Vegan All-Purpose & Universal Cleaners

For using throughout the home

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

All-Purpose Cleaners: 1 - 30 of 51 items

Sonett All-Purpose Cleaner

Sonett All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • With orange & lemongrass oils
  • 100% biodegradable
  • Well tolerated by the skin
CHF 5.20 (CHF 5.20 / l)

Delivery by October 08

Neutral Cleaner

Frosch Neutral Cleaner, 1 l

  • Suitable for all surfaces
  • pH neutral
  • Microplastic-free
CHF 4.00 (CHF 4.00 / l)

Delivery by October 08

Lavender Universal Cleaner

Frosch Lavender Universal Cleaner, 1 l

  • Suitable for a variety of surfaces
  • Free from harmful chemicals
  • With natural-based ingredients
CHF 4.00 (CHF 4.00 / l)

Delivery by October 08

Sonett All-Purpose Cleaner Sensitive

Sonett All-​Purpose Cleaner Sensitive, 0.5 l (500 ml)

  • Free from petrochemical substances
  • Well tolerated by the skin
  • Fragrance-free & 100% biodegradable
CHF 3.85 (CHF 7.70 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Universal Cleaner

Officina Naturae Universal Cleaner, 4 l

  • High cleaning power with active oxygen
  • Fast and complete biodegradability
  • With pure essential oils
CHF 18.75 (CHF 4.69 / l)

Delivery by October 08

PUREWAVE All-Purpose Cleaner

PUREWAVE All-​Purpose Cleaner, 500 ml

  • For surfaces, tiles & glass
  • 100% biodegradable
  • Fragrance: patchouli & vanilla
CHF 2.83 CHF 3.35 (CHF 5.66 / l)

Delivery by October 08

planet pure Universal Powerful Cleaner - Orange

planet pure Universal Powerful Cleaner -​ Orange, 510 ml

  • Fights grease & dirt
  • Concentrated & rich formula
  • Free from palm oil & microplastic
CHF 6.68 (CHF 13.10 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Orange Power Cleaner

Sodasan Orange Power Cleaner, 500 ml

  • Universal use, all-purpose cleaner
  • Natural, fresh orange scent
  • Highly concentrated and effective
CHF 4.45 (CHF 8.90 / l)

Delivery by October 08

Attitude Universal Surface Cleaner

Attitude Universal Surface Cleaner, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
  • With essential oils
CHF 8.35 (CHF 10.44 / l)

Delivery by October 08

Ecover Essential Lemon All-Purpose Cleaner

Ecover Essential Lemon All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • Fresh lemon scent
  • Versatile in use
  • Removes grease & stubborn grime
CHF 4.90 (CHF 4.90 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Pure Soda

Sodasan Pure Soda, 500 g

  • For household & garden
  • Dissolves grease & impurities
  • Without additives
CHF 5.35 (CHF 10.70 / kg)

Delivery by October 08

Universal Cleaning Concentrate Parfume Free

Officina Naturae Universal Cleaning Concentrate Parfume Free, 1 l

  • Dermatologist tested
  • Nickel tested
  • With active oxygen
CHF 6.65 (CHF 6.65 / l)

Delivery by October 08

Almawin Lemon Household Cleaner

Almawin Lemon Household Cleaner, 500 ml

  • Biodegradable
  • Gentle to the skin
  • Versatile
CHF 3.65 (CHF 7.30 / l)

Delivery by October 08

everdrop Prefilled Universal Cleaner

everdrop Prefilled Universal Cleaner , 500 ml

  • Fights grease & dirt
  • For surfaces
  • With lemon-basil aroma
CHF 5.80 (CHF 11.60 / l)

Delivery by October 08

planet pure Universal Cleaning Paste - Lemon

planet pure Universal Cleaning Paste -​ Lemon, 300 g

  • For grease, limescale & stains
  • Includes a cleaning sponge
  • Suitable for a wide range of materials
CHF 7.79 (CHF 25.97 / kg)

Delivery by October 08

Universal Powerful Cleaner - Orange, Canister

planet pure Universal Powerful Cleaner -​ Orange, Canister, 10 l

  • For grease & dirt
  • Concentrated formula
  • For the whole household
CHF 107.09 (CHF 10.71 / l)

Free delivery by October 08

La Corvette All-Purpose Cleaner - Lemon

La Corvette All-​Purpose Cleaner -​ Lemon, 1 l

  • Tough on grease & dirt
  • With effective soap
  • With a delicate lemon scent
CHF 9.75 (CHF 9.75 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Multi-Surface Cleaner

Officina Naturae Multi-​Surface Cleaner, 750ml (Refill)

  • Powerful cleaning performance
  • Made from Italian, plant-based surfactants
  • Vegan formulation
CHF 4.90 (CHF 6.53 / l)

Delivery by October 08

Black Soap Paste with Flax Seed Oil

La Corvette Black Soap Paste with Flax Seed Oil, 1 kg

  • Tough on grease and dirt
  • Versatile
  • 100% plant-based
CHF 10.90 (CHF 10.90 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan Pure Baking Soda

Sodasan Pure Baking Soda, 690 g

  • Fights dirt, grease & odours
  • Also for silver jewellery & cutlery
  • Without additives & microplastics
CHF 5.90 (CHF 8.55 / kg)

Delivery by October 08

Attitude All-purpose Multi-surface Cleaner

Attitude All-​purpose Multi-​surface Cleaner, Unscented (700 ml)

  • For indoor & outdoor use
  • Biodegradable
  • Practical spray format
CHF 5.80 (CHF 8.29 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Dust Stopper

Poliboy Dust Stopper, Citrus (500 ml)

  • For plastic, metal, glass & wooden surfaces
  • With an anti-static formula
  • Fresh fragrance
CHF 3.90 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 08

Tea Natura Multi-Surface Cleaner

Tea Natura Multi-​Surface Cleaner, 750 ml

  • Streak-free and shiny
  • Easy application
  • Without softening agents
CHF 4.90 (CHF 6.53 / l)

Delivery by October 08

Orange All-Purpose Cleaner

Frosch Orange All-​Purpose Cleaner, 750 ml

  • Fresh cleanliness for floors & surfaces
  • Removes grease & dirt
  • With a citrus scent
CHF 4.00 (CHF 5.33 / l)

Delivery by October 08

ecoLiving Sodium Bicarbonate

ecoLiving Sodium Bicarbonate, 750 g

  • Free from toxins
  • High cleaning power
  • Very economical
CHF 7.00 (CHF 9.33 / kg)

Delivery by October 08

Baby Hygiene Cleaner

Frosch Baby Hygiene Cleaner , 500 ml

  • Ideal for surfaces
  • pH-neutral formulation
  • Without dyes & fragrances
CHF 6.00 (CHF 12.00 / l)

Delivery by October 08

Black Soap with Olive Oil

La Corvette Black Soap with Olive Oil, 250 ml

  • Tough on stains, grease, dirt and more
  • Naturally effective
  • Free from colourants
CHF 9.04 CHF 9.50 (CHF 36.16 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Universal Cleaning Concentrate Pine

Officina Naturae Universal Cleaning Concentrate Pine, 1 l

  • Dermatologist tested
  • Nickel tested
  • With active oxygen
CHF 7.15 (CHF 7.15 / l)

Delivery by October 08

Lavender Black Liquid Soap

La Corvette Lavender Black Liquid Soap , 1 l

  • For floors, textiles, & surfaces
  • Shifts dirt, stains, & grease
  • 100% plant-based
CHF 11.10 (CHF 11.10 / l)

Delivery by October 08

BRAUZZ. Multi-Purpose Cleaner Set

BRAUZZ. Multi-​Purpose Cleaner Set

  • 1x Spray bottle
  • 2x Multi-purpose cleaner tabs
  • Suitable for surfaces
CHF 6.69 CHF 16.75

Delivery by October 08