CSE Standard (Certified Sustainable Economics)

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

CSE-Label: 1 - 30 of 56 items

Sonett Laundry Liquid - Lavender

Sonett Laundry Liquid -​ Lavender, 5 l

  • For coloured & white laundry
  • Delicate fragrance from organic lavender essential oil
  • 30°C - 95°C
CHF 23.50 (CHF 4.70 / l)

Delivery by October 08

Sonett Liquid Detergent - Sensitive

Sonett Liquid Detergent -​ Sensitive, 2 l

  • For coloured & white laundry
  • No enzymes or genetic engineering
  • 30°C - 95°C
CHF 10.55 (CHF 5.28 / l)

Delivery by October 08

Sonett Eco-Sponge 2-Pack

Sonett Eco-​Sponge 2-​Pack

  • Made from biodegradable materials
  • Scratch-free sponge
  • Washed at a temperature of up to 60°C
CHF 3.32

Delivery by October 08

Sonett Dishwashing Liquid Lemon

Sonett Dishwashing Liquid Lemon, 1 l

  • Insusceptible to water hardness
  • Fresh lemon scent
  • Pure plant-based surfactants
CHF 4.45 (CHF 4.45 / l)

Delivery by October 08

Sonett Color Laundry Detergent - Mint & Lemon

Sonett Color Laundry Detergent -​ Mint & Lemon, 1,50 l

  • With organic plant oil soap
  • Also for sportswear
  • 20°C - 60°C
CHF 8.35 (CHF 5.57 / l)

Delivery by October 08

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk, 1 l

  • For delicates, wool & silk
  • Fragrant lavender scent
  • 20°C - 40°C
CHF 7.80 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 08

Sonett Bathroom Cleaner

Sonett Bathroom Cleaner, 1 l

  • Removes water stains & soap deposits
  • 100% biodegradable
  • Neutral scent & vegan
CHF 5.55 (CHF 5.55 / l)

Delivery by October 08

Sonett Washing Powder Concentrate

Sonett Washing Powder Concentrate, 2,40 kg

  • For coloured & white laundry
  • With organic plant oil soap
  • 40°C - 95°C
CHF 14.45 (CHF 6.02 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Lavender Hand Soap

Sonett Lavender Hand Soap, 1 l

  • Mild & nourishing
  • 100% biodegradable
  • With high-quality organic oils
CHF 11.15 (CHF 11.15 / l)

Delivery by October 08

Sonett Orange Power Cleaner

Sonett Orange Power Cleaner, 0.5 l (500 ml)

  • Suitable for the kitchen, windows & floors
  • With orange oil from organic farming
  • Well tolerated by the skin
CHF 4.20 (CHF 8.40 / l)

Delivery by October 08

Sonett Bleaching Complex

Sonett Bleaching Complex, 900 g

  • Removes difficult stains
  • Prevents greying
  • Tough on stained dishes
CHF 5.55 (CHF 6.17 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Rose Hand Soap

Sonett Rose Hand Soap, 1 l

  • For face, body & hands
  • Gentle & nourishing
  • 100% biodegradable
CHF 12.25 (CHF 12.25 / l)

Delivery by October 08

Sonett Gall Soap

Sonett Gall Soap, 100 g

  • Very rich & effective
  • With plant-based ingredients from organic farming
  • Excellent fat-dissolving power
CHF 1.95 (CHF 19.50 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Laundry Rinse

Sonett Laundry Rinse, 1 l

  • Neutralises the pH value of the fabrics
  • Refreshes the colour & smooths the fibres
  • Removes laundry detergent residues
CHF 4.85 (CHF 4.85 / l)

Delivery by October 08

Sonett Citrus Hand Soap

Sonett Citrus Hand Soap, 1 l

  • With a wonderfully fresh fragrance
  • Made from organic olive oil
  • Mild cleansing
CHF 11.15 (CHF 11.15 / l)

Delivery by October 08

Sonett Softener

Sonett Softener, 1 kg

  • Improves the washing performance of the laundry detergent
  • Without phosphates & fillers
  • Free from petroleum products
CHF 6.10 (CHF 6.10 / kg)

Delivery by October 08

Sonett All-Purpose Cleaner

Sonett All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • With orange & lemongrass oils
  • 100% biodegradable
  • Well tolerated by the skin
CHF 5.20 (CHF 5.20 / l)

Delivery by October 08

Sonett Washing-Up Liquid - Sensitive

Sonett Washing-​Up Liquid -​ Sensitive, 1 l

  • No petrochemical ingredients
  • Free from fragrances, colourants & preservatives
  • Well tolerated by the skin
CHF 4.45 (CHF 4.45 / l)

Delivery by October 08

Sonett Liquid Gall Soap

Sonett Liquid Gall Soap, 1 l

  • With organic plant oil soap & petitgrain oil
  • Effective against stains
  • For coloured & white fabrics
CHF 10.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive, 1 l

  • Pure plant-based organic olive oil soap
  • Without petrochemicals
  • Free from fragrances, colourants & preservatives
CHF 7.80 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 08

Sonett Washing-Up Liquid - Calendula

Sonett Washing-​Up Liquid -​ Calendula, 1 l

  • 100% biodegradable
  • Gentle surfactants
  • With calendula essence
CHF 5.00 (CHF 5.00 / l)

Delivery by October 08

Sonett Decalcifier

Sonett Decalcifier, 1 l

  • Neutral scent
  • 100% biodegradable
  • Removes limescale deposits
CHF 4.85 (CHF 4.85 / l)

Delivery by October 08

Sonett Organic Soap Bubbles

Sonett Organic Soap Bubbles, 45 ml

  • Outdoor toy
  • Organic quality ingredients
CHF 2.20 (CHF 48.89 / l)

Delivery by October 08

Sonett Scouring Powder

Sonett Scouring Powder, 450 g

  • Cleaning agent in the form of powder
  • Suitable for ceramic glass stove tops
  • Removes burnt deposits effortlessly
CHF 3.85 (CHF 8.56 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Starch Spray & Ironing Aid

Sonett Starch Spray & Ironing Aid, 1 l Refill

  • Strengthens, smooths & cares for fabrics
  • Lavender & rose scent
  • Without any petrochemical silicone
CHF 4.45 (CHF 4.45 / l)

Delivery by October 08

Sonett Scouring Fluid

Sonett Scouring Fluid, 0.5 l (500 ml)

  • Slight germ-inhibiting effect
  • Lavender & lemongrass fragrance
  • Fights stubborn dirt
CHF 3.85 (CHF 7.70 / l)

Delivery by October 08

Sonett Rosemary Hand Soap

Sonett Rosemary Hand Soap, 1 l

  • With rosemary active ingredients
  • Mild on the skin & conditions
  • 100% biodegradable
CHF 11.15 (CHF 11.15 / l)

Delivery by October 08

Sonett Toilet Cleaner Cedar-Citronella

Sonett Toilet Cleaner Cedar-​Citronella, 750 ml

  • Plant-based without petrochemicals
  • With cedarwood essential oil
  • 100% biodegradable
CHF 3.85 (CHF 5.13 / l)

Delivery by October 08

Sonett Wool Care

Sonett Wool Care, 300 ml

  • Restores the elasticity of textiles
  • With lavender oil
  • Contains organic olive oil soap
CHF 8.90 (CHF 29.67 / l)

Delivery by October 08

Sonett Calendula Hand Soap

Sonett Calendula Hand Soap, 1 l

  • Vegan
  • 100% from controlled organic farming
  • Regenerates
CHF 12.25 (CHF 12.25 / l)

Delivery by October 08

This seal is a recognised ecological product certification to certify sustainable companies across all industries. It stands for sustainable corporate management that extends across all areas and, in addition to ecological requirements for the individual products, does not ignore social, ethical and financial aspects in the company.