Poliboy Parquet & Wood Floor Cleaner, 5 l

Just what your floor needs

CHF 25.12 CHF 28.00 -10%

(CHF 5.02 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 5 l

In stock from October 16

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 21 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For real wood floors
  • Cleans & nourishes
  • With a fruity scent

Frequently bought together with Poliboy All-Purpose Cleaner, 500 ml

Poliboy Parquet & Wood Floor Cleaner, 5 l CHF 25.12 (CHF 5.02 / l)
Poliboy All-Purpose Cleaner, 500 ml CHF 3.20 (CHF 6.40 / l)
Total price: CHF 28.32
Description

This parquet and wood floor cleaner thoroughly cleans your real wood floors and provides the natural material with comprehensive care: Environmentally friendly sugar surfactants free your floor from dirt and deposits, while rich carnauba wax nourishes the wood.
The cleaner is based on 100% natural ingredients, is vegan and cruelty-free, and gives your home a delicious fruity scent of lemongrass and grapefruit with essential oils.

  • For oiled, waxed, & sealed real wood
  • 100% natural active ingredients
  • Vegan & cruelty-free
  • Packaging made from recycled material
  • Without synthetic fragrances & surfactants
  • Biodegradable formula
  • With a grapefruit & lemongrass fragrance

Application:

  • Use about 50 ml of cleaner for 5 L of water and mop the floor as usual.
  • Increase the concentration for particularly dirty floors
  • Alternatively, you can treat stains with undiluted cleaner and then wipe with water.
Item no.: PBY-04L0501
Content: 5 l
EAN: 4016100045007
Brands: Poliboy
Types of Products: Floor Cleaner
Scents : Fruity
Properties : Vegan, Biodegradable, Free from synthetic fragrances
Certificates: NCP - NATURE CARE PRODUCT
Use for: Floor, Wood
Features: Biodegradable, Non-GMO, Free from Silicones, Free from Synthetic Fragrances, Free from Synthetic Surfactants, Free from Microplastics, Vegan
Effective: Against Dirt
Ingredients (INCI)

Aqua, Alkylpolyglucoside, Disodium Cocoyl Glutamate, Parfum, Limonene[1], Citral[1], Saponins, Potassium Sorbate, Copernicia Cerifera (Carnauba) Cera, Citric Acid, Xanthan

  1. Components of essential oils
Hazard and precautionary statements

Hazard statements:

  • EUH208 - May cause an allergic reaction.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: POLIBOY Brandt & Walther GmbH, Tornéestraße 5, 28865, Lilienthal, Germany, info@poliboy.de, www.poliboy.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Poliboy Parquet & Wood Floor Cleaner

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder