Plant-based Dishwasher Powders

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Dishwasher Powder: 9 items

Almawin Dishwasher Detergent Powder

Almawin Dishwasher Detergent Powder, 2,80 kg

  • Very economical
  • Available in two sizes
  • No chemical fragrances
CHF 27.00 (CHF 9.64 / kg)

Delivery by October 08

Officina Naturae Dishwashing Powder

Officina Naturae Dishwashing Powder, 2 kg

  • Sparkling clean
  • High concentration
  • Sufficient for up to 100 cycles
CHF 18.85 (CHF 9.43 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Dishwasher Detergent

Sonett Dishwasher Detergent, 3 kg

  • Free from chloric bleaching agents, enzymes & surfactants
  • Suitable for stubborn stains
  • Compatible with household dishwashers
CHF 16.70 (CHF 5.57 / kg)

Delivery by October 08

claro ECO Classic Powder

claro ECO Classic Powder, 2,70 kg

  • Effective even at low temperatures
  • Chlorine & palm oil free
  • Powerful cleaning performance
CHF 18.95 (CHF 7.02 / kg)

Delivery by October 08

Officina Naturae Dishwashing Powder

Officina Naturae Dishwashing Powder, 1 kg

  • Sparkling clean
  • High concentration
  • Particularly economical
CHF 13.25 (CHF 13.25 / kg)

Delivery by October 08

claro ECO Multi Powder

claro ECO Multi Powder, 2,40 kg

  • With salt & rinse aid function
  • Fights heavy soiling
  • Vegan & palm oil-free
CHF 18.95 (CHF 7.90 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Dishwasher Powder

Tea Natura Dishwasher Powder, 1 kg

  • For any dishwasher
  • Biodegradable
  • Surfactants of vegetable origin
CHF 8.25 CHF 8.70 (CHF 8.25 / kg)

Delivery by October 08

ooohne Dishwasher Powder

ooohne Dishwasher Powder , 870 g

  • For dishwashers
  • Free from microplastics
  • Economic use
CHF 16.70 (CHF 19.20 / kg)

Delivery by October 08

Klar Dishwasher Detergent

Klar Dishwasher Detergent, 1,37 kg

  • 1 Pack is sufficient for 55 applications
  • Without phosphorus and chlorine
  • Protects decoration and enamel
CHF 13.90 (CHF 10.15 / kg)

Not available at the moment