Mild & Caring Liquid Soaps

Filter & sort

Prices Highlights Scents Brands Properties Certificates Use for
Filter

Liquid Soaps: 1 - 30 of 64 items

Sonett Lavender Hand Soap

Sonett Lavender Hand Soap, 1 l

  • Mild & nourishing
  • 100% biodegradable
  • With high-quality organic oils
CHF 10.01 CHF 11.15 (CHF 10.01 / l)

Delivery by October 08

Sonett Rose Hand Soap

Sonett Rose Hand Soap, 1 l

  • For face, body & hands
  • Gentle & nourishing
  • 100% biodegradable
CHF 11.01 CHF 12.25 (CHF 11.01 / l)

Delivery by October 08

Sonett Citrus Hand Soap

Sonett Citrus Hand Soap, 1 l

  • With a wonderfully fresh fragrance
  • Made from organic olive oil
  • Mild cleansing
CHF 10.01 CHF 11.15 (CHF 10.01 / l)

Delivery by October 08

Sonett Rosemary Hand Soap

Sonett Rosemary Hand Soap, 1 l

  • With rosemary active ingredients
  • Mild on the skin & conditions
  • 100% biodegradable
CHF 10.01 CHF 11.15 (CHF 10.01 / l)

Delivery by October 08

Sonett Calendula Hand Soap

Sonett Calendula Hand Soap, 1 l

  • Vegan
  • 100% from controlled organic farming
  • Regenerates
CHF 11.01 CHF 12.25 (CHF 11.01 / l)

Delivery by October 08

Sonett Epure Hand Soap

Sonett Epure Hand Soap, 1 l

  • 100% controlled organic farming
  • Coconut oil sourced from a Fair Trade project
  • Blend of herbs
CHF 11.01 CHF 12.25 (CHF 11.01 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Organic Liquid Soap Citrus-Olive

Sodasan Organic Liquid Soap Citrus-​Olive, 1 l

  • produced with nourishing organic olive oil
  • natural scent from pure essential oils
  • free of colouring, preservatives and detergent
CHF 8.72 CHF 9.70 (CHF 8.72 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Organic Liquid Soap Lavender-Olive

Sodasan Organic Liquid Soap Lavender-​Olive, 1000 ml (1 l)

  • produced with nourishing organic olive oil
  • natural scent from pure essential oils
  • free of colouring, preservatives and detergent
CHF 8.72 CHF 9.70 (CHF 8.72 / l)

Delivery by October 08

Method Hand Soap

Method Hand Soap, French Lavender (354 ml)

  • Gentle cleansing
  • With pure plant surfactants
  • Paraben-free
CHF 4.70 CHF 5.25 (CHF 13.28 / l)

Delivery by October 08

Sonett Hand Soap Sensitive

Sonett Hand Soap Sensitive, 1 l

  • For hands, face & body
  • Suitable for allergy sufferers
  • Fragrance-free
CHF 10.01 CHF 11.15 (CHF 10.01 / l)

Delivery by October 08

Sonett Kids Foam Soap Calendula

Sonett Kids Foam Soap Calendula, 1 l

  • With spagyric calendula
  • Pure plant surfactants
  • 100% controlled organic farming
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 8.01 / l)

Delivery by October 08

Liquid Hand Soap

Frosch Liquid Hand Soap, Sensitive (300 ml)

  • pH-neutral formulation
  • Free of microplastics
  • Cleans thoroughly
CHF 4.50 CHF 5.00 (CHF 15.00 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive, 1 l

  • produced with nourishing organic olive oil
  • unscented
  • free of colouring, preservatives and detergent
CHF 8.72 CHF 9.70 (CHF 8.72 / l)

Delivery by October 08

18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Lavender

Dr. Bronner's 18-​in-​1 Pure Castile Magic Soap -​ Lavender, 475 ml

  • Suitable for all skin types
  • Triple-concentrated
  • For the face, body, hair & more
CHF 21.06 CHF 23.50 (CHF 44.34 / l)

Delivery by October 08

18-in 1 Pure Castile Magic Soap, Baby - Unscented

Dr. Bronner's 18-​in 1 Pure Castile Magic Soap, Baby -​ Unscented, 240 ml

  • Suitable for all skin types, especially sensitive skin
  • Free from fragrances & essential oils
  • For the face, body, hair & more
CHF 14.44 CHF 16.05 (CHF 60.17 / l)

Delivery by October 08

Liquid Hand Soap Refill Bag

Frosch Liquid Hand Soap Refill Bag , Aloe vera (500 ml)

  • 100% recyclable
  • Vegan formula
  • Gently cleanses
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 8.60 / l)

Delivery by October 08

Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Almond

Dr. Bronner's 18-​in-​1 Pure Castile Magic Soap -​ Almond, 60 ml

  • Suitable for all skin types
  • Made from high-quality organic oils
  • Triple-concentrated
CHF 5.70 CHF 6.35 (CHF 95.00 / l)

Delivery by October 08

Sonett Hand Soap Gift Set

Sonett Hand Soap Gift Set

  • 1x Rose Hand Soap 110 ml
  • 1x Rosemary Hand Soap, 110 ml
  • 1x Calendula Hand Soap, 110 ml
CHF 8.01 CHF 8.90

Not available at the moment

Dr. Bronner's 18-in-1 Natural Tea Tree Soap

Dr. Bronner's 18-​in-​1 Natural Tea Tree Soap, 475 ml

  • For all skin types
  • Made from valuable organic oils
  • Vegan & biodegradable
CHF 21.06 CHF 23.50 (CHF 44.34 / l)

Delivery by October 08

Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap Citrus

Dr. Bronner's 18-​in-​1 Pure Castile Magic Soap Citrus, 475 ml

  • Suitable for all skin types
  • Made from high-quality organic oils
  • Gently lathers & cleanses
CHF 21.06 CHF 23.50 (CHF 44.34 / l)

Delivery by October 08

Zero Sensitive Hand Wash Lotion

Frosch Zero Sensitive Hand Wash Lotion, 500 ml

  • Ideal for frequent hand washing
  • 100 % recyclable packaging
  • Without colourants & fragrances
CHF 4.36 CHF 5.45 (CHF 8.72 / l)

Delivery by October 08

Organic Sodasan Kids Soap

Sodasan Organic Sodasan Kids Soap, 300 ml

  • Mild formulation
  • With olive oil & almond oil
  • Leaves the skin feeling soft
CHF 4.19 CHF 4.65 (CHF 13.97 / l)

Delivery by October 08

Attitude Super Leaves Orange Hand Soap

Attitude Super Leaves Orange Hand Soap, 473 ml

  • Suitable for all skin types
  • Refreshing & resilient properties
  • Dermatologically tested
CHF 9.32 CHF 10.35 (CHF 19.70 / l)

Delivery by October 08

Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Rose

Dr. Bronner's 18-​in-​1 Pure Castile Magic Soap -​ Rose, 475 ml

  • Suitable for all skin types
  • Made from high-quality organic oils
  • For the face, hands, hair & more
CHF 21.06 CHF 23.50 (CHF 44.34 / l)

Delivery by October 08

Beeta Perfume-free Hand Soap

Beeta Perfume-​free Hand Soap, 500 ml

  • Fragrance-free, without essential oils
  • Ecologically and environmentally conscious
  • Dermatologist tested
CHF 5.60 CHF 6.25 (CHF 11.20 / l)

Delivery by October 08

18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Cherry Blossom

Dr. Bronner's 18-​in-​1 Pure Castile Magic Soap -​ Cherry Blossom, 60 ml

  • Suitable for all skin types
  • Triple-concentrated
  • For the face, body, hair & more
CHF 5.70 CHF 6.35 (CHF 95.00 / l)

Delivery by October 08

Almawin Orange Hand Soap

Almawin Orange Hand Soap, 500 ml

  • Also for sensitive skin
  • Moisturising
  • Vegan formula
CHF 4.19 CHF 4.65 (CHF 8.38 / l)

Delivery by October 08

Organic Vegetable Oil Liquid Soap Sensitive

Sodasan Organic Vegetable Oil Liquid Soap Sensitive, 5 l

  • Bag-in-box format
  • Unscented
  • Natural ingredients
CHF 37.14 CHF 41.50 (CHF 7.43 / l)

Delivery by October 08

little leaves Vanilla & Pear Foaming Hand Soap

Attitude little leaves Vanilla & Pear Foaming Hand Soap, 295 ml

  • Delicate lather
  • Protective properties
  • Hypoallergenic
CHF 9.32 CHF 10.35 (CHF 31.59 / l)

Delivery by October 08

little leaves Watermelon & Coco Foaming Hand Soap

Attitude little leaves Watermelon & Coco Foaming Hand Soap, 295 ml

  • Protective properties
  • Exotic fruity scent
  • Hypoallergenic
CHF 9.32 CHF 10.35 (CHF 31.59 / l)

Delivery by October 08