Vegan Floor Cleaners

Special cleaners for tiles, wood and other floors

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Floor Cleaners : 1 - 30 of 36 items

Biolu Eucalyptus Floor Cleaner

Biolu Eucalyptus Floor Cleaner, 1 l

  • High cleaning power
  • With eucalyptus oil
  • Free of phosphates and dyes
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 2.99 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Thyme, Tea Tree & Lavender Floor Cleaner

Greenatural Thyme, Tea Tree & Lavender Floor Cleaner, 500 ml

  • Eco-Bio concentrate
  • With plant tensides
  • Pleasant scent
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 08

Biopuro Flax & Walnut Oil Floor Cleaner

Biopuro Flax & Walnut Oil Floor Cleaner, 1 l

  • With flax and walnut oil
  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic and vegan
CHF 5.91 CHF 6.55 (CHF 5.91 / l)

Delivery by October 08

planet pure Wood & Natural Floor Cleaner

planet pure Wood & Natural Floor Cleaner, 510 ml

  • For furniture & natural flooring
  • Gentle on surfaces
  • With a scent of orange
CHF 4.15 CHF 4.62 (CHF 8.14 / l)

Delivery by October 08

PUREWAVE Universal Floor Cleaner

PUREWAVE Universal Floor Cleaner, 500 ml

  • For tiles, laminated floors & more
  • For indoor & outdoor use
  • Fragrance: balsam wood
CHF 4.72 CHF 5.55 (CHF 9.44 / l)

Delivery by October 08

Klar Floor Cleaner

Klar Floor Cleaner, 500 ml

  • Cleans and conditions
  • For PVC and stone flooring
  • For sealed wood floors
CHF 3.79 CHF 4.20 (CHF 7.58 / l)

Delivery by October 08

BiOHY Robot Mop Floor Cleaner - Orange Scent

BiOHY Robot Mop Floor Cleaner -​ Orange Scent , 1 l

  • For all robot mops
  • Streak-free cleanliness
  • Without microplastics
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 8.01 / l)

Delivery by October 08

Ecover Orange & Lemon Floor Soap

Ecover Orange & Lemon Floor Soap , 5 l

  • For natural stone, concrete, etc.
  • Cleans, maintains, & protects
  • No residues
CHF 32.11 CHF 35.50 (CHF 6.42 / l)

Delivery by October 08

BiOHY Robot Mop Floor Cleaner - Spring Scent

BiOHY Robot Mop Floor Cleaner -​ Spring Scent, 1 l

  • For all robot mops
  • Streak-free cleanliness
  • Without microplastics
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 8.01 / l)

Delivery by October 08

organic family Amigo Animal Friendly Floor Cleaner

purenn organic family Amigo Animal Friendly Floor Cleaner, 1 l

  • Suitable for all types of floors
  • Safe for pets
  • Fragrance-free formula
CHF 6.84 CHF 7.60 (CHF 6.84 / l)

Delivery by October 08

Floor Cleaner Concentrate for Scrubbing Machines

Sonett Floor Cleaner Concentrate for Scrubbing Machines, 1 l

  • 100% biodegradable
  • Very rich concentrate
  • Made from plant-based & mineral raw materials
CHF 7.00 CHF 7.80 (CHF 7.00 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Concentrate for Floor Cleaning Robots

Poliboy Concentrate for Floor Cleaning Robots, 1 l

  • For all wipeable floors
  • Fast drying & low foaming
  • Fresh grapefruit fragrance
CHF 6.01 CHF 6.70 (CHF 6.01 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Parquet & Wood Floor Cleaner

Poliboy Parquet & Wood Floor Cleaner, 5 l

  • For real wood floors
  • Cleans & nourishes
  • With a fruity scent
CHF 25.12 CHF 28.00 (CHF 5.02 / l)

Delivery by October 21

organic family Juicy Berry Twist Universal Floor Cleaner

purenn organic family Juicy Berry Twist Universal Floor Cleaner, 1 l

  • Suitable for all types of floors
  • No-residue finish
  • With juniper & apple
CHF 6.84 CHF 7.60 (CHF 6.84 / l)

Delivery by October 08

Tea Natura Floor Cleaner Concentrate

Tea Natura Floor Cleaner Concentrate, 125 ml

  • Yields 1 l of cleaning agent solution
  • Easy to use
  • With orange essential oil
CHF 3.50 CHF 3.90 (CHF 28.00 / l)

Delivery by October 08

BiOHY Robot Mop Floor Cleaner - Classic

BiOHY Robot Mop Floor Cleaner -​ Classic , 1 l

  • For all robot mops
  • For streak-free cleanliness
  • Without microplastics
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 8.01 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Eucalyptus Floor Cleaner

ALPEKO Eucalyptus Floor Cleaner, 500 ml

  • Also suitable for marble & stone floors
  • Concentrated formula
  • Vegan
CHF 5.91 CHF 6.55 (CHF 11.82 / l)

Delivery by November 18

pierpaoli ekos Floor & Multi-Purpose Cleaner

pierpaoli ekos Floor & Multi-​Purpose Cleaner, 10 kg

  • Against everyday dirt
  • Eco-friendly formula
  • Mint & orange fragrance
CHF 37.14 CHF 41.50 (CHF 3.71 / kg)

Delivery by October 08

everdrop Floor Cleaner Powder

everdrop Floor Cleaner Powder, 300 g

  • Streak-free shine without wiping
  • Suitable for households with animals
  • Biodegradable
CHF 6.50 CHF 7.25 (CHF 21.67 / kg)

Delivery by October 08

ALPEKO Argan Floor Cleaner

ALPEKO Argan Floor Cleaner, 500 ml

  • Suitable for sensitive surfaces
  • Rich formula
  • Plant-based surfactants
CHF 5.91 CHF 6.55 (CHF 11.82 / l)

Delivery by October 08

biobel Floor & Multipurpose Cleaner 0%

biobel Floor & Multipurpose Cleaner 0%, 1 l

  • For floors, bathroom & kitchen
  • Suitable for households with pets
  • 100% plant-based formula
CHF 5.67 CHF 6.30 (CHF 5.67 / l)

Delivery by October 08

Cleaning Agent for Wet & Dry Vacuum Cleaners

BiOHY Cleaning Agent for Wet & Dry Vacuum Cleaners , 1 l

  • For all wet & dry vacuum cleaners
  • Biodegradable
  • Highly economical
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 8.01 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Floor Cleaner

Poliboy Floor Cleaner, 5 l

  • For all mopable floors
  • 100% natural active ingredients
  • With a fresh scent
CHF 25.12 CHF 28.00 (CHF 5.02 / l)

Delivery by October 08

BiOHY Robot Mop Wooden Floor Cleaner

BiOHY Robot Mop Wooden Floor Cleaner , 1 l

  • Effective against dirt
  • Anti-slip effect
  • Non-foaming
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 8.01 / l)

Delivery by October 08

Floor Cleaner with Tea Tree Oil

Tea Natura Floor Cleaner with Tea Tree Oil, 1 l

  • Without softening agent
  • No brighteners
  • Chlorine-free
CHF 5.61 CHF 6.25 (CHF 5.61 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Lavender Floor Cleaner

ALPEKO Lavender Floor Cleaner , 500 ml

  • Suitable for all types of floors
  • Hypoallergenic & pH-neutral
  • Delicate lavender scent
CHF 5.91 CHF 6.55 (CHF 11.82 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Rose Floor Cleaner

ALPEKO Rose Floor Cleaner, 500 ml

  • For all types of floors
  • Free from harmful residues
  • Rose & peony scent
CHF 5.91 CHF 6.55 (CHF 11.82 / l)

Delivery by October 08

BiOHY Cleaning Agent for Cleaning Stations

BiOHY Cleaning Agent for Cleaning Stations , 1 l

  • Suitable for all robot mops
  • Streak-free finish
  • Vegan & free from microplastics
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 8.01 / l)

Delivery by October 08

bluu Wish.Wash. Floor Cleaning Sheets

bluu Wish.Wash. Floor Cleaning Sheets, 30 pieces

  • For all sealed floors
  • Refreshing grapefruit scent
  • Removes dust, dirt & bacteria
CHF 14.94 CHF 16.60 (CHF 0.50 / pc)

Delivery by October 08

YOPE Probiotic Natural Floor Cleaner

YOPE Probiotic Natural Floor Cleaner, 750 ml

  • 99 % ingredients from nature
  • Suitable for many types of soil
  • Vegan formula
CHF 9.01 CHF 10.00 (CHF 12.01 / l)

Delivery by October 08