FAIR ZONE Coconut Oil Doggy Soap, 160 g

Gentle cleaner for your dog

CHF 10.00

(CHF 62.50 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 160 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • With coconut & black cumin oil
  • Vegan
  • Fragrance-free soap

Frequently bought together with Attitude Furry Friends Odour Eliminator, 227 g

FAIR ZONE Coconut Oil Doggy Soap, 160 g CHF 10.00 (CHF 62.50 / kg)
Attitude Furry Friends Odour Eliminator, 227 g CHF 11.60 (CHF 51.10 / kg)
Total price: CHF 21.60
Description

The dog soap offers gentle yet thorough cleaning action. Selected and high-quality coconut and black cumin oil remove dirt and residues whilst providing lipid-regulating properties and rich nourishment without disturbing the natural balance of the skin or damaging it.
Black cumin has a pampering feeling on the skin and wraps the fur in a wonderful scent. Coconut oil nourishes and boosts shine.
The gentle formula is free from synthetic fragrance and is well tolerated by sensitive skin types.

  • eco-friendly
  • vegan
  • mild composition
  • fragrance-free
  • with rich oils
  • cleans and nourishes
  • made with fairtrade ingredients
Item no.: XEC-FSQ-4800349
Content: 160 g
EAN: 4260365853871
Brands: FAIR ZONE
Types of Products: Grooming , Animal Care
Properties : Vegan, Biodegradable, Fragrance-free
Features: Biodegradable, Fragrance Free, Renewable Raw Materials, Vegan
Ingredients (INCI)

Aqua, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Sodium Hydroxyde, Ricinus Communis Seed Oil, Brassica Napus Oil, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Orbignya Oleifera Seed Oil, Nigella Sativa Seed Oil, Mastichum

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: FAIR Squared GmbH, Hermann Heinrich Gossen Straße 4, 50858, Köln, Germany, info@fairsquared.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for FAIR ZONE Coconut Oil Doggy Soap

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
2 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder