Eco-Friendly Dishwasher Liquid

A powerful alternative to tablets

Filter & sort

Prices Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Dishwasher Liquid: 11 items

Biolu Orange Dishwasher Detergent

Biolu Orange Dishwasher Detergent, 1 l

  • High fat dissolving power
  • Streak-free and shiny
  • With orange oil
CHF 5.09 CHF 5.65 (CHF 5.09 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Dishwasher Liquid

Greenatural Dishwasher Liquid, 500 ml

  • Highly concentrated
  • With mint & eucalyptus oil
  • Very economical
CHF 5.60 CHF 6.25 (CHF 11.20 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Dishwasher Detergent Powder

Sodasan Dishwasher Detergent Powder, 1,50 kg

  • Contains no enzymes, GMO's or phosphates
  • Free from petrochemical substances
  • Very economical formula
CHF 10.02 CHF 11.15 (CHF 6.68 / kg)

Delivery by October 08

pierpaoli ekos Dishwasher Gel

pierpaoli ekos Dishwasher Gel, 500 ml

  • For the dishwasher
  • Tough on food residues & odours
  • Mint & eucalyptus fragrance
CHF 5.31 CHF 5.90 (CHF 10.62 / l)

Delivery by October 08

All-in-1 Dishwasher Gel - Lime

Frosch All-​in-​1 Dishwasher Gel -​ Lime, 650 ml

  • Effective against grease & deposits
  • For up to 40 loads
  • Includes salt & rinse aid
CHF 9.01 CHF 10.00 (CHF 13.86 / l)

Delivery by October 08

Biopuro Dishwasher Gel

Biopuro Dishwasher Gel, 500 ml

  • Biodegradable
  • Does not cause allergic reactions
  • Without petrochemical substances
CHF 6.37 CHF 7.10 (CHF 12.74 / l)

Delivery by October 08

Kuno Liquid Dish Soap - lemongrass

Kuno Liquid Dish Soap -​ lemongrass, 500 ml

  • Effective against greqase
  • No microplastics
  • Ideal for sensitive skin
CHF 1.98 CHF 2.20 (CHF 3.96 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Lemon Dishwasher Gel

ALPEKO Lemon Dishwasher Gel , 1 l

  • Suitable for dishwashers
  • Hypoallergenic
  • With a lemon scent
CHF 9.43 CHF 10.50 (CHF 9.43 / l)

Delivery by October 08

Blu Casa Lime Dishwasher Detergent

Blu Casa Lime Dishwasher Detergent, 500 ml

  • Citrusy fragrance
  • Sufficient for 25 loads
  • Concentrated formula
CHF 4.79 CHF 5.35 (CHF 9.58 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Dishwasher Gel

Officina Naturae Dishwasher Gel, 500 ml

  • Dissolves quickly
  • Gets rid of stubborn dirt
  • Effective in short dishwasher cycles
CHF 5.91 CHF 6.55 (CHF 11.82 / l)

Delivery by October 08

eco & mio All-In-One Dishwasher Gel

eco & mio All-​In-​One Dishwasher Gel, 3 kg + Ecobox

  • Biodegradable
  • Streak-free results
  • Brilliantly shiny glassware
CHF 30.00 (CHF 10.00 / kg)

Delivery by October 27