Natural cleaners & shampoos for your pets

Mild shampoos, detergents & cleaning products for pets

Shop by category

Filter & sort

Prices Brands Properties Material Certificates Use for Effective
Filter

Pet Care : 1 - 30 of 54 items

Attitude Furry Friends Odour Eliminator

Attitude Furry Friends Odour Eliminator, 227 g

  • Gentle lavender aroma
  • Ideal for rooms up to 37m2
  • Works for up to 6 weeks
CHF 11.60 (CHF 51.10 / kg)

Delivery by October 08

The Sustainable People Biodegradable Dog Waste Bags with Handle

The Sustainable People Biodegradable Dog Waste Bags with Handle, 1 roll of 160 bags (160 sachets)

  • Made of bioplastic
  • Practical dispenser box
  • Free from polyethylene
CHF 11.15 (CHF 20.27 / kg Drained weight)

Delivery by October 08

organic family Amigo Animal Friendly Floor Cleaner

purenn organic family Amigo Animal Friendly Floor Cleaner, 1 l

  • Suitable for all types of floors
  • Safe for pets
  • Fragrance-free formula
CHF 7.60 (CHF 7.60 / l)

Delivery by October 08

Attitude Furry Friends Soothing Oat Shampoo

Attitude Furry Friends Soothing Oat Shampoo, 473 ml

  • Unscented & hypoallergenic
  • Has a protective effect
  • Moisturises
CHF 17.85 (CHF 37.74 / l)

Delivery by October 08

The Sustainable People Dog Waste Bags Made of Recycled Material

The Sustainable People Dog Waste Bags Made of Recycled Material, 8 rolls (120 sachets)

  • Made from at least 80% recycled material
  • Conserves resources
  • Tear resistant
CHF 5.55 (CHF 18.50 / kg Drained weight)

Delivery by October 08

Feele Repair Balm

Feele Repair Balm, 25 ml

  • For cats, dogs & horses
  • Preservative-free formula
  • Contains chamomile oil
CHF 14.40 (CHF 576.00 / l)

Delivery by October 08

FAIR ZONE Coconut Oil Doggy Soap

FAIR ZONE Coconut Oil Doggy Soap, 160 g

  • With coconut & black cumin oil
  • Vegan
  • Fragrance-free soap
CHF 10.00 (CHF 62.50 / kg)

Delivery by October 08

Biodegradable Dog Waste Bags without Handle

The Sustainable People Biodegradable Dog Waste Bags without Handle, 8 rolls of 15 bags (120 sachets)

  • Made of bioplastic
  • Strong & tear resistant
  • Without plasticizer
CHF 9.45 (CHF 21.00 / kg Drained weight)

Delivery by October 08

Attitude Furry Friends Cleaning Wipes

Attitude Furry Friends Cleaning Wipes

  • Unscented & gentle
  • Neutralises odours
  • Handy for on the go
CHF 14.80

Delivery by October 08

VERDESATIVA prodog Dog Shampoo long hair

VERDESATIVA prodog Dog Shampoo long hair, 200 ml

  • Very mild on the skin
  • Ensures better fur manageability
  • Counteracts odour formation
CHF 13.95 (CHF 69.75 / l)

Delivery by October 08

VERDESATIVA prodog Concentrated Soap

VERDESATIVA prodog Concentrated Soap, 100 ml

  • Dissolves dirt
  • Can be used on the pet's mouth
CHF 11.15 (CHF 111.50 / l)

Delivery by October 08

WILDA SIBERICA Oil-Plex Pet Shampoo

WILDA SIBERICA Oil-​Plex Pet Shampoo, 400 ml

  • For dry, shiny fur
  • Moisturising properties
  • Restructuring effects
CHF 14.15 (CHF 35.38 / l)

Delivery by October 08

WILDA SIBERICA Antistress Pet Spray

WILDA SIBERICA Antistress Pet Spray, 250 ml

  • Counteracts itchiness
  • For cats & dogs
  • Soothing properties
CHF 11.70 (CHF 46.80 / l)

Delivery by October 08

WILDA SIBERICA Hydro-Boost Pet Conditioner

WILDA SIBERICA Hydro-​Boost Pet Conditioner, 400 ml

  • Suitable for dry fur
  • Highly moisturising
  • Regenerates & strengthens
CHF 14.15 (CHF 35.38 / l)

Delivery by October 08

WILDA SIBERICA Detangling Pet Conditioner

WILDA SIBERICA Detangling Pet Conditioner, 400 ml

  • Fur: medium to long
  • Improves manageability
  • Delivers moisture
CHF 14.15 (CHF 35.38 / l)

Delivery by October 08

Eco Green Living Compostable Dog Waste Bags

Eco Green Living Compostable Dog Waste Bags, 60 pieces

  • Made from plant-based materials
  • Completely tear- and leak-proof
  • 100% plastic- and BPA-free
CHF 5.90 (CHF 0.10 / pc)

Delivery by October 08

The Sustainable People Treat Bag

The Sustainable People Treat Bag

  • Machine washable
  • With a trigger snap hook
  • Water & dirt repellent
CHF 40.00

Delivery by October 08

WILDA SIBERICA Detangling Pet Shampoo

WILDA SIBERICA Detangling Pet Shampoo, 400 ml

  • Fur: medium to long
  • Promotes increased manageability
  • Gentle & nourishing cleansing action
CHF 14.15 (CHF 35.38 / l)

Delivery by October 08

Furry Friends 2-in-1 Shampoo & Conditioner - Lavender

Attitude Furry Friends 2-​in-​1 Shampoo & Conditioner -​ Lavender, 473 ml

  • For dogs & cats
  • Natural & caring formula
  • With fresh lavender fragrance
CHF 16.60 (CHF 35.10 / l)

Delivery by October 08

Feele Anti-Mosquito Protection

Feele Anti-​Mosquito Protection, 30 ml

  • For normal skin types
  • Preservative-free
  • Positive effects
CHF 14.40 (CHF 480.00 / l)

Delivery by October 08

Feele Marmot Oil

Feele Marmot Oil, 30 ml

  • For cats, dogs, horses & pups
  • Activates circulation
  • Allergen-free oil
CHF 28.00 (CHF 933.33 / l)

Delivery by October 08

Feele Shampoo

Feele Shampoo, 200 ml

  • Ideal for all lengths of fur
  • Enhances shine
  • Gentle, thorough cleanser
CHF 16.60 (CHF 83.00 / l)

Delivery by October 08

Feele Shine & Care Spray

Feele Shine & Care Spray, 100 ml

  • For cats, dogs, horses & pups
  • Ideal for unruly hairs
  • With caster oil
CHF 25.50 (CHF 255.00 / l)

Delivery by October 08

Feele Arnica Liniment

Feele Arnica Liniment, 500 ml

  • For dogs & horses
  • Highly concentrated arnica extract
  • Relaxes & refreshes
CHF 55.50 (CHF 111.00 / l)

Delivery by October 08

BANBU Pet brush

BANBU Pet brush

  • For dogs & cats
  • For every breed and fur type
  • Practical format with a loop
CHF 11.11 CHF 11.70

Delivery by October 08

The Sustainable People Doggysnapper

The Sustainable People Doggysnapper

  • Ideal for picking up dog waste
  • Compact size
  • Clean & safe
CHF 10.58 CHF 11.15

Delivery by October 08

VERDESATIVA prodog Clarifying Clay Dog Shampoo

VERDESATIVA prodog Clarifying Clay Dog Shampoo, 1 l

  • Ideal for oily fur & dermatitis
  • Good skin compatibility
  • Also suitable for sensitive animals
CHF 39.11 CHF 41.00 (CHF 39.11 / l)

Delivery by October 08

VERDESATIVA prodog Antibacterial Neem Dog Shampoo

VERDESATIVA prodog Antibacterial Neem Dog Shampoo, 1 l

  • Skin-friendly
  • Keep insects away
  • With calming properties
CHF 39.11 CHF 41.00 (CHF 39.11 / l)

Delivery by October 08

VERDESATIVA prodog Normalising Tea Tree Dog Shampoo

VERDESATIVA prodog Normalising Tea Tree Dog Shampoo, 1 l

  • Ideal for oily skin & unpleasant odours
  • Good skin compatibility
  • Has a balancing effect
CHF 39.11 CHF 41.00 (CHF 39.11 / l)

Delivery by October 08

essabó Pet Shampoo Bar

essabó Pet Shampoo Bar, 100 g

  • 100% natural
  • Special pH value for animal skin
  • Plastic-free & sustainable (zero waste)
CHF 9.00 (CHF 90.00 / kg)

Delivery by October 08