Natural Grooming Products for Pets

Natural shampoos & practical accessories

Filter & sort

Prices Brands Properties Certificates
Filter

Grooming : 1 - 30 of 36 items

Attitude Furry Friends Soothing Oat Shampoo

Attitude Furry Friends Soothing Oat Shampoo, 473 ml

  • Unscented & hypoallergenic
  • Has a protective effect
  • Moisturises
CHF 16.04 CHF 17.85 (CHF 33.91 / l)

Delivery by October 09

FAIR ZONE Coconut Oil Doggy Soap

FAIR ZONE Coconut Oil Doggy Soap, 160 g

  • With coconut & black cumin oil
  • Vegan
  • Fragrance-free soap
CHF 8.98 CHF 10.00 (CHF 56.13 / kg)

Delivery by October 09

VERDESATIVA prodog Dog Shampoo long hair

VERDESATIVA prodog Dog Shampoo long hair, 200 ml

  • Very mild on the skin
  • Ensures better fur manageability
  • Counteracts odour formation
CHF 12.53 CHF 13.95 (CHF 62.65 / l)

Delivery by October 09

VERDESATIVA prodog Concentrated Soap

VERDESATIVA prodog Concentrated Soap, 100 ml

  • Dissolves dirt
  • Can be used on the pet's mouth
CHF 10.03 CHF 11.15 (CHF 100.30 / l)

Delivery by October 09

WILDA SIBERICA Oil-Plex Pet Shampoo

WILDA SIBERICA Oil-​Plex Pet Shampoo, 400 ml

  • For dry, shiny fur
  • Moisturising properties
  • Restructuring effects
CHF 12.73 CHF 14.15 (CHF 31.83 / l)

Delivery by October 09

WILDA SIBERICA Antistress Pet Spray

WILDA SIBERICA Antistress Pet Spray, 250 ml

  • Counteracts itchiness
  • For cats & dogs
  • Soothing properties
CHF 10.52 CHF 11.70 (CHF 42.08 / l)

Delivery by October 09

WILDA SIBERICA Hydro-Boost Pet Conditioner

WILDA SIBERICA Hydro-​Boost Pet Conditioner, 400 ml

  • Suitable for dry fur
  • Highly moisturising
  • Regenerates & strengthens
CHF 12.73 CHF 14.15 (CHF 31.83 / l)

Delivery by October 09

WILDA SIBERICA Detangling Pet Conditioner

WILDA SIBERICA Detangling Pet Conditioner, 400 ml

  • Fur: medium to long
  • Improves manageability
  • Delivers moisture
CHF 12.73 CHF 14.15 (CHF 31.83 / l)

Delivery by October 09

WILDA SIBERICA Detangling Pet Shampoo

WILDA SIBERICA Detangling Pet Shampoo, 400 ml

  • Fur: medium to long
  • Promotes increased manageability
  • Gentle & nourishing cleansing action
CHF 12.73 CHF 14.15 (CHF 31.83 / l)

Delivery by October 09

Furry Friends 2-in-1 Shampoo & Conditioner - Lavender

Attitude Furry Friends 2-​in-​1 Shampoo & Conditioner -​ Lavender, 473 ml

  • For dogs & cats
  • Natural & caring formula
  • With fresh lavender fragrance
CHF 14.94 CHF 16.60 (CHF 31.59 / l)

Delivery by October 09

Feele Shampoo

Feele Shampoo, 200 ml

  • Ideal for all lengths of fur
  • Enhances shine
  • Gentle, thorough cleanser
CHF 14.94 CHF 16.60 (CHF 74.70 / l)

Delivery by October 09

Feele Shine & Care Spray

Feele Shine & Care Spray, 100 ml

  • For cats, dogs, horses & pups
  • Ideal for unruly hairs
  • With caster oil
CHF 22.98 CHF 25.50 (CHF 229.80 / l)

Delivery by October 09

essabó Pet Shampoo Bar

essabó Pet Shampoo Bar, 100 g

  • 100% natural
  • Special pH value for animal skin
  • Plastic-free & sustainable (zero waste)
CHF 8.11 CHF 9.00 (CHF 81.10 / kg)

Delivery by October 09

WILDA SIBERICA Shed Control Pet Shampoo

WILDA SIBERICA Shed Control Pet Shampoo, 400 ml

  • For hair loss
  • Suitable for cats & dogs
  • Particularly mild formula
CHF 12.73 CHF 14.15 (CHF 31.83 / l)

Delivery by October 09

VERDESATIVA prodog Soothing Butter

VERDESATIVA prodog Soothing Butter, 25 ml

  • Hydrates
  • Regenerates
  • 100% natural & perfume-free
CHF 12.53 CHF 13.95 (CHF 501.20 / l)

Delivery by October 09

WILDA SIBERICA Detangling Pet Spray

WILDA SIBERICA Detangling Pet Spray, 250 ml

  • Fur: medium to long
  • Makes the fur easier to comb
  • Nourishes & hydrates
CHF 10.52 CHF 11.70 (CHF 42.08 / l)

Delivery by October 09

VERDESATIVA prodog Clarifying Clay Dog Shampoo

VERDESATIVA prodog Clarifying Clay Dog Shampoo, 1 l

  • Ideal for oily fur & dermatitis
  • Good skin compatibility
  • Also suitable for sensitive animals
CHF 37.05 CHF 41.00 (CHF 37.05 / l)

Delivery by October 09

VERDESATIVA prodog Antibacterial Neem Dog Shampoo

VERDESATIVA prodog Antibacterial Neem Dog Shampoo, 1 l

  • Skin-friendly
  • Keep insects away
  • With calming properties
CHF 37.05 CHF 41.00 (CHF 37.05 / l)

Delivery by October 09

VERDESATIVA prodog Dog Shampoo short hair

VERDESATIVA prodog Dog Shampoo short hair, 200 ml

  • Ideal for sensitive & dry skin
  • Also suitable for puppies
  • Especially mild on the skin
CHF 12.53 CHF 13.95 (CHF 62.65 / l)

Delivery by October 09

VERDESATIVA prodog Detangling Dog Conditioner

VERDESATIVA prodog Detangling Dog Conditioner, 200 ml

  • Ensures better fur manageability
  • Physiological pH level
  • Restructuring properties
CHF 12.53 CHF 13.95 (CHF 62.65 / l)

Delivery by October 09

WILDA SIBERICA Whitening Pet Conditioner

WILDA SIBERICA Whitening Pet Conditioner, 400 ml

  • For pets with white fur
  • Improves hair manageability
  • Boosts radiance & freshness
CHF 12.73 CHF 14.15 (CHF 31.83 / l)

Delivery by October 09

VERDESATIVA prodog Normalising Tea Tree Dog Shampoo

VERDESATIVA prodog Normalising Tea Tree Dog Shampoo, 1 l

  • Ideal for oily skin & unpleasant odours
  • Good skin compatibility
  • Has a balancing effect
CHF 37.05 CHF 41.00 (CHF 37.05 / l)

Delivery by October 09

VERDESATIVA prodog Dog Shampoo medium-long hair

VERDESATIVA prodog Dog Shampoo medium-​long hair, 200 ml

  • Very gentle
  • Respects the protective barrier of the skin
  • Detangles the hair
CHF 12.53 CHF 13.95 (CHF 62.65 / l)

Delivery by October 09

WILDA SIBERICA Delicate Pet Soap

WILDA SIBERICA Delicate Pet Soap, 400 ml

  • Ideal for sensitive skin
  • Suitable for young pets
  • Mild formula
CHF 12.73 CHF 14.15 (CHF 31.83 / l)

Delivery by October 09

WILDA SIBERICA Oil-Plex Pet Conditioner

WILDA SIBERICA Oil-​Plex Pet Conditioner, 400 ml

  • Suitable for dry & dull fur
  • Moisturising effects
  • Renewed shine
CHF 12.73 CHF 14.15 (CHF 31.83 / l)

Delivery by October 09

WILDA SIBERICA Shed Control Pet Conditioner

WILDA SIBERICA Shed Control Pet Conditioner, 400 ml

  • For hair loss
  • Nourishes & strengthens
  • Regenerative effects
CHF 12.73 CHF 14.15 (CHF 31.83 / l)

Delivery by October 09

WILDA SIBERICA Delicate Pet Conditioner

WILDA SIBERICA Delicate Pet Conditioner, 400 ml

  • For sensitive skin types
  • Also ideal for young pets
  • Improves hair manageability
CHF 12.73 CHF 14.15 (CHF 31.83 / l)

Delivery by October 09

WILDA SIBERICA Urban-Detox Pet Conditioner

WILDA SIBERICA Urban-​Detox Pet Conditioner, 400 ml

  • Protection against air pollution
  • Rich in antioxidants
  • Clarifying effects
CHF 12.73 CHF 14.15 (CHF 31.83 / l)

Delivery by October 09

WILDA SIBERICA Urban-Detox Pet Shampoo

WILDA SIBERICA Urban-​Detox Pet Shampoo, 400 ml

  • Perfect for the city
  • Highly clarifying & refreshing
  • Rich in antioxidants
CHF 12.73 CHF 14.15 (CHF 31.83 / l)

Delivery by October 09

WILDA SIBERICA Hydro-Boost Pet Shampoo

WILDA SIBERICA Hydro-​Boost Pet Shampoo, 400 ml

  • For dry fur
  • Highly moisturising
  • Rich in minerals
CHF 12.73 CHF 14.15 (CHF 31.83 / l)

Delivery by October 09

We're not the only ones who like to have cared-for hair - our pets also feel better when they are well-groomed. Both the environment and your four-legged friend benefit if you use natural coat care products. Pamper your pet with rich products and watch their coat shine!