Vegan Toilet Cleaners

Ecological & powerful

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Toilet Cleaners : 1 - 30 of 31 items

Sonett Toilet Cleaner Cedar-Citronella

Sonett Toilet Cleaner Cedar-​Citronella, 750 ml

  • Plant-based without petrochemicals
  • With cedarwood essential oil
  • 100% biodegradable
CHF 3.48 CHF 3.85 (CHF 4.64 / l)

Delivery by October 09

Citrus Toilet Cleaner

Frosch Citrus Toilet Cleaner, 750 ml

  • Fresh lemon scent
  • Powerful action against lime deposits, toilet rings and dirt
  • Free from harmful chemicals
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 5.45 / l)

Delivery by October 09

Sonett Toilet Cleaner Mint-Myrtle

Sonett Toilet Cleaner Mint-​Myrtle, 750 ml

  • Vegan & 100% biodegradable
  • Contains essential oils
  • Removes impurities
CHF 3.48 CHF 3.85 (CHF 4.64 / l)

Delivery by October 09

Lovely Lavender ECO Toilet Block

Toilet Tapes Lovely Lavender ECO Toilet Block

  • Lasts up to 160 flushes
  • Biodegradable soap
  • Fresh lavender scent
CHF 2.49 CHF 2.75

Delivery by October 09

Klar Toilet Cleaner

Klar Toilet Cleaner, 750 ml

  • Against lime and urine deposits
  • Very economical
  • No phosphates
CHF 3.39 CHF 3.75 (CHF 4.52 / l)

Delivery by October 09

Lavender Urine Stain & Limescale Remover

Frosch Lavender Urine Stain & Limescale Remover, 750 ml

  • Vegan
  • Microplastic-free
  • Fresh lavender scent
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 5.45 / l)

Delivery by October 09

Toilet Cleaner - Raspberry Vinegar

Frosch Toilet Cleaner -​ Raspberry Vinegar, 750 ml

  • Effective against limescale, urine scale & dirt
  • With raspberry freshness
  • Removes odours
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 5.45 / l)

Delivery by October 09

Lushy Limes ECO Toilet Block

Toilet Tapes Lushy Limes ECO Toilet Block

  • For hygienic cleanliness
  • Easy to attach
  • Sparkling lime scent
CHF 2.49 CHF 2.75

Delivery by October 09

Mystic Marine ECO Toilet Block

Toilet Tapes Mystic Marine ECO Toilet Block

  • Easy to use
  • Biodegradable
  • Fresh sea scent
CHF 2.49 CHF 2.75

Delivery by October 09

Dazzling Dutch ECO Toilet Block

Toilet Tapes Dazzling Dutch ECO Toilet Block

  • 90% less plastic used
  • Vegan & not tested on animals
  • With floral & almond aromas
CHF 2.49 CHF 2.75

Delivery by October 09

Groovy Grass Toilet Rim Tape

Toilet Tapes Groovy Grass Toilet Rim Tape

  • With biodegradable soap
  • For a hygienic & clean toilet
  • Scent of freshly mown grass
CHF 2.49 CHF 2.75

Delivery by October 09

Toilet Cleaner Vinegar

Frosch Toilet Cleaner Vinegar, 750 ml

  • Effective against limescale, urine scale & dirt
  • With abrasive pumice powder
  • Vegan formula
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 5.45 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Toilet Power Gel - Spruce

Sodasan Toilet Power Gel -​ Spruce, 750 ml

  • Removes limescale, urine scale & dirt
  • With natural citric acid
  • Slow-dripping gel
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 5.73 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Citrus Toilet Cleaner

Sodasan Citrus Toilet Cleaner, 750 ml

  • Removes deposits in toilets & urinals
  • Natural, fresh scent
  • Contains plant-based ingredients
CHF 3.89 CHF 4.35 (CHF 5.19 / l)

Delivery by October 09

Biolu Toilet Cleaner Eco Tabs

Biolu Toilet Cleaner Eco Tabs , 20 pieces

  • Removes stubborn dirt
  • Dissolves limescale
  • With a lemon-mint scent
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 0.20 / pc)

Delivery by October 09

everdrop Toilet Cleaner Refill Pack

everdrop Toilet Cleaner Refill Pack , 35 g

  • Sustainable powder
  • Yields 650 ml
  • Very effective against dirt & limescale deposits
CHF 4.59 CHF 5.10 (CHF 131.14 / kg)

Delivery by October 09

everdrop WC Active Tabs

everdrop WC Active Tabs, 12 pieces

  • Deep cleaning
  • Tough on dirt
  • Lime-lemongrass-patchouli fragrance
CHF 4.59 CHF 5.10 (CHF 0.38 / pc)

Delivery by October 09

Floral Fest ECO Toilet Block

Toilet Tapes Floral Fest ECO Toilet Block

  • Hygienic adhesion
  • Suitable for all toilets
  • Lovely floral scent
CHF 2.49 CHF 2.75

Delivery by October 09

Almawin Toilet Cleaner, fresh lemon

Almawin Toilet Cleaner, fresh lemon, 750 ml

  • Dermatologically tested
  • Effective against limescale & urine deposits
  • Biodegradable
CHF 3.79 CHF 4.20 (CHF 5.05 / l)

Delivery by October 09

Peppermint Passion ECO Toilet Block

Toilet Tapes Peppermint Passion ECO Toilet Block

  • Up to 90% less plastic
  • Recyclable
  • Fresh mint aromas
CHF 2.49 CHF 2.75

Delivery by October 09

Tea Natura Toilet & Hygiene Cleaner

Tea Natura Toilet & Hygiene Cleaner, 1 l

  • Biodegradable
  • Without chlorine
  • Hygienically clean
CHF 5.61 CHF 6.25 (CHF 5.61 / l)

Delivery by October 09

Almawin Active Gel Toilet Bowl Cleaner

Almawin Active Gel Toilet Bowl Cleaner, 750 ml

  • Vegan
  • Very economical
  • Optimal dosage
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 5.33 / l)

Delivery by October 09

ecolunes Toilet Cleaning Gel

ecolunes Toilet Cleaning Gel, Fragrance-​free (500 ml)

  • For stubborn stains
  • Free from colourants & parabens
  • Purely plant-based formula
CHF 5.00 CHF 5.55 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 09

everdrop Prefilled Toilet Cleaner

everdrop Prefilled Toilet Cleaner

  • 1 x Prefilled dosing bottle, 650 ml
  • Fights limescale, dirt & urine scale
  • Fruity fragrance
CHF 9.32 CHF 10.35

Delivery by October 09

OKAY Flush King Toilet Cleaner

OKAY Flush King Toilet Cleaner, 500 ml

  • Effective against dirt & limescale
  • Biodegradable
  • Vegan
CHF 4.45 CHF 4.95 (CHF 8.90 / l)

Delivery by October 09

pierpaoli ekos Toilet Cleaner - Mint & Eucalyptus

pierpaoli ekos Toilet Cleaner -​ Mint & Eucalyptus, 500 ml

  • For perfect hygiene
  • 100% natural
  • With plant-based surfactants
CHF 3.50 CHF 3.90 (CHF 7.00 / l)

Delivery by October 09

purenn Toilet Cleaner

purenn Toilet Cleaner, Peppermint & lemon essential oils (1 l)

  • Fights deposits
  • Powerful cleaning action
  • With essential oils
CHF 6.63 CHF 7.35 (CHF 6.63 / l)

Delivery by October 09

farfalla Restroom Remedy Organic Room Spray

farfalla Restroom Remedy Organic Room Spray, 75 ml

  • Highly effective
  • With grapefruit, cedrat, lemongrass & more
  • Pleasant scent
CHF 13.95 CHF 15.50 (CHF 186.00 / l)

Delivery by October 09

Clean Cotton ECO Toilet Block

Toilet Tapes Clean Cotton ECO Toilet Block

  • Lasts up to 160 flushes
  • Made with biodegradable soap
  • Delicate cotton blossom scent
CHF 2.49 CHF 2.75

Not available at the moment

BIOCLEAN Toilet Cleaner

BIOCLEAN Toilet Cleaner, 750 ml

  • Removes limescale & dirt
  • Child safety cap
  • Vegan
CHF 2.29 CHF 2.55 (CHF 3.05 / l)

Delivery by November 03