planet pure Universal Laundry Detergent - Alpine Freshness, 75 W (3 l)

For wonderfully fresh laundry

CHF 15.54 CHF 17.27 -10%

(CHF 5.18 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 W

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For colour & white fabrics
  • Natural ingredients
  • For all temperatures

Frequently bought together with planet pure Colour Laundry Detergent - Orange Blossom, 75 W (3 l)

planet pure Universal Laundry Detergent - Alpine Freshness, 75 W (3 l) CHF 15.54 (CHF 5.18 / l)
planet pure Colour Laundry Detergent - Orange Blossom, 75 W (3 l) CHF 15.54 (CHF 5.18 / l)
Total price: CHF 31.08
Description

This universal laundry detergent is made with 98% natural ingredients and is free from microplastics, GMOs and palm oil, making it an ideal choice for beautifully clean laundry. It is perfectly suited to coloureds and whites, but can also be used for wool and silk, removing even the most stubborn stains naturally. Its mild formula is gentle on the skin, while the pleasantly fresh fragrance of natural rosemary extracts leaves laundry smelling wonderfully clean.

Directions for use:

  • Use a bleach additive with white laundry.
  • Also suitable for wool and silk.
  • Please note the dosage chart (based on 4.5 kg of laundry. Use 20 ml extra for 6-7 kg and 40 ml extra for 8-10 kg loads of laundry)
    Water hardness Degree of dirt: light Degree of dirt: normal Degree of dirt: heavy
    Soft/medium 30 ml 40 ml 60 ml
    Hard 40 ml 50 ml 70 ml

    Hand wash: 25 ml

Item no.: PP-WAF75
Content: 3 l
EAN: 9120001461585
Brands: planet pure
Type of Laundry: Coloured Laundry, Delicates, For All Laundry, Hand wash, White Linen, Wool Laundry
Types of Products: Liquid Detergent, Wool & Delicates Detergent
Scents : Fresh, Herbaceous / Aromatic
Properties : Vegan, Palm oil-free, Biodegradable
Consistency: Liquid
Certificates: V-label vegan
Features: Biodegradable, Non-GMO, Free from Sulfates, Skin Friendly, Free from Microplastics, Natural, Free from Palm Oil, Vegan
Washing temperature: 15°C, 20°C, 30°C, 40°C, 50°C, 60°C, 90°C, 95°C
Ingredients

5 - 15 % Nonionic surfactants[2], 5 - 15 % Anionic surfactants[1], Preservative (Potassium sorbate), Fragrances (Rosemary oil[2])

  1. Natural
  2. Organic cultivation / wild collection
Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS07

Signal word: Warning

Precautionary statements:

  • P305+P351+P338 - IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.
  • P337+P313 - If eye irritation persists: Get medical advice/attention.

Hazard statements:

  • H319 - Causes serious eye irritation
More About planet pure Products
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Planet Pure Produktions und Handels GmbH, Lochauerstr. 2, 6912 , Hörbranz, Austria, office@planetpure.com, www.planetpure.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for planet pure Universal Laundry Detergent - Alpine Freshness

3 customer reviews in all languages

4,9 out of 5 stars
5 stars
6 (85%)
4 stars
1 (14%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

7 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 3 reviews available in other languages.