Eco-friendly Rinse Aid

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Rinse Aid: 14 items

Sonett Rinse Aid

Sonett Rinse Aid, 0.5 l (500 ml)

  • Suitable for all dishwashers
  • Neutral scent
  • Biodegradable
CHF 4.45 (CHF 8.90 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Ecological Rinse Aid for Dishwashers

Sodasan Ecological Rinse Aid for Dishwashers, 500 ml

  • dry, sparkling dishes
  • unscented
  • suitable for all standard dishwashers
CHF 4.80 (CHF 9.60 / l)

Delivery by October 08

Ecover Rinse Aid

Ecover Rinse Aid, 450 ml

  • For brilliantly shiny dishes
  • Free from toxic deposits
  • Biodegradable ingredients
CHF 4.45 (CHF 9.89 / l)

Delivery by October 08

claro ECO Rinse Aid

claro ECO Rinse Aid, 500 ml refill

  • Prevents water & limescale stains
  • Freshness & shine formula
  • Biodegradable
CHF 3.90 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 16

Almawin Dishwasher Rinse Aid

Almawin Dishwasher Rinse Aid, 500 ml

  • Lactic acid
  • Citric acid
  • Vegetable alcohol
CHF 4.90 (CHF 9.80 / l)

Delivery by October 08

Rinse Aid

Frosch Rinse Aid, 750 ml

  • Recyclable packaging
  • Prevents streaks
  • Microplastic-free
CHF 6.00 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 08

biobel Rinse Aid

biobel Rinse Aid, 1 l

  • For clean, quick-drying dishes
  • 100% natural
  • Vegan
CHF 6.30 (CHF 6.30 / l)

Delivery by October 08

Blu Casa Rinse Aid

Blu Casa Rinse Aid, 500 ml

  • Prevents limescale deposits
  • Concentrated formula
  • With citric acid
CHF 3.65 (CHF 7.30 / l)

Delivery by October 08

Biopuro Rinse Aid

Biopuro Rinse Aid, 250 ml

  • Prevents limescale buildup
  • Dermatologically tested
  • Vegan
CHF 4.60 (CHF 18.40 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Lemon Rinse Aid

ALPEKO Lemon Rinse Aid , 500 ml

  • Hypoallergenic
  • Eco-friendly & safe
  • Vegan
CHF 7.15 (CHF 14.30 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Rinse Aid

Greenatural Rinse Aid, 500 ml

  • Vegan formula
  • With citric acid
  • Perfume free
CHF 5.50 (CHF 11.00 / l)

Delivery by October 08

Ulrich natürlich Rinse Agent for Dishwashers

Ulrich natürlich Rinse Agent for Dishwashers, 500 ml

  • For sparkling clean dishes
  • Made from renewable raw materials
  • Vegan
CHF 6.80 (CHF 13.60 / l)

Delivery by October 08

BiOHY Rinse Aid

BiOHY Rinse Aid, 1 l

  • For all types of dishes
  • Excellent grid power
  • Efficient & gentle on materials
CHF 12.70 CHF 13.35 (CHF 12.70 / l)

Delivery by October 08

Klar Rinse Aid

Klar Rinse Aid, 500 ml

  • Pure vegetable alcohol
  • Effective against limescale
  • Effective against detergent residues
CHF 4.80 (CHF 9.60 / l)

Delivery by October 19