sodasan - Natural Detergents

Washing powder, liquid detergents, fabric softeners & more

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Certificates Effective Washing temperature
Filter

Laundry Detergents : 13 items

Sodasan Ecological Stain Removal Gel

Sodasan Ecological Stain Removal Gel, 200 ml

  • easy to use brush head
  • effective stain removal
  • with organic vegetable oil
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 14.95 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Lime Color Laundry Detergent

Sodasan Lime Color Laundry Detergent, 1,50 l

  • Vegan, Eco Guarantee & EcoCert certified
CHF 7.31 CHF 8.15 (CHF 4.87 / l)

Delivery by October 09

Ecological Bleaching Agent & Stain Remover

Sodasan Ecological Bleaching Agent & Stain Remover, 500 g

  • effective, hygienic stain removal through active oxygen
  • unscented
  • dermatologically tested
CHF 3.19 CHF 3.55 (CHF 6.38 / kg)

Delivery by October 09

Sodasan Fragrance & Care Rinse

Sodasan Fragrance & Care Rinse, 750 ml

  • fiber care with organic aloe vera
  • suitable for people with sensitive skin
  • natural magnolia scent
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 5.73 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Wool and Delicates Laundry Detergent

Sodasan Wool and Delicates Laundry Detergent, 750 ml

  • For wool, silk & cashmere
  • Dermatologically tested
  • Natural magnolia scent
CHF 5.40 CHF 6.00 (CHF 7.20 / l)

Delivery by October 09

"Sport & Outdoor" Liquid Laundry Detergent

Sodasan "Sport & Outdoor" Liquid Laundry Detergent, 750 ml

  • Temperature range: 30 - 95°C
  • Suitable for machine & handwash
  • Well tolerated by the skin
CHF 7.01 CHF 7.80 (CHF 9.35 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Sensitive Laundry Liquid

Sodasan Sensitive Laundry Liquid, 1,50 l

  • For white & coloured laundry
  • Ideal for sensitive skin
  • 30°C - 95°C
CHF 7.31 CHF 8.15 (CHF 4.87 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Lavender Color Liquid Laundry Detergent

Sodasan Lavender Color Liquid Laundry Detergent, 1,5 l

  • Natural scent of essential oils
  • Plant-based cleaning substances
  • Effective at all temperatures
CHF 7.31 CHF 8.15 (CHF 4.87 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Lime Washing Powder

Sodasan Lime Washing Powder, 1,01 kg

  • Washing temperature: 30°C - 95°C
  • For whites & coloureds
  • Tough on stains
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 7.93 / kg)

Delivery by October 09

Sodasan Color Sensitive Liquid Laundry Detergent

Sodasan Color Sensitive Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Made from high-quality organic vegetable oils
  • Without fragrances
  • Dermatologically tested
CHF 7.31 CHF 8.15 (CHF 4.87 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Colour Sensitive Washing Powder

Sodasan Colour Sensitive Washing Powder, 1,01 kg

  • Temperature range: 30 - 95°C
  • Suitable for all kinds of fabrics, excl. wool & silk
  • Fragrance-free formula
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 7.93 / kg)

Delivery by October 09

Sodasan Universal Lime Liquid Laundry Detergent

Sodasan Universal Lime Liquid Laundry Detergent, 5 l

  • Temperature range: 30-95 ° C
  • Purely vegetable cleaning substances
  • Fresh scent
CHF 24.08 CHF 27.00 (CHF 4.82 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Lavender Colour Washing Powder

Sodasan Lavender Colour Washing Powder , 5 kg

  • Ideal for coloured laundry
  • With organic plant soap
  • 40°C - 95°C
CHF 34.11 CHF 38.00 (CHF 6.82 / kg)

Delivery by October 09

sodasan's sustainably manufactured products are free from synthetic preservatives and fragrances, as well as being vegan, cruelty-free, and carrying multiple certifications. The brand even produces stain removers, fabric softeners, and special detergents.