Vegan Laundry Detergents

Fabric softener, stain remover, washing powder and more

Shop by category

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

Laundry : 1 - 30 of 255 items

Sonett Laundry Liquid - Lavender

Sonett Laundry Liquid -​ Lavender, 5 l

  • For coloured & white laundry
  • Delicate fragrance from organic lavender essential oil
  • 30°C - 95°C
CHF 23.50 (CHF 4.70 / l)

Delivery by October 08

Sonett Liquid Detergent - Sensitive

Sonett Liquid Detergent -​ Sensitive, 2 l

  • For coloured & white laundry
  • No enzymes or genetic engineering
  • 30°C - 95°C
CHF 10.55 (CHF 5.28 / l)

Delivery by October 08

Ecover Zero Laundry Liquid

Ecover Zero Laundry Liquid, 1 l

  • Effective against stains
  • Gentle on sensitive skin
  • 30 °C - 60 °C
CHF 14.50 (CHF 14.50 / l)

Delivery by October 08

Sonett Color Laundry Detergent - Mint & Lemon

Sonett Color Laundry Detergent -​ Mint & Lemon, 1,50 l

  • With organic plant oil soap
  • Also for sportswear
  • 20°C - 60°C
CHF 8.35 (CHF 5.57 / l)

Delivery by October 08

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk, 1 l

  • For delicates, wool & silk
  • Fragrant lavender scent
  • 20°C - 40°C
CHF 7.80 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 08

Ecover Fabric Softener - Apple Blossom & Almond

Ecover Fabric Softener -​ Apple Blossom & Almond, 750 ml

  • Leaves laundry feeling super soft
  • Plant-based ingredients
  • A lovely floral fragrance
CHF 4.35 (CHF 5.80 / l)

Delivery by October 08

Sonett Washing Powder Concentrate

Sonett Washing Powder Concentrate, 2,40 kg

  • For coloured & white laundry
  • With organic plant oil soap
  • 40°C - 95°C
CHF 14.45 (CHF 6.02 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Bleaching Complex

Sonett Bleaching Complex, 900 g

  • Removes difficult stains
  • Prevents greying
  • Tough on stained dishes
CHF 5.55 (CHF 6.17 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Laundry Rinse

Sonett Laundry Rinse, 1 l

  • Neutralises the pH value of the fabrics
  • Refreshes the colour & smooths the fibres
  • Removes laundry detergent residues
CHF 4.85 (CHF 4.85 / l)

Delivery by October 08

Sonett Softener

Sonett Softener, 1 kg

  • Improves the washing performance of the laundry detergent
  • Without phosphates & fillers
  • Free from petroleum products
CHF 6.10 (CHF 6.10 / kg)

Delivery by October 08

Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive, 1 l

  • Pure plant-based organic olive oil soap
  • Without petrochemicals
  • Free from fragrances, colourants & preservatives
CHF 7.80 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Measuring Cap

Officina Naturae Measuring Cap, 1 piece

  • Helps dissolve the detergent
  • Improves the cleansing action
  • Reduces the amount of detergent required
CHF 2.00

Delivery by October 08

Universal Laundry Liquid Concentrate - Hibiscus & Jasmine

Ecover Universal Laundry Liquid Concentrate -​ Hibiscus & Jasmine, 1,50 l

  • For whites & colourfast coloureds
  • Dermatologically tested
  • 20°C - 60°C
CHF 16.50 (CHF 11.00 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Lime Color Laundry Detergent

Sodasan Lime Color Laundry Detergent, 1,50 l

  • Vegan, Eco Guarantee & EcoCert certified
CHF 8.15 (CHF 5.43 / l)

Delivery by October 08

Sonett Starch Spray & Ironing Aid

Sonett Starch Spray & Ironing Aid, 1 l Refill

  • Strengthens, smooths & cares for fabrics
  • Lavender & rose scent
  • Without any petrochemical silicone
CHF 4.45 (CHF 4.45 / l)

Delivery by October 08

Colour Laundry Concentrated Detergent - Apple Blossom & Freesia

Ecover Colour Laundry Concentrated Detergent -​ Apple Blossom & Freesia, 1,50 l

  • For colour fabrics
  • Biodegradable
  • Fibre deep cleanliness from 20°C
CHF 16.50 (CHF 11.00 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Ecological Stain Removal Gel

Sodasan Ecological Stain Removal Gel, 200 ml

  • easy to use brush head
  • effective stain removal
  • with organic vegetable oil
CHF 3.35 (CHF 16.75 / l)

Delivery by October 08

Aloe Vera Sensitive Laundry Detergent

Frosch Aloe Vera Sensitive Laundry Detergent, 5 litres

  • Colour & fibre protection
  • Hypoallergenic
  • 20°C - 95°C
CHF 35.00 (CHF 7.00 / l)

Delivery by October 08

Attitude Pear Nectar Baby Liquid Detergent

Attitude Pear Nectar Baby Liquid Detergent, 1,05 l

  • Using natural ingredients
  • Pleasant fragrance
  • CO2 neutral
CHF 21.50 (CHF 20.48 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Liquid Detergent

Officina Naturae Liquid Detergent, 4 l

  • Also suitable for delicate fabrics
  • Gentle and deep cleaning
  • With pure essential oils
CHF 25.00 (CHF 6.25 / l)

Delivery by October 08

Attitude Pear Nectar Baby Fabric Softener

Attitude Pear Nectar Baby Fabric Softener, 1 l

  • Soothing scent
  • Hypoallergenic
  • Plant-based
CHF 10.60 (CHF 10.60 / l)

Delivery by October 08

Almawin Sports & Outdoor Detergent

Almawin Sports & Outdoor Detergent, 750 ml

  • Effective against odours
  • Gentle on breathable linen
  • Effective even at 20 ° C
CHF 10.00 (CHF 13.33 / l)

Delivery by October 08

Biolu Orange Blossom Laundry Detergent

Biolu Orange Blossom Laundry Detergent, 1 l

  • Deep cleaning
  • Natural fabric softener
  • For hand and machine washing
CHF 4.55 (CHF 4.55 / l)

Delivery by October 08

Almawin Verbena Laundry Scent

Almawin Verbena Laundry Scent, 750 ml

  • With essential oils
  • With selected raw materials
  • Biodegradable
CHF 6.55 (CHF 8.73 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Fabric Softener

Officina Naturae Fabric Softener, 4 l

  • Loosens the fibers
  • Particularly skin friendly
  • Fast and complete biodegradability
CHF 17.20 (CHF 4.30 / l)

Delivery by October 08

Biolu Marseille Lemongrass Laundry Detergent

Biolu Marseille Lemongrass Laundry Detergent, 5 l

  • Hand & machine wash
  • Dermatologist tested
  • Free from synthetic fragrances
CHF 17.15 (CHF 3.43 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Washing Powder

Officina Naturae Washing Powder, 2 kg

  • High cleaning power
  • Free from petrochemicals and optical brighteners
  • Surfactants of plant origin
CHF 17.75 (CHF 8.88 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Laundry Powder Colour Sensitive

Sonett Laundry Powder Colour Sensitive, 1,20 kg

  • For coloured & delicate fabrics
  • With organic soapwort extract
  • Pure plant-based & mineral ingredients
CHF 10.55 (CHF 8.79 / kg)

Delivery by October 08

"Fairy Baby" 3-in-1 Laundry Perfume Concentrate

herbow "Fairy Baby" 3-​in-​1 Laundry Perfume Concentrate, 200 ml

  • Sufficient for around 40 washes
  • 100% plant-based surfactants
  • With a chamomile scent
CHF 5.90 (CHF 29.50 / l)

Delivery by October 08

Ecological Bleaching Agent & Stain Remover

Sodasan Ecological Bleaching Agent & Stain Remover, 500 g

  • effective, hygienic stain removal through active oxygen
  • unscented
  • dermatologically tested
CHF 3.55 (CHF 7.10 / kg)

Delivery by October 08

Are you looking for the perfect stain remover? Or hunting for a detergent that is vegan, eco-friendly and gentle on your textiles? Or maybe you suffer from allergies and need products that are gentle on your skin. Here at Ecosplendo, we stock a wide range of vegan liquid detergents, washing powders, softeners and stain removers for all kinds of textiles.