Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap Citrus, 475 ml

Multifunctional soap that invigorates the mind & refreshes the skin

CHF 21.06 CHF 23.50 -10%

(CHF 44.34 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 475 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Made from high-quality organic oils
  • Gently lathers & cleanses
  • For the face, body, hair & more

Frequently bought together with Sonett Laundry Liquid - Lavender, 5 l

Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap Citrus, 475 ml CHF 21.06 (CHF 44.34 / l)
Sonett Laundry Liquid - Lavender, 5 l CHF 21.06 (CHF 4.21 / l)
Total price: CHF 42.12
Description

The invigorating and refreshing 18-in-1 Pure Castile Magic Soap Citrus provides the fresh burst of energy you need to start the day feeling lively. The organic oils that form the basis of this liquid soap are organically grown and also pamper the skin, whilst the wonderful citrus scent tantalises the senses.

Application: Apply 2 - 3 drops to your hand, work into a light lather, enjoy the velvety foam and then rinse thoroughly.

Item no.: XDK-DRBE-DOLCT16
Content: 475 ml
EAN: 018787777169
Brands: Dr. Bronner's
Types of Products: Liquid Soaps, Body care & hygiene
Scents : Aromatic, Fruity, Citrus/Citrusy
Properties : Vegan, Biodegradable
Consistency: Liquid
Certificates: BDIH, EWG, fair for life, NaTrue, Vegan Society
Storage information: Store in a cool, dry place, and avoid exposure to light
Features: Biodegradable, Non-GMO, Refillable, Vegan, Refill pack
Ingredients (INCI)

Aqua, Potassium Cocoate[1], Potassium Palm Kernelate[1], Potassium Olivate[1], Glycerin[2], Citrus Aurantium Dulcis (Sweet Orange) Peel[2], Potassium Hempate[2], Potassium Jo­jobate[2], Citrus Lemon Peel Oil[2], Citrus Aurantifolia Oil[2], Citric Acid, Tocopherol (Vitamin E), Limonene[3], Citral[3], Linalool[3]

  1. Fair Trade certified
  2. from controlled organic cultivation
  3. From Natural Essential Oils
Information & Use
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap Citrus

2 customer reviews in all languages

4,5 out of 5 stars
5 stars
3 (75%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
1 (25%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

4 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.