Vegan Cleaning Agents & Accessories

All-purpose cleaners, special cleaners & cleaning supplies

Shop by category

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Material Certificates Use for Effective
Filter

Cleaning Agents : 1 - 30 of 261 items

Sonett Bathroom Cleaner

Sonett Bathroom Cleaner, 1 l

  • Removes water stains & soap deposits
  • 100% biodegradable
  • Neutral scent & vegan
CHF 4.99 CHF 5.55 (CHF 4.99 / l)

Delivery by October 08

Sonett Orange Power Cleaner

Sonett Orange Power Cleaner, 0.5 l (500 ml)

  • Suitable for the kitchen, windows & floors
  • With orange oil from organic farming
  • Well tolerated by the skin
CHF 3.78 CHF 4.20 (CHF 7.56 / l)

Delivery by October 08

Sonett All-Purpose Cleaner

Sonett All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • With orange & lemongrass oils
  • 100% biodegradable
  • Well tolerated by the skin
CHF 4.69 CHF 5.20 (CHF 4.69 / l)

Delivery by October 08

Sonett Decalcifier

Sonett Decalcifier, 1 l

  • Neutral scent
  • 100% biodegradable
  • Removes limescale deposits
CHF 4.38 CHF 4.85 (CHF 4.38 / l)

Delivery by October 08

Sonett Scouring Powder

Sonett Scouring Powder, 450 g

  • Cleaning agent in the form of powder
  • Suitable for ceramic glass stove tops
  • Removes burnt deposits effortlessly
CHF 3.48 CHF 3.85 (CHF 7.73 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Starch Spray & Ironing Aid

Sonett Starch Spray & Ironing Aid, 1 l Refill

  • Strengthens, smooths & cares for fabrics
  • Lavender & rose scent
  • Without any petrochemical silicone
CHF 3.98 CHF 4.45 (CHF 3.98 / l)

Delivery by October 08

Sonett Scouring Fluid

Sonett Scouring Fluid, 0.5 l (500 ml)

  • Slight germ-inhibiting effect
  • Lavender & lemongrass fragrance
  • Fights stubborn dirt
CHF 3.48 CHF 3.85 (CHF 6.96 / l)

Delivery by October 08

Sonett Toilet Cleaner Cedar-Citronella

Sonett Toilet Cleaner Cedar-​Citronella, 750 ml

  • Plant-based without petrochemicals
  • With cedarwood essential oil
  • 100% biodegradable
CHF 3.48 CHF 3.85 (CHF 4.64 / l)

Delivery by October 08

Neutral Cleaner

Frosch Neutral Cleaner, 1 l

  • Suitable for all surfaces
  • pH neutral
  • Microplastic-free
CHF 3.60 CHF 4.00 (CHF 3.60 / l)

Delivery by October 08

Citrus Toilet Cleaner

Frosch Citrus Toilet Cleaner, 750 ml

  • Fresh lemon scent
  • Powerful action against lime deposits, toilet rings and dirt
  • Free from harmful chemicals
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 5.45 / l)

Delivery by October 08

Lavender Universal Cleaner

Frosch Lavender Universal Cleaner, 1 l

  • Suitable for a variety of surfaces
  • Free from harmful chemicals
  • With natural-based ingredients
CHF 3.60 CHF 4.00 (CHF 3.60 / l)

Delivery by October 08

Sonett Glass Cleaner

Sonett Glass Cleaner, 1 l

  • With essential oils
  • 100% biodegradable
  • Cleans glass & plastic surfaces
CHF 4.99 CHF 5.55 (CHF 4.99 / l)

Delivery by October 08

Sonett Toilet Cleaner Mint-Myrtle

Sonett Toilet Cleaner Mint-​Myrtle, 750 ml

  • Vegan & 100% biodegradable
  • Contains essential oils
  • Removes impurities
CHF 3.48 CHF 3.85 (CHF 4.64 / l)

Delivery by October 08

Sonett All-Purpose Cleaner Sensitive

Sonett All-​Purpose Cleaner Sensitive, 0.5 l (500 ml)

  • Free from petrochemical substances
  • Well tolerated by the skin
  • Fragrance-free & 100% biodegradable
CHF 3.48 CHF 3.85 (CHF 6.96 / l)

Delivery by October 08

Attitude Glass & Mirror Cleaner

Attitude Glass & Mirror Cleaner, 800 ml

  • Biodegradable
  • Plant-based
  • CO2 neutral
CHF 7.50 CHF 8.35 (CHF 9.38 / l)

Delivery by October 08

Almawin Dishwasher & Washing Machine Cleaner

Almawin Dishwasher & Washing Machine Cleaner, 200 g

  • 2-pack set
  • Natural concentrate
  • Biodegradable
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 21.50 / kg)

Delivery by October 08

Attitude Bathroom Surface Cleaner

Attitude Bathroom Surface Cleaner, 800 ml

  • Multipurpose
  • Free from chlorine
  • Biodegradable
CHF 7.50 CHF 8.35 (CHF 9.38 / l)

Delivery by October 08

Sonett Canister Tap, 5 & 10 l

Sonett Canister Tap, 5 & 10 l

  • Ideal for thin fluids
  • For large sonett canisters
CHF 4.18 CHF 4.65

Delivery by October 08

Biolu Eucalyptus Floor Cleaner

Biolu Eucalyptus Floor Cleaner, 1 l

  • High cleaning power
  • With eucalyptus oil
  • Free of phosphates and dyes
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 2.99 / l)

Delivery by October 08

Ecover Essential Eucalyptus Bathroom Cleaner

Ecover Essential Eucalyptus Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Biodegradable ingredients
  • Mint & eucalyptus fragrance
  • Vegan
CHF 5.00 CHF 5.55 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Attitude Shower and Surface Cleaner

Attitude Shower and Surface Cleaner, 800 ml

  • CO2 neutral
  • Biodegradable
  • Easy to use
CHF 7.50 CHF 8.35 (CHF 9.38 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Thyme, Tea Tree & Lavender Floor Cleaner

Greenatural Thyme, Tea Tree & Lavender Floor Cleaner, 500 ml

  • Eco-Bio concentrate
  • With plant tensides
  • Pleasant scent
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Bath Cleaner

Sodasan Bath Cleaner, 500 ml

  • Removes limescale deposits & soap residues
  • Natural & fresh scent
  • Suitable for use on all bathroom surfaces
CHF 3.89 CHF 4.35 (CHF 7.78 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Universal Cleaner

Officina Naturae Universal Cleaner, 1 l

  • High cleaning power with active oxygen
  • Fast and complete biodegradability
  • With pure essential oils
CHF 5.61 CHF 6.25 (CHF 5.61 / l)

Delivery by October 08

Klar Glass & Surface Cleaner

Klar Glass & Surface Cleaner, 500 ml

  • No fragrances
  • Dermatologically tested
  • Suitable for glass & window
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 08

Lovely Lavender ECO Toilet Block

Toilet Tapes Lovely Lavender ECO Toilet Block

  • Lasts up to 160 flushes
  • Biodegradable soap
  • Fresh lavender scent
CHF 2.49 CHF 2.75

Delivery by October 08

Klar Toilet Cleaner

Klar Toilet Cleaner, 750 ml

  • Against lime and urine deposits
  • Very economical
  • No phosphates
CHF 3.39 CHF 3.75 (CHF 4.52 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Vinegar Cleaner

Sodasan Vinegar Cleaner, 1 l

  • Fights dirt & odours
  • Effective against limescale deposits
  • Dermatologically tested
CHF 3.89 CHF 4.35 (CHF 3.89 / l)

Delivery by October 08

Lavender Urine Stain & Limescale Remover

Frosch Lavender Urine Stain & Limescale Remover, 750 ml

  • Vegan
  • Microplastic-free
  • Fresh lavender scent
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 5.45 / l)

Delivery by October 08

Tea Natura Citric Acid

Tea Natura Citric Acid, 1 kg

  • Versatile
  • Environmentally friendly
  • Fights limescale
CHF 12.04 CHF 13.40 (CHF 12.04 / kg)

Delivery by October 08

Do you want your cleaning products to be eco-friendly and cruelty-free? Ecosplendo stocks a wide range of all-purpose cleaners that can be used throughout the home. And if you're looking for powerful cleaners for your toilet or bathroom, you'll find just what you're looking for here.