sodasan - Ecological Detergents & Cleaners

Household cleaners, laundry products, soaps & more

Shop by category

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

sodasan: 1 - 30 of 51 items

Sodasan Lime Color Laundry Detergent

Sodasan Lime Color Laundry Detergent, 1,50 l

  • Vegan, Eco Guarantee & EcoCert certified
CHF 8.15 (CHF 5.43 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Ecological Stain Removal Gel

Sodasan Ecological Stain Removal Gel, 200 ml

  • easy to use brush head
  • effective stain removal
  • with organic vegetable oil
CHF 3.35 (CHF 16.75 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Organic Curd Soap Cream Soap

Sodasan Organic Curd Soap Cream Soap, 100 g

  • manufactured from high-quality organic vegetable oils
  • unscented
  • free of colouring and preservatives
CHF 1.95 (CHF 19.50 / kg)

Delivery by October 08

Ecological Bleaching Agent & Stain Remover

Sodasan Ecological Bleaching Agent & Stain Remover, 500 g

  • effective, hygienic stain removal through active oxygen
  • unscented
  • dermatologically tested
CHF 3.55 (CHF 7.10 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan Wool and Delicates Laundry Detergent

Sodasan Wool and Delicates Laundry Detergent, 750 ml

  • For wool, silk & cashmere
  • Dermatologically tested
  • Natural magnolia scent
CHF 6.00 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Organic Liquid Soap Citrus-Olive

Sodasan Organic Liquid Soap Citrus-​Olive, 1 l

  • produced with nourishing organic olive oil
  • natural scent from pure essential oils
  • free of colouring, preservatives and detergent
CHF 9.70 (CHF 9.70 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Ecological Rinse Aid for Dishwashers

Sodasan Ecological Rinse Aid for Dishwashers, 500 ml

  • dry, sparkling dishes
  • unscented
  • suitable for all standard dishwashers
CHF 4.80 (CHF 9.60 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Organic Liquid Soap Lavender-Olive

Sodasan Organic Liquid Soap Lavender-​Olive, 1000 ml (1 l)

  • produced with nourishing organic olive oil
  • natural scent from pure essential oils
  • free of colouring, preservatives and detergent
CHF 9.70 (CHF 9.70 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Fragrance & Care Rinse

Sodasan Fragrance & Care Rinse, 750 ml

  • fiber care with organic aloe vera
  • suitable for people with sensitive skin
  • natural magnolia scent
CHF 4.80 (CHF 6.40 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Eco Absorbent Cloths

Sodasan Eco Absorbent Cloths, 2 pieces

  • Set of 2
  • Washable at 60°C
  • 100% compostable
CHF 1.85 (CHF 0.93 / pc)

Delivery by October 08

Sodasan Sensitive Laundry Liquid

Sodasan Sensitive Laundry Liquid, 1,50 l

  • For white & coloured laundry
  • Ideal for sensitive skin
  • 30°C - 95°C
CHF 8.15 (CHF 5.43 / l)

Delivery by October 08

"Sport & Outdoor" Liquid Laundry Detergent

Sodasan "Sport & Outdoor" Liquid Laundry Detergent, 750 ml

  • Temperature range: 30 - 95°C
  • Suitable for machine & handwash
  • Well tolerated by the skin
CHF 7.80 (CHF 10.40 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Lavender Color Liquid Laundry Detergent

Sodasan Lavender Color Liquid Laundry Detergent, 1,5 l

  • Natural scent of essential oils
  • Plant-based cleaning substances
  • Effective at all temperatures
CHF 8.15 (CHF 5.43 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Bath Cleaner

Sodasan Bath Cleaner, 500 ml

  • Removes limescale deposits & soap residues
  • Natural & fresh scent
  • Suitable for use on all bathroom surfaces
CHF 4.35 (CHF 8.70 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive, 1 l

  • produced with nourishing organic olive oil
  • unscented
  • free of colouring, preservatives and detergent
CHF 9.70 (CHF 9.70 / l)

Delivery by October 08

Sodasan FRESH Room Fragrance

Sodasan FRESH Room Fragrance, 500 ml

  • With pure essential oils
  • Fresh, lemony fragrance
  • For all living areas
CHF 22.50 (CHF 45.00 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Vinegar Cleaner

Sodasan Vinegar Cleaner, 1 l

  • Fights dirt & odours
  • Effective against limescale deposits
  • Dermatologically tested
CHF 4.35 (CHF 4.35 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Ecological Sensitive Washing-Up Liquid

Sodasan Ecological Sensitive Washing-​Up Liquid, 500 ml

  • no residue of unnecessary chemicals on the dishes
  • free of petrochemical ingredients
  • no colouring or preservatives
CHF 3.00 (CHF 6.00 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Lime Washing Powder

Sodasan Lime Washing Powder, 1,01 kg

  • Washing temperature: 30°C - 95°C
  • For whites & coloureds
  • Tough on stains
CHF 8.90 (CHF 8.81 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan Orange Power Cleaner

Sodasan Orange Power Cleaner, 500 ml

  • Universal use, all-purpose cleaner
  • Natural, fresh orange scent
  • Highly concentrated and effective
CHF 4.45 (CHF 8.90 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Lemon & Lime Washing-Up Liquid

Sodasan Lemon & Lime Washing-​Up Liquid, 1 l

  • No added colours or preservatives
  • Free from petrochemical ingredients
  • Suitable for all crockery and cutlery
CHF 4.80 (CHF 4.80 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Auto Dish Tabs

Sodasan Auto Dish Tabs, 25 pieces

  • Tough on grease
  • Enzyme-free, GMO-free, phosphate-free
  • No chlorine-releasing substances
CHF 6.70 (CHF 0.27 / pc)

Delivery by October 08

Sodasan Water Softener

Sodasan Water Softener, 750 g

  • No colourings or preservatives
  • Enzyme-free, non-GMO & phosphate-free
  • Dermatologically tested
CHF 6.10 (CHF 8.13 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan Color Sensitive Liquid Laundry Detergent

Sodasan Color Sensitive Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Made from high-quality organic vegetable oils
  • Without fragrances
  • Dermatologically tested
CHF 8.15 (CHF 5.43 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Colour Sensitive Washing Powder

Sodasan Colour Sensitive Washing Powder, 1,01 kg

  • Temperature range: 30 - 95°C
  • Suitable for all kinds of fabrics, excl. wool & silk
  • Fragrance-free formula
CHF 8.90 (CHF 8.81 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan Pure Soda

Sodasan Pure Soda, 500 g

  • For household & garden
  • Dissolves grease & impurities
  • Without additives
CHF 5.35 (CHF 10.70 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan Dishwasher Detergent Powder

Sodasan Dishwasher Detergent Powder, 1,50 kg

  • Contains no enzymes, GMO's or phosphates
  • Free from petrochemical substances
  • Very economical formula
CHF 11.15 (CHF 7.43 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan Scouring Cream

Sodasan Sodasan Scouring Cream, 500 ml

  • Effective, thorough cleaning
  • No colouring or preservatives
  • Natural scent from pure essential oils
CHF 3.90 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Toilet Power Gel - Spruce

Sodasan Toilet Power Gel -​ Spruce, 750 ml

  • Removes limescale, urine scale & dirt
  • With natural citric acid
  • Slow-dripping gel
CHF 4.80 (CHF 6.40 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Citrus Toilet Cleaner

Sodasan Citrus Toilet Cleaner, 750 ml

  • Removes deposits in toilets & urinals
  • Natural, fresh scent
  • Contains plant-based ingredients
CHF 4.35 (CHF 5.80 / l)

Delivery by October 08

sodasan develops eco-friendly alternatives to conventional detergents and cleaners. Plant oils from controlled, organic cultivation serve as the basis for soap and the products are free from synthetic preservatives or fragrances. sodasan also makes no use of animal testing - either directly or indirectly.