sodasan - Soaps & Disinfectants

Liquid & bar soaps, disinfectants

Filter & sort

Prices Properties Certificates Use for Effective
Filter

Soaps & Disinfectants : 10 items

Sodasan Organic Curd Soap Cream Soap

Sodasan Organic Curd Soap Cream Soap, 100 g

  • manufactured from high-quality organic vegetable oils
  • unscented
  • free of colouring and preservatives
CHF 1.74 CHF 1.95 (CHF 17.40 / kg)

Delivery by October 09

Sodasan Organic Liquid Soap Citrus-Olive

Sodasan Organic Liquid Soap Citrus-​Olive, 1 l

  • produced with nourishing organic olive oil
  • natural scent from pure essential oils
  • free of colouring, preservatives and detergent
CHF 8.72 CHF 9.70 (CHF 8.72 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Organic Liquid Soap Lavender-Olive

Sodasan Organic Liquid Soap Lavender-​Olive, 1000 ml (1 l)

  • produced with nourishing organic olive oil
  • natural scent from pure essential oils
  • free of colouring, preservatives and detergent
CHF 8.72 CHF 9.70 (CHF 8.72 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive, 1 l

  • produced with nourishing organic olive oil
  • unscented
  • free of colouring, preservatives and detergent
CHF 8.72 CHF 9.70 (CHF 8.72 / l)

Delivery by October 09

Organic Sodasan Kids Soap

Sodasan Organic Sodasan Kids Soap, 300 ml

  • Mild formulation
  • With olive oil & almond oil
  • Leaves the skin feeling soft
CHF 4.19 CHF 4.65 (CHF 13.97 / l)

Delivery by October 09

Organic Vegetable Oil Liquid Soap Sensitive

Sodasan Organic Vegetable Oil Liquid Soap Sensitive, 5 l

  • Bag-in-box format
  • Unscented
  • Natural ingredients
CHF 37.14 CHF 41.50 (CHF 7.43 / l)

Delivery by October 09

Organic Almond & Avocado Plant-Based Soap

Sodasan Organic Almond & Avocado Plant-​Based Soap, 100 g

  • Made from high-quality, organic vegetable oils
  • Natural scent with pure essential oils
  • Preservative-free
CHF 2.29 CHF 2.55 (CHF 22.90 / kg)

Delivery by October 09

Sodasan THANX Gift Soap

Sodasan THANX Gift Soap, 80 g

  • Fine, fruity fragrance
  • Organic vegetable oil soap with shea butter
  • Without microplastics & petrochemicals
CHF 3.79 CHF 4.20 (CHF 47.38 / kg)

Delivery by October 09

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive

Sodasan Organic Liquid Soap sensitive, 300 ml

  • Produced with nourishing organic olive oil
  • Unscented
  • Free of colouring, preservatives and detergent
CHF 4.19 CHF 4.65 (CHF 13.97 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Love Gift Soap

Sodasan Love Gift Soap, 80 g

  • Delicate fragrance
  • Free from microplastics & petrochemicals
  • Biodegradable formula
CHF 3.79 CHF 4.20 (CHF 47.38 / kg)

Delivery by October 09

The organically certified, mild plant soaps by sodasan are free from colourants and preservatives as well as surfactants. Pure essential oils provide a pleasant fragrance with a wide variety to choose from. The soaps are suitable for all-over body care.