planet pure Colour Laundry Detergent - Hibiscus & Peony, 75 Loads of laundry (3 l)

For clean & wonderfully fragrant laundry

CHF 15.54 CHF 17.25 -10%

(CHF 5.18 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 Loads of laundry

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For colour-fast laundry
  • Subtle floral fragrance
  • Suitable for all wash temperatures

Frequently bought together with planet pure Universal Laundry Detergent - Alpine Freshness, 75 W (3 l)

planet pure Colour Laundry Detergent - Hibiscus & Peony, 75 Loads of laundry (3 l) CHF 15.54 (CHF 5.18 / l)
planet pure Universal Laundry Detergent - Alpine Freshness, 75 W (3 l) CHF 15.54 (CHF 5.18 / l)
Total price: CHF 31.08
Description

The Colour Laundry Detergent - Hibiscus & Peony provides a gentle, deep clean for coloured clothing. The plant-based formula contains no synthetic fragrances or colourants, palm oil, phosphonates or genetically modified ingredients. The laundry detergent leaves a subtle floral fragrance and features a microplastic-free formula suitable for use at all washing temperatures.

Application:

  • Follow the dosage chart (based on 4.5 kg of laundry, use 20 ml for 6-7 kg and 40 ml more for 8-10 kg)
  • Use 25 ml for hand washing.
Water hardness Light degree of dirt Normal degree of dirt Heavy degree of dirt
Soft/medium 30 ml 40 ml 60 ml
Hard 40 ml 50ml 70 ml
Item no.: PP-WHP75
Content: 3 l
EAN: 9120001462452
Brands: planet pure
Type of Laundry: Coloured Laundry, Wool Laundry
Types of Products: Liquid Detergent, Wool & Delicates Detergent
Scents : Floral
Properties : Vegan, Palm oil-free, Biodegradable
Consistency: Liquid
Certificates: Ecogarantie, V-label vegan
Features: Biodegradable, Non-GMO, Free from Sulfates, Gentle on the Skin, Free from Microplastics, Natural, Free from Palm Oil, Vegan
Washing temperature: 15°C, 20°C, 30°C, 40°C, 50°C, 60°C, 90°C, 95°C
Compostion

< 5% Anionic surfactants (Coconut[2], Wheat[2]), 5 - 15% Non-ionic surfactants (Sugar surfactants (Wheat[2], Coconut[2])), Sugar-based thickener[2], Wheat alcohol[1], Citric acid[2], Preservative (Potassium Sorbate, Sodium Benzoate), Fragrances (Hibiscus[2], Peony[2]), Linalool[3]

  1. from controlled organic cultivation
  2. Natural
  3. Component of natural oils
Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS07

Signal word: Warning

Precautionary statements:

  • P101 - If medical advice is needed, have product container or label at hand.
  • P102 - Keep out of reach of children.
  • P264 - Wash thoroughly with plenty of water after use.
  • P280 - Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.
  • P305+P351+P338 - IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.
  • P337+P313 - If eye irritation persists: Get medical advice/attention.

Hazard statements:

  • H319 - Causes serious eye irritation
More About planet pure Products
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Planet Pure Produktions und Handels GmbH, Lochauerstr. 2, 6912 , Hörbranz, Austria, office@planetpure.com, www.planetpure.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for planet pure Colour Laundry Detergent - Hibiscus & Peony

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review