Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Peppermint, 60 ml

Refreshing fragrance & properties - versatile, gentle cleansing

CHF 6.35

(CHF 105.83 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 60 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • For the face, body, hair & more
  • Gentle and nourishing
  • Made from high-quality organic oils

Frequently bought together with Sonett Laundry Liquid - Lavender, 5 l

Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Peppermint, 60 ml CHF 6.35 (CHF 105.83 / l)
Sonett Laundry Liquid - Lavender, 5 l CHF 21.06 (CHF 4.21 / l)
Total price: CHF 27.41
Description

The 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Peppermint impresses with its invigorating fragrance of organic peppermint essential oil, which is revitalising and helps you get the day off to a lively start. Its tried-and-tested base of saponified organic vegetable oils gently cleanses and is highly versatile. This makes the liquid soap a fresh-smelling all-rounder for use at home and on the go.

Application: Apply 2 - 3 drops to your hand, work into a light lather, enjoy the velvety foam and then rinse thoroughly.

Item no.: XDK-DRBE-DOLPE02
Content: 60 ml
EAN: 018787775028
Brands: Dr. Bronner's
Types of Products: Liquid Soaps, Body care & hygiene
Scents : Mint/Minty
Properties : Vegan, Biodegradable
Consistency: Liquid
Certificates: BDIH, EWG, fair for life, NaTrue, Vegan Society
Storage information: Store in a cool, dry place, and avoid exposure to light
Features: Biodegradable, Non-GMO, Refillable, Vegan, Refill pack
Ingredients (INCI)

Aqua, Potassium Cocoate[1], Potassium Palm Kernelate[1], Potassium Olivate[1], Glycerin[2], Mentha Arvensis (Cornmint) Oil, Potassium Hempate[2], Potassium Jo­jobate[2], Mentha Piperita Oil, Citric Acid, Tocopherol (Vitamin E), Limonene[3]

  1. Fair Trade certified
  2. from controlled organic cultivation
  3. From Natural Essential Oils
Information & Use
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Peppermint

4 customer reviews in all languages

4,1 out of 5 stars
5 stars
6 (75%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
1 (12%)
1 Stars
1 (12%)

8 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 4 reviews available in other languages.