Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Almond, 60 ml

A gentle and versatile soap with sweet, warm aromas

CHF 5.70 CHF 6.35 -10%

(CHF 95.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 60 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Made from high-quality organic oils
  • Triple-concentrated
  • For the face, body, hair & more

Frequently bought together with Sonett Laundry Liquid - Lavender, 2 l

Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Almond, 60 ml CHF 5.70 (CHF 95.00 / l)
Sonett Laundry Liquid - Lavender, 2 l CHF 9.50 (CHF 4.75 / l)
Total price: CHF 15.20
Description

Warmth in liquid soap form! The triple-concentrated 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Almond combines skincare with pampering and envelops both body and soul in its heavenly marzipan scent. Thanks to its base of precious saponified organic vegetable oils, it cleanses particularly gently and is versatile enough to be used on the face, hands, body, hair and much more.

Application: Apply 2 - 3 drops to your hand, work into a light lather, enjoy the velvety foam and then rinse thoroughly.

Item no.: XDK-DRBE-DOLAL02
Content: 60 ml
EAN: 018787771020
Brands: Dr. Bronner's
Types of Products: Liquid Soaps, Body care & hygiene
Scents : Almond, Sweet
Properties : Vegan, Biodegradable
Consistency: Liquid
Certificates: BDIH, EWG, fair for life, NaTrue, Vegan Society
Storage information: Store in a cool, dry place, and avoid exposure to light
Features: Biodegradable, Non-GMO, Refillable, Vegan, Refill pack
Ingredients (INCI)

Aqua, Potassium Cocoate[1], Potassium Palm Kernelate[1], Potassium Olivate[1], Glycerin[2], Potassium Hempate[2], Potassium Jo­jobate[2], Parfum, Citric Acid, Tocopherol (Vitamin E)

  1. Fair Trade certified
  2. from controlled organic cultivation
Information & Use
Legal guarantee & manufacturer details

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Dr. Bronner's 18-in-1 Pure Castile Magic Soap - Almond

2 customer reviews in all languages

4,6 out of 5 stars
5 stars
4 (80%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
1 (20%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

5 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder