Vegan Bathroom Cleaners

Ecological cleaning products tailored to your bathroom

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Bathroom Cleaners : 28 items

Sonett Bathroom Cleaner

Sonett Bathroom Cleaner, 1 l

  • Removes water stains & soap deposits
  • 100% biodegradable
  • Neutral scent & vegan
CHF 5.55 (CHF 5.55 / l)

Delivery by October 08

Attitude Bathroom Surface Cleaner

Attitude Bathroom Surface Cleaner, 800 ml

  • Multipurpose
  • Free from chlorine
  • Biodegradable
CHF 8.35 (CHF 10.44 / l)

Delivery by October 08

Attitude Shower and Surface Cleaner

Attitude Shower and Surface Cleaner, 800 ml

  • CO2 neutral
  • Biodegradable
  • Easy to use
CHF 8.35 (CHF 10.44 / l)

Delivery by October 08

Ecover Essential Eucalyptus Bathroom Cleaner

Ecover Essential Eucalyptus Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Biodegradable ingredients
  • Mint & eucalyptus fragrance
  • Vegan
CHF 5.55 (CHF 11.10 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Bath Cleaner

Sodasan Bath Cleaner, 500 ml

  • Removes limescale deposits & soap residues
  • Natural & fresh scent
  • Suitable for use on all bathroom surfaces
CHF 4.35 (CHF 8.70 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Vinegar Cleaner

Sodasan Vinegar Cleaner, 1 l

  • Fights dirt & odours
  • Effective against limescale deposits
  • Dermatologically tested
CHF 4.35 (CHF 4.35 / l)

Delivery by October 08

Citrus Shower & Bathroom Cleaner

Frosch Citrus Shower & Bathroom Cleaner , 950 ml

  • Fight water stains & limescale
  • Natural actives ingredients
  • Fresh scent
CHF 5.00 (CHF 5.26 / l)

Delivery by October 08

Tartaric Acid Shower & Bath Cleaner

Frosch Tartaric Acid Shower & Bath Cleaner, 500 ml

  • Suitable for the entire bathroom
  • Dissolves limescale, dirt & water stains
  • With plant-based surfactants
CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Almawin Bathroom Cleaner

Almawin Bathroom Cleaner, 500ml Refill Bag

  • Fresh fragrance
  • Economical concentrate
  • With fresh mint fragrance
CHF 3.65 (CHF 7.30 / l)

Delivery by October 08

PUREWAVE Bathroom Cleaner

PUREWAVE Bathroom Cleaner, Ginger & rosemary (500 ml)

  • For the entire bathroom
  • Dissolves limescale, dirt & streaks
  • Biodegradable
CHF 2.83 CHF 3.35 (CHF 5.66 / l)

Delivery by October 08

Biopuro Long-lasting Freshness Bathroom Cleaner

Biopuro Long-​lasting Freshness Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Fresh scent
  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic & vegan
CHF 6.20 (CHF 12.40 / l)

Delivery by October 08

everdrop Bathroom Cleaner Powder Sachet

everdrop Bathroom Cleaner Powder Sachet, 30 g

  • Peppermint & rosemary
  • 91% natural origin
  • Sustainable
CHF 3.35 (CHF 111.67 / kg)

Delivery by October 08

Poliboy Bathroom Cleaner

Poliboy Bathroom Cleaner, 500 ml

  • For baths, tiles, & taps
  • Fights limescale & soap residues
  • Vegan & natural
CHF 3.60 (CHF 7.20 / l)

Delivery by October 08

OKAY Sparkling Senora Bathroom Cleaner

OKAY Sparkling Senora Bathroom Cleaner, 5 l

  • Strong against lime
  • Preventative effect
  • High cleaning power
CHF 37.08 CHF 39.00 (CHF 7.42 / l)

Delivery by October 08

Klar Bathroom Cleaner

Klar Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Biodegradable
  • Ready to use solution
  • Dermatologically tested
CHF 4.45 (CHF 8.90 / l)

Delivery by October 08

ooohne Bathroom Cleaner For Mixing

ooohne Bathroom Cleaner For Mixing , 20 g

  • Removes limescale & dirt particles
  • Yields 500 ml of cleaning agent
  • Easy to use
CHF 2.20 (CHF 110.00 / kg)

Delivery by October 08

Attitude Scent-free Bathroom Cleaner

Attitude Scent-​free Bathroom Cleaner, 700 ml

  • For the entire sanitary area
  • Removes dirt & limescale
  • Biodegradable
CHF 5.80 (CHF 8.29 / l)

Delivery by October 08

pierpaoli ekos Bathroom Cleaning Foam

pierpaoli ekos Bathroom Cleaning Foam, 750 ml

  • Tough on limescale & dirt
  • Vegan
  • Mint & tea tree fragrance
CHF 4.40 (CHF 5.87 / l)

Delivery by October 08

everdrop Prefilled Bathroom Cleaner

everdrop Prefilled Bathroom Cleaner , 500 ml

  • Fights limescale & soap residue
  • Refillable bottle
  • With peppermint-rosemary aroma
CHF 5.80 (CHF 11.60 / l)

Delivery by October 08

ooohne Bathroom Cleaner Starter Set

ooohne Bathroom Cleaner Starter Set

  • 1 x spray bottle
  • 1 x bathroom cleaner
  • Vegan & natural
CHF 5.56 CHF 6.35

Delivery by October 08

planet pure Bathroom Cleaner - Lime Freshness

planet pure Bathroom Cleaner -​ Lime Freshness, 500 ml

  • For limescale & soap deposits
  • With essential oils
  • A wonderfully fresh scent
CHF 3.45 (CHF 6.90 / l)

Delivery by October 08

organic family Superhero Bathroom Cleaner

purenn organic family Superhero Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Fights dirt & soap deposits
  • Natural ingredients
  • With lemon
CHF 6.05 (CHF 12.10 / l)

Delivery by October 08

PUREWAVE ECO Sanitary Cleaner Concentrate

PUREWAVE ECO Sanitary Cleaner Concentrate, 10 l

  • For sanitary facilities
  • Dissolves limescale, dirt & streaks
  • Fragrance: ginger & rosemary
CHF 47.36 CHF 55.50 (CHF 4.74 / l)

Delivery by October 08

pero Bathroom Cleaner

pero Bathroom Cleaner, 500 ml refill

  • Free from artificial additives
  • High-performance formula
  • With peppermint essential oil
CHF 5.25 (CHF 10.50 / l)

Delivery by October 08

BRAUZZ. Bathroom Cleaner Set

BRAUZZ. Bathroom Cleaner Set

  • 1x Spray bottle
  • 2x Bathroom cleaner tabs
  • Dissolves dirt & limescale
CHF 6.69 CHF 16.75

Delivery by October 08

YOPE Probiotic Natural Shower Cleaner

YOPE Probiotic Natural Shower Cleaner, 500 ml

  • Effectively dissolves limescale & soap residues
  • For grooves & fittings
  • 98 % natural ingredients
CHF 8.90 (CHF 17.80 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Vinegar Cleaner

Poliboy Vinegar Cleaner, 1 l

  • Strong against limescale & dirt
  • Without microplastics
  • Removes odours
CHF 3.90 (CHF 3.90 / l)

Delivery by October 08

ecolunes Bathroom Cleaning Mousse

ecolunes Bathroom Cleaning Mousse, Fragrance-​free (500 ml)

  • For the whole bathroom
  • Removes dirt & limescale
  • Paraben-free
CHF 6.70 (CHF 13.40 / l)

Delivery by October 08