sodasan - Eco-Friendly Cleaning Products

Natural cleaners for your home

Filter & sort

Prices Properties Certificates Use for Effective
Filter

Cleaning : 13 items

Sodasan Bath Cleaner

Sodasan Bath Cleaner, 500 ml

  • Removes limescale deposits & soap residues
  • Natural & fresh scent
  • Suitable for use on all bathroom surfaces
CHF 3.89 CHF 4.35 (CHF 7.78 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Vinegar Cleaner

Sodasan Vinegar Cleaner, 1 l

  • Fights dirt & odours
  • Effective against limescale deposits
  • Dermatologically tested
CHF 3.89 CHF 4.35 (CHF 3.89 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Orange Power Cleaner

Sodasan Orange Power Cleaner, 500 ml

  • Universal use, all-purpose cleaner
  • Natural, fresh orange scent
  • Highly concentrated and effective
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Water Softener

Sodasan Water Softener, 750 g

  • No colourings or preservatives
  • Enzyme-free, non-GMO & phosphate-free
  • Dermatologically tested
CHF 5.49 CHF 6.10 (CHF 7.32 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan Pure Soda

Sodasan Pure Soda, 500 g

  • For household & garden
  • Dissolves grease & impurities
  • Without additives
CHF 4.79 CHF 5.35 (CHF 9.58 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan Scouring Cream

Sodasan Sodasan Scouring Cream, 500 ml

  • Effective, thorough cleaning
  • No colouring or preservatives
  • Natural scent from pure essential oils
CHF 3.49 CHF 3.90 (CHF 6.98 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Toilet Power Gel - Spruce

Sodasan Toilet Power Gel -​ Spruce, 750 ml

  • Removes limescale, urine scale & dirt
  • With natural citric acid
  • Slow-dripping gel
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 5.73 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Citrus Toilet Cleaner

Sodasan Citrus Toilet Cleaner, 750 ml

  • Removes deposits in toilets & urinals
  • Natural, fresh scent
  • Contains plant-based ingredients
CHF 3.89 CHF 4.35 (CHF 5.19 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Pure Baking Soda

Sodasan Pure Baking Soda, 690 g

  • Fights dirt, grease & odours
  • Also for silver jewellery & cutlery
  • Without additives & microplastics
CHF 5.30 CHF 5.90 (CHF 7.68 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan Pure Citric Acid

Sodasan Pure Citric Acid, 500 g

  • Removes all limescale deposits
  • For appliances & fittings
  • Without additives
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 12.60 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan Kitchen Cleaner

Sodasan Kitchen Cleaner, 500 ml

  • Streak-free cleaning
  • Citrus fragrance
  • For all smooth surfaces
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Glass & Surface Cleaner

Sodasan Glass & Surface Cleaner, 500 ml

  • With pure alcohol
  • No preservatives
  • Suitable for smooth surfaces
CHF 3.89 CHF 4.35 (CHF 7.78 / l)

Delivery by October 08

Sodasan All-Purpose Cleaner

Sodasan All-​Purpose Cleaner, 5 l

  • For clean surfaces
  • Tough on grease
  • With a fresh citrus scent
CHF 22.06 CHF 24.50 (CHF 4.41 / l)

Not available at the moment

sodasan cleaning products achieve great results while still having a low environmental impact. Try out their organic cleaning products for the whole home - for the kitchen, bathroom & toilet, for window cleaning or even for special applications such as limescale removal.