Plant-based Dishwasher Tabs

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Dishwasher Tabs: 28 items

claro ECO Classic Tabs

claro ECO Classic Tabs, 100 pieces

  • Water soluble film
  • Palm oil free
  • Made in Austria
CHF 17.25 (CHF 0.17 / pc)

Delivery by October 08

claro ECO Multi Tabs

claro ECO Multi Tabs, 70 pieces

  • With salt & rinse aid function
  • Water soluble film
  • Highly effective
CHF 17.25 (CHF 0.25 / pc)

Delivery by October 08

planet pure Dishwasher Dosing Tabs

planet pure Dishwasher Dosing Tabs, 120 pieces

  • Adjustable to suit individual needs
  • Fresh citrus scent
  • Dissolves quickly
CHF 9.45 (CHF 0.08 / pc)

Delivery by October 08

Ecover Classic Dishwasher Tabs Value Pack

Ecover Classic Dishwasher Tabs Value Pack, 70 tabs (70 pieces)

  • Excellent cleaning effect
  • No harmful residues
  • Plant-based surfactants
CHF 20.00 (CHF 0.29 / pc)

Delivery by October 08

Ecover Classic Dishwasher Tabs

Ecover Classic Dishwasher Tabs, 70 tabs (70 pieces)

  • Radiant cleanliness
  • Does not contain phosphates
  • Plant-based surfactants
CHF 20.00 (CHF 0.29 / pc)

Delivery by October 08

Ecover Essential Lemon Dishwasher Tabs

Ecover Essential Lemon Dishwasher Tabs, 1.4 kg (70 pieces)

  • Fights greasy grime
  • Biodegradable ingredients
  • Vegan
CHF 22.50 (CHF 0.32 / pc)

Delivery by October 08

Almawin Dishwasher Tabs

Almawin Dishwasher Tabs, 25 pieces

  • With biodegradable ingredients
  • No synthetic fragrances or colourants
  • Free from petrochemical surfactants
CHF 6.90 (CHF 0.28 / pc)

Delivery by October 08

Ecover ZERO All-in-One Dishwasher Tablets

Ecover ZERO All-​in-​One Dishwasher Tablets, 24 pieces

  • Without fragrances
  • Without colourants
  • Plant-based ingredients
CHF 10.00 (CHF 0.42 / pc)

Delivery by October 08

Sonett Dishwashers Tablets

Sonett Dishwashers Tablets, 25 pieces

  • Suitable for household dishwashers
  • Without chloric bleaching agents
  • Free from fragrances
CHF 7.80 (CHF 0.31 / pc)

Delivery by October 08

Attitude Dishwasher Tablets

Attitude Dishwasher Tablets, 70 pieces

  • No synthetic dyes or fragrances
  • Phosphate-free
  • Biodegradable
CHF 37.50 (CHF 0.54 / pc)

Delivery by October 08

Klar Dishwasher Tabs

Klar Dishwasher Tabs, 25 pieces

  • Without chlorine and phosphates
  • No GMOs
  • Environmentally-friendly
CHF 7.00 (CHF 0.28 / pc)

Delivery by October 08

Greenatural Dishwasher Tablets

Greenatural Dishwasher Tablets, 50 pieces

  • High cleaning power, removes grease
  • With orange & lemon oil
  • Biodegradable
CHF 12.25 (CHF 0.25 / pc)

Delivery by October 08

Sodasan Auto Dish Tabs

Sodasan Auto Dish Tabs, 25 pieces

  • Tough on grease
  • Enzyme-free, GMO-free, phosphate-free
  • No chlorine-releasing substances
CHF 6.70 (CHF 0.27 / pc)

Delivery by October 08

Lime Classic Dishwasher Tabs

Frosch Lime Classic Dishwasher Tabs, 70 pieces

  • Water-soluble wrapper
  • Contents: 70 tabs
  • Fresh scent
CHF 14.95 (CHF 0.21 / pc)

Delivery by October 08

Kuno Mini Dishwasher Tabs

Kuno Mini Dishwasher Tabs, 120 tabs

  • Compact & concentrated
  • Biodegradable
  • Without a PVA film
CHF 11.15

Delivery by October 08

Ecover All-in-One Dishwasher Tablets

Ecover All-​in-​One Dishwasher Tablets, 45 pieces

  • Tough on grease & food residues
  • Biodegradable
  • With a delicate fragrance
CHF 17.85 (CHF 0.40 / pc)

Delivery by October 08

everdrop Classic Dishwasher Tabs

everdrop Classic Dishwasher Tabs , 30 pieces

  • Film-free tabs
  • 2-phase active formula
  • Vegan
CHF 11.15 (CHF 0.37 / pc)

Delivery by October 08

All-in-1 Active Soda Dishwasher Tabs

Frosch All-​in-​1 Active Soda Dishwasher Tabs, 30 tabs

  • High grease dissolving power
  • For crystal-clear shine
  • Food-safe
CHF 10.00 (CHF 18.52 / kg)

Delivery by October 08

claro multi NEXT Tabs

claro multi NEXT Tabs, 20 pieces

  • With salt & rinse aid function
  • Residue-free shine
  • Without film & biodegradable
CHF 7.00 (CHF 0.35 / pc)

Delivery by October 08

Biolu 5-in-1 Dishwasher Eco Tabs

Biolu 5-​in-​1 Dishwasher Eco Tabs , 32 pieces

  • For all cleaning cycles
  • Dissolves grease & limescale
  • Completely plastic-free
CHF 6.80 (CHF 0.21 / pc)

Delivery by October 08

All-in-1 Dishwasher Tabs - Lime

Frosch All-​in-​1 Dishwasher Tabs -​ Lime, 50 pieces

  • Wrapped in a water-soluble film
  • Powerful formula
  • With lime extracts
CHF 14.95 (CHF 0.30 / pc)

Delivery by October 08

everdrop All-in-One Dishwasher Tabs (24+6 pieces)

everdrop All-​in-​One Dishwasher Tabs (24+6 pieces), 30 pieces

  • Cleanses effectively
  • Vegan formula
  • Free from microplastics
CHF 10.60 (CHF 0.35 / pc)

Delivery by October 08

BIOCLEAN Dishwasher Tabs

BIOCLEAN Dishwasher Tabs, 500 g

  • For cleanliness without streaks
  • Vegan & fragrance-free
  • Can be dosed individually
CHF 6.10 (CHF 12.20 / kg)

Delivery by October 08

biobel Dishwasher Tablets

biobel Dishwasher Tablets, 30 pieces

  • Effective against grease & dirt
  • In water-soluble film
  • Fragrance-free
CHF 10.85 (CHF 0.36 / pc)

Delivery by October 08

bluufos Dishwasher Tabs

bluu bluufos Dishwasher Tabs, 62 pieces

  • Plastic-free
  • Biodegradable
  • Vegan formula
CHF 22.00 (CHF 0.35 / pc)

Delivery by October 08

LastObject Dishwasher Tabs

LastObject Dishwasher Tabs, 30 tabs

  • For 30 loads
  • Effective from 50°C
  • Without plastic & fragrances
CHF 11.15 (CHF 21.04 / kg)

Delivery by October 08

pierpaoli ekos Dishwasher Tablets

pierpaoli ekos Dishwasher Tablets, 25 pieces

  • For clean dishes
  • Paper packaging
  • Mint & eucalyptus fragrance
CHF 7.25 (CHF 0.29 / pc)

Delivery by October 08

BiOHY All-in-one Dishwasher Tabs

BiOHY All-​in-​one Dishwasher Tabs, 40 pieces

  • For dishes, cutlery, glass & porcelain
  • Dissolves stubborn residues & grease
  • Long-lasting shine
CHF 24.35 CHF 25.50 (CHF 0.61 / pc)

Delivery by October 08