Eco-friendly Dish Soaps

We recommend

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

    Filter & sort

    Prices Highlights Scents Brands Properties Consistency Certificates Use for Effective
    Filter

    Dish Soap : 1 - 30 of 102 items

    Sonett Dishwashing Liquid Lemon

    Sonett Dishwashing Liquid Lemon, 1 l

    • Insusceptible to water hardness
    • Fresh lemon scent
    • Pure plant-based surfactants
    CHF 4.45 (CHF 4.45 / l)

    Delivery by October 08

    Ecover Lemon & Aloe Vera Dishwashing Liquid

    Ecover Lemon & Aloe Vera Dishwashing Liquid, 5 l

    • Plant-based & mineral ingredients
    • Mild on the skin
    • Recycled plastic packaging
    CHF 20.50 (CHF 4.10 / l)

    Delivery by October 08

    Sonett Washing-Up Liquid - Sensitive

    Sonett Washing-​Up Liquid -​ Sensitive, 1 l

    • No petrochemical ingredients
    • Free from fragrances, colourants & preservatives
    • Well tolerated by the skin
    CHF 4.45 (CHF 4.45 / l)

    Delivery by October 08

    Sonett Washing-Up Liquid - Calendula

    Sonett Washing-​Up Liquid -​ Calendula, 1 l

    • 100% biodegradable
    • Gentle surfactants
    • With calendula essence
    CHF 5.00 (CHF 5.00 / l)

    Delivery by October 08

    Ecover Zero Dish Soap

    Ecover Zero Dish Soap, 450 ml

    • Zero fragrances & dyes
    • Dermatologically tested
    • Powerful sugar surfactants
    CHF 3.10 (CHF 6.89 / l)

    Delivery by October 08

    Ecover Essential Lemon Dish Soap

    Ecover Essential Lemon Dish Soap, 950 ml

    • Very rich formula
    • Natural, fresh scent
    • Biodegradable ingredients
    CHF 5.30 (CHF 5.58 / l)

    Delivery by October 08

    Almawin Buckthorn Mandarin Dish Soap

    Almawin Buckthorn Mandarin Dish Soap, 1 l

    • Gentle on hands
    • Powerful
    • Very economical
    CHF 5.00 (CHF 5.00 / l)

    Delivery by October 08

    Biolu Lemon Dish Soap

    Biolu Lemon Dish Soap, 1 l

    • High fat-dissolving power
    • With lemon essential oil
    • Free of phosphates and dyes
    CHF 4.55 (CHF 4.55 / l)

    Delivery by October 08

    Baby Dish Soap

    Frosch Baby Dish Soap, 500 ml

    • pH-neutral
    • Without perfume
    • Without dyes
    CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

    Delivery by October 08

    Method Dish Soap

    Method Dish Soap, Peach & Pink Pepper (532 ml)

    • Available in 2 fragrance varieties
    • Dissolves stubborn dirt
    • Cruelty-free
    CHF 4.90 (CHF 9.21 / l)

    Delivery by October 08

    Greenatural Dishwashing Detergent Orange

    Greenatural Dishwashing Detergent Orange, 500 ml

    • Highly concentrated
    • With essential oils
    • Free from synthetic fragrances
    CHF 4.10 (CHF 8.20 / l)

    Delivery by October 08

    Almawin Lemongrass Dish Soap

    Almawin Lemongrass Dish Soap, 500 ml

    • 100% natural ingredients
    • Biodegradable
    • With essential oils
    CHF 3.20 (CHF 6.40 / l)

    Delivery by October 08

    Attitude Citrus Zest Washing Up Liquid

    Attitude Citrus Zest Washing Up Liquid, 700 ml

    • Vegan
    • Hypoallergenic
    • Biodegradable
    CHF 7.10 (CHF 10.14 / l)

    Delivery by October 08

    Zero Sensitive Dishwashing Lotion

    Frosch Zero Sensitive Dishwashing Lotion, 500 ml

    • High rinsing power
    • pH-neutral
    • Ideal for sensitive skin
    CHF 3.56 CHF 4.45 (CHF 7.12 / l)

    Delivery by October 08

    Attitude Baby Unscented Washing Up Liquid

    Attitude Baby Unscented Washing Up Liquid, 700 ml

    • Hypoallergenic
    • For bottles and pacifiers
    • Unscented
    CHF 7.10 (CHF 10.14 / l)

    Delivery by October 08

    Lime Dish Soap

    Frosch Lime Dish Soap, 750 ml

    • Excellent cleaning properties
    • pH neutral
    • For clean dishes
    CHF 4.00 (CHF 5.33 / l)

    Delivery by October 08

    Sodasan Ecological Sensitive Washing-Up Liquid

    Sodasan Ecological Sensitive Washing-​Up Liquid, 500 ml

    • no residue of unnecessary chemicals on the dishes
    • free of petrochemical ingredients
    • no colouring or preservatives
    CHF 3.00 (CHF 6.00 / l)

    Delivery by October 08

    Sodasan Lemon & Lime Washing-Up Liquid

    Sodasan Lemon & Lime Washing-​Up Liquid, 1 l

    • No added colours or preservatives
    • Free from petrochemical ingredients
    • Suitable for all crockery and cutlery
    CHF 4.80 (CHF 4.80 / l)

    Delivery by October 08

    ecoPhil Washing-Up Liquid

    ecoPhil Washing-​Up Liquid, 500 ml

    • Cleans all types of dishes
    • Removes burned-in & dried food
    • Very effective
    CHF 4.67 CHF 7.80 (CHF 9.34 / l)

    Delivery by October 08

    Greenatural Dishwasher Liquid

    Greenatural Dishwasher Liquid, 500 ml

    • Highly concentrated
    • With mint & eucalyptus oil
    • Very economical
    CHF 6.25 (CHF 12.50 / l)

    Delivery by October 08

    Attitude Wildflowers Washing Up Liquid

    Attitude Wildflowers Washing Up Liquid, 700 ml

    • Hypoallergenic
    • Biodegradable
    • Vegan
    CHF 7.10 (CHF 10.14 / l)

    Delivery by October 08

    Sensitive Baby Bottle & Dishwashing Liquid

    Attitude Sensitive Baby Bottle & Dishwashing Liquid, 700 ml

    • Fragrance-free
    • Fat-dissolving formula
    • Ideal for bottles, pacifiers, etc.
    CHF 9.55 (CHF 13.64 / l)

    Delivery by October 08

    Ecover Essential Chamomile Dish Soap

    Ecover Essential Chamomile Dish Soap, 950 ml

    • Chamomile scent
    • Biodegradable ingredients
    • Vegan
    CHF 5.55 (CHF 5.84 / l)

    Delivery by October 08

    Officina Naturae Solid Dishwashing Soap

    Officina Naturae Solid Dishwashing Soap, Orange (80 g)

    • Concentrated & economical
    • Sparkling clean and shine
    • Pleasant fragrance
    CHF 6.55 (CHF 81.88 / kg)

    Delivery by October 08

    Uni-Sapon Dish Soap

    Uni-Sapon Dish Soap, 500 ml

    • Skin-friendly & pH neutral
    • With natural essential oils
    • Suitable for allergy sufferers
    CHF 7.70 (CHF 15.40 / l)

    Delivery by October 08

    Officina Naturae Dishwashing Liquid

    Officina Naturae Dishwashing Liquid, 4 l

    • Sensitive on skin, pH-neutral
    • Very economical, high cleaning power
    • Easy cleaning
    CHF 21.00 (CHF 5.25 / l)

    Delivery by October 08

    MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Dish Soap

    MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Dish Soap, 500 ml

    • Hand wash
    • Thyme fragrance
    • Gentle on the skin
    CHF 4.00 (CHF 8.00 / l)

    Delivery by October 08

    Almawin Wild Rose Lemon Balm Dish Detergent

    Almawin Wild Rose Lemon Balm Dish Detergent, 1 l

    • Gentle on hands
    • Powerful
    • Very economical
    CHF 4.90 (CHF 4.90 / l)

    Delivery by October 08

    Klar Dishwashing Detergent Orange

    Klar Dishwashing Detergent Orange, 500 ml

    • Fresh orange fragrance
    • Maximum yield
    • Dermatologically tested
    CHF 3.20 (CHF 6.40 / l)

    Delivery by October 08

    Dishwashing Balm - Pomegranate

    Frosch Dishwashing Balm -​ Pomegranate, 500 ml

    • pH-skin neutral
    • Pomegranate extracts
    • Fruity scent
    CHF 3.55 (CHF 7.10 / l)

    Delivery by October 08