (CHF 11.15 / l)

Delivery by October 08

Sonett Softener

Sonett Softener, 1 kg

  • Improves the washing performance of the laundry detergent
  • Without phosphates & fillers
  • Free from petroleum products
CHF 6.10 (CHF 6.10 / kg)

Delivery by October 08

Sonett All-Purpose Cleaner

Sonett All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • With orange & lemongrass oils
  • 100% biodegradable
  • Well tolerated by the skin
CHF 5.20 (CHF 5.20 / l)

Delivery by October 08

Sonett Washing-Up Liquid - Sensitive

Sonett Washing-​Up Liquid -​ Sensitive, 1 l

  • No petrochemical ingredients
  • Free from fragrances, colourants & preservatives
  • Well tolerated by the skin
CHF 4.45 (CHF 4.45 / l)

Delivery by October 08

Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive, 1 l

  • Pure plant-based organic olive oil soap
  • Without petrochemicals
  • Free from fragrances, colourants & preservatives
CHF 7.80 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 08

Sonett Washing-Up Liquid - Calendula

Sonett Washing-​Up Liquid -​ Calendula, 1 l

  • 100% biodegradable
  • Gentle surfactants
  • With calendula essence
CHF 5.00 (CHF 5.00 / l)

Delivery by October 08

Sonett Decalcifier

Sonett Decalcifier, 1 l

  • Neutral scent
  • 100% biodegradable
  • Removes limescale deposits
CHF 4.85 (CHF 4.85 / l)

Delivery by October 08

Sonett Scouring Powder

Sonett Scouring Powder, 450 g

  • Cleaning agent in the form of powder
  • Suitable for ceramic glass stove tops
  • Removes burnt deposits effortlessly
CHF 3.85 (CHF 8.56 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan Lime Color Laundry Detergent

Sodasan Lime Color Laundry Detergent, 1,50 l

  • Vegan, Eco Guarantee & EcoCert certified
CHF 8.15 (CHF 5.43 / l)

Delivery by October 08

Sonett Starch Spray & Ironing Aid

Sonett Starch Spray & Ironing Aid, 1 l Refill

  • Strengthens, smooths & cares for fabrics
  • Lavender & rose scent
  • Without any petrochemical silicone
CHF 4.45 (CHF 4.45 / l)

Delivery by October 08

Sonett Scouring Fluid

Sonett Scouring Fluid, 0.5 l (500 ml)

  • Slight germ-inhibiting effect
  • Lavender & lemongrass fragrance
  • Fights stubborn dirt
CHF 3.85 (CHF 7.70 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Ecological Stain Removal Gel

Sodasan Ecological Stain Removal Gel, 200 ml

  • easy to use brush head
  • effective stain removal
  • with organic vegetable oil
CHF 3.35 (CHF 16.75 / l)

Delivery by October 08

Sonett Toilet Cleaner Cedar-Citronella

Sonett Toilet Cleaner Cedar-​Citronella, 750 ml

  • Plant-based without petrochemicals
  • With cedarwood essential oil
  • 100% biodegradable
CHF 3.85 (CHF 5.13 / l)

Delivery by October 08

Sonett Rosemary Hand Soap

Sonett Rosemary Hand Soap, 1 l

  • With rosemary active ingredients
  • Mild on the skin & conditions
  • 100% biodegradable
CHF 11.15 (CHF 11.15 / l)

Delivery by October 08

Sonett Calendula Hand Soap

Sonett Calendula Hand Soap, 1 l

  • Vegan
  • 100% from controlled organic farming
  • Regenerates
CHF 12.25 (CHF 12.25 / l)

Delivery by October 08

Almawin Dishwasher Tabs

Almawin Dishwasher Tabs, 25 pieces

  • With biodegradable ingredients
  • No synthetic fragrances or colourants
  • Free from petrochemical surfactants
CHF 6.90 (CHF 0.28 / pc)

Delivery by October 08

Almawin Buckthorn Mandarin Dish Soap

Almawin Buckthorn Mandarin Dish Soap, 1 l

  • Gentle on hands
  • Powerful
  • Very economical
CHF 5.00 (CHF 5.00 / l)

Delivery by October 08

This seal of approval is the hallmark of the Vegan Society England. This is the only society entitled to award this logo.
Products marked with the seal meet the following criteria: They are guaranteed vegan and the production process is free from animal components and animal testing. Neither animal genes nor any derivatives of animal origin may be used in the production and development of genetically modified organisms.