Detergents & Cleaning Products Certified According to the NCP Standard

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Scents Brands Properties Consistency Use for Effective Washing temperature
Filter

NCP - NATURE CARE PRODUCT: 1 - 30 of 132 items

Sonett Laundry Liquid - Lavender

Sonett Laundry Liquid -​ Lavender, 5 l

  • For coloured & white laundry
  • Delicate fragrance from organic lavender essential oil
  • 30°C - 95°C
CHF 23.50 (CHF 4.70 / l)

Delivery by October 08

Sonett Liquid Detergent - Sensitive

Sonett Liquid Detergent -​ Sensitive, 2 l

  • For coloured & white laundry
  • No enzymes or genetic engineering
  • 30°C - 95°C
CHF 10.55 (CHF 5.28 / l)

Delivery by October 08

Sonett Eco-Sponge 2-Pack

Sonett Eco-​Sponge 2-​Pack

  • Made from biodegradable materials
  • Scratch-free sponge
  • Washed at a temperature of up to 60°C
CHF 3.32

Delivery by October 08

Sonett Dishwashing Liquid Lemon

Sonett Dishwashing Liquid Lemon, 1 l

  • Insusceptible to water hardness
  • Fresh lemon scent
  • Pure plant-based surfactants
CHF 4.45 (CHF 4.45 / l)

Delivery by October 08

Sonett Color Laundry Detergent - Mint & Lemon

Sonett Color Laundry Detergent -​ Mint & Lemon, 1,50 l

  • With organic plant oil soap
  • Also for sportswear
  • 20°C - 60°C
CHF 8.35 (CHF 5.57 / l)

Delivery by October 08

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk, 1 l

  • For delicates, wool & silk
  • Fragrant lavender scent
  • 20°C - 40°C
CHF 7.80 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 08

Sonett Bathroom Cleaner

Sonett Bathroom Cleaner, 1 l

  • Removes water stains & soap deposits
  • 100% biodegradable
  • Neutral scent & vegan
CHF 5.55 (CHF 5.55 / l)

Delivery by October 08

Sonett Washing Powder Concentrate

Sonett Washing Powder Concentrate, 2,40 kg

  • For coloured & white laundry
  • With organic plant oil soap
  • 40°C - 95°C
CHF 14.45 (CHF 6.02 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Orange Power Cleaner

Sonett Orange Power Cleaner, 0.5 l (500 ml)

  • Suitable for the kitchen, windows & floors
  • With orange oil from organic farming
  • Well tolerated by the skin
CHF 4.20 (CHF 8.40 / l)

Delivery by October 08

Sonett Bleaching Complex

Sonett Bleaching Complex, 900 g

  • Removes difficult stains
  • Prevents greying
  • Tough on stained dishes
CHF 5.55 (CHF 6.17 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Gall Soap

Sonett Gall Soap, 100 g

  • Very rich & effective
  • With plant-based ingredients from organic farming
  • Excellent fat-dissolving power
CHF 1.95 (CHF 19.50 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Laundry Rinse

Sonett Laundry Rinse, 1 l

  • Neutralises the pH value of the fabrics
  • Refreshes the colour & smooths the fibres
  • Removes laundry detergent residues
CHF 4.85 (CHF 4.85 / l)

Delivery by October 08

Sonett Softener

Sonett Softener, 1 kg

  • Improves the washing performance of the laundry detergent
  • Without phosphates & fillers
  • Free from petroleum products
CHF 6.10 (CHF 6.10 / kg)

Delivery by October 08

Sonett All-Purpose Cleaner

Sonett All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • With orange & lemongrass oils
  • 100% biodegradable
  • Well tolerated by the skin
CHF 5.20 (CHF 5.20 / l)

Delivery by October 08

Sonett Washing-Up Liquid - Sensitive

Sonett Washing-​Up Liquid -​ Sensitive, 1 l

  • No petrochemical ingredients
  • Free from fragrances, colourants & preservatives
  • Well tolerated by the skin
CHF 4.45 (CHF 4.45 / l)

Delivery by October 08

Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive, 1 l

  • Pure plant-based organic olive oil soap
  • Without petrochemicals
  • Free from fragrances, colourants & preservatives
CHF 7.80 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 08

Sonett Liquid Gall Soap

Sonett Liquid Gall Soap, 1 l

  • With organic plant oil soap & petitgrain oil
  • Effective against stains
  • For coloured & white fabrics
CHF 10.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Sonett Washing-Up Liquid - Calendula

Sonett Washing-​Up Liquid -​ Calendula, 1 l

  • 100% biodegradable
  • Gentle surfactants
  • With calendula essence
CHF 5.00 (CHF 5.00 / l)

Delivery by October 08

Sonett Decalcifier

Sonett Decalcifier, 1 l

  • Neutral scent
  • 100% biodegradable
  • Removes limescale deposits
CHF 4.85 (CHF 4.85 / l)

Delivery by October 08

Sonett Organic Soap Bubbles

Sonett Organic Soap Bubbles, 45 ml

  • Outdoor toy
  • Organic quality ingredients
CHF 2.20 (CHF 48.89 / l)

Delivery by October 08

Sonett Scouring Powder

Sonett Scouring Powder, 450 g

  • Cleaning agent in the form of powder
  • Suitable for ceramic glass stove tops
  • Removes burnt deposits effortlessly
CHF 3.85 (CHF 8.56 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan Lime Color Laundry Detergent

Sodasan Lime Color Laundry Detergent, 1,50 l

  • Vegan, Eco Guarantee & EcoCert certified
CHF 8.15 (CHF 5.43 / l)

Delivery by October 08

Sonett Starch Spray & Ironing Aid

Sonett Starch Spray & Ironing Aid, 1 l Refill

  • Strengthens, smooths & cares for fabrics
  • Lavender & rose scent
  • Without any petrochemical silicone
CHF 4.45 (CHF 4.45 / l)

Delivery by October 08

Sonett Scouring Fluid

Sonett Scouring Fluid, 0.5 l (500 ml)

  • Slight germ-inhibiting effect
  • Lavender & lemongrass fragrance
  • Fights stubborn dirt
CHF 3.85 (CHF 7.70 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Ecological Stain Removal Gel

Sodasan Ecological Stain Removal Gel, 200 ml

  • easy to use brush head
  • effective stain removal
  • with organic vegetable oil
CHF 3.35 (CHF 16.75 / l)

Delivery by October 08

Sonett Toilet Cleaner Cedar-Citronella

Sonett Toilet Cleaner Cedar-​Citronella, 750 ml

  • Plant-based without petrochemicals
  • With cedarwood essential oil
  • 100% biodegradable
CHF 3.85 (CHF 5.13 / l)

Delivery by October 08

Sonett Wool Care

Sonett Wool Care, 300 ml

  • Restores the elasticity of textiles
  • With lavender oil
  • Contains organic olive oil soap
CHF 8.90 (CHF 29.67 / l)

Delivery by October 08

Sonett Laundry Powder Colour Sensitive

Sonett Laundry Powder Colour Sensitive, 1,20 kg

  • For coloured & delicate fabrics
  • With organic soapwort extract
  • Pure plant-based & mineral ingredients
CHF 10.55 (CHF 8.79 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Glass Cleaner

Sonett Glass Cleaner, 1 l

  • With essential oils
  • 100% biodegradable
  • Cleans glass & plastic surfaces
CHF 5.55 (CHF 5.55 / l)

Delivery by October 08

Ecological Bleaching Agent & Stain Remover

Sodasan Ecological Bleaching Agent & Stain Remover, 500 g

  • effective, hygienic stain removal through active oxygen
  • unscented
  • dermatologically tested
CHF 3.55 (CHF 7.10 / kg)

Delivery by October 08