planet pure Colour Laundry Detergent - Orange Blossom, Canister, 10 l

For cleaner laundry

CHF 48.97 CHF 54.42 -10%

(CHF 4.90 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 10 l

In stock from October 27

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 30 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For colour-fast laundry
  • With essential oils
  • Suitable for all wash temperatures

Frequently bought together with planet pure Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender, 10 l

planet pure Colour Laundry Detergent - Orange Blossom, Canister, 10 l CHF 48.97 (CHF 4.90 / l)
planet pure Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender, 10 l CHF 48.97 (CHF 4.90 / l)
Total price: CHF 97.94
Description

The Colour Laundry Detergent - Orange Blossom, Canister in a large 10-litre canister gently cleans coloured textiles while helping to maintain their colour intensity. The microplastic-free formula is made with 98% ingredients of natural origin and contains no synthetic fragrances or colourants, palm oil, phosphonates or genetically modified ingredients. Plant-based surfactants reliably remove dirt from the fibres.

Directions for use:

  • Suitable for wool and silk.
  • Dosage based on 4.5 kg of laundry.
  • 6 - 7 kg of laundry: add an additional 20 ml of detergent.
  • 8 - 10 kg of laundry: add an additional 40 ml of detergent.
Water hardness Degree of dirt: light Degree of dirt: normal Degree of dirt: high
Soft/medium 30ml 40ml 60ml
Tough 40ml 50ml 70ml

  • Hand wash: 25 ml.
Item no.: PP-WOB10K
Content: 10 l
EAN: 9120001461639
Brands: planet pure
Type of Laundry: Coloured Laundry, For All Laundry, Wool Laundry
Types of Products: Liquid Detergent, Wool & Delicates Detergent
Scents : Fruity, Citrus/Citrusy
Properties : Vegan, Palm oil-free, Biodegradable
Consistency: Liquid
Certificates: V-label vegan
Features: Biodegradable, Non-GMO, Free from Sulfates, Skin Friendly, Free from Microplastics, Natural, Free from Palm Oil, Vegan
Washing temperature: 15°C, 20°C, 30°C, 40°C, 50°C, 60°C, 90°C, 95°C
Ingredients

5 - 15 % Nonionic surfactants[3], 5 - 15 % Anionic surfactants[1], Potassium sorbate, Orange oil[3], lemon oil[3], Limonene[2]

  1. Natural
  2. Component of natural oils
  3. Organic cultivation / wild collection
Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS07

Signal word: Warning

Precautionary statements:

  • P101 - If medical advice is needed, have product container or label at hand.
  • P102 - Keep out of reach of children.
  • P264 - Wash hands thoroughly after handling.
  • P280 - Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.
  • P305+P351+P338 - IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.
  • P337+P313 - If eye irritation persists: Get medical advice/attention.

Hazard statements:

  • H319 - Causes serious eye irritation
  • EUH208 - May cause an allergic reaction.
More About planet pure Products
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Planet Pure Produktions und Handels GmbH, Lochauerstr. 2, 6912 , Hörbranz, Austria, office@planetpure.com, www.planetpure.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for planet pure Colour Laundry Detergent - Orange Blossom, Canister

2 customer reviews in all languages

4,5 out of 5 stars
5 stars
1 (50%)
4 stars
1 (50%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.