planet pure - Organic Detergents

Eco-friendly universal & special detergents

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Certificates Use for Washing temperature
Filter

Laundry: 17 items

Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender

planet pure Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender, 10 l

  • For coloured & white laundry
  • Versatile
  • Pleasant fragrance
CHF 48.97 CHF 54.42 (CHF 4.90 / l)

Delivery by October 09

Universal Laundry Detergent - Alpine Freshness

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Alpine Freshness, 75 W (3 l)

  • For colour & white fabrics
  • Natural ingredients
  • For all temperatures
CHF 15.54 CHF 17.27 (CHF 5.18 / l)

Delivery by October 09

planet pure Universal Laundry Detergent - Lavender

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Lavender, 75 W (3 l)

  • For coloured & white fabrics
  • Suitable for wool & silk
  • For all washing temperatures
CHF 15.54 CHF 17.27 (CHF 5.18 / l)

Delivery by October 09

planet pure Organic Soapnuts

planet pure Organic Soapnuts, 200 loads of laundry (1 kg)

  • For all types of laundry
  • With a fabric bag
  • Easy to use
CHF 13.04 CHF 14.49 (CHF 13.04 / kg)

Delivery by October 09

planet pure Hygiene Textile Deodorant

planet pure Hygiene Textile Deodorant, 100 ml

  • For washable textiles
  • For persistent odours
  • Quick & easy to use
CHF 2.79 CHF 3.10 (CHF 27.90 / l)

Delivery by October 09

Colour Laundry Detergent - Orange Blossom

planet pure Colour Laundry Detergent -​ Orange Blossom, 75 W (3 l)

  • For coloured laundry
  • Free from microplastics
  • Natural formula
CHF 15.54 CHF 17.27 (CHF 5.18 / l)

Delivery by October 09

Colour Laundry Detergent  - Hibiscus & Peony

planet pure Colour Laundry Detergent -​ Hibiscus & Peony, 75 Loads of laundry (3 l)

  • For colour-fast laundry
  • Subtle floral fragrance
  • Suitable for all wash temperatures
CHF 15.54 CHF 17.25 (CHF 5.18 / l)

Delivery by October 09

Universal Laundry Detergent - Zero Additives

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Zero Additives, 30 W (1,50 l)

  • For white & coloured fabrics
  • Perfect for sensitive skin
  • For all temperatures
CHF 8.81 CHF 9.79 (CHF 5.87 / l)

Delivery by October 09

planet pure Baby Laundry Detergent - Soft

planet pure Baby Laundry Detergent -​ Soft, 1,50 l

  • For baby laundry
  • For all washing temperatures
  • Hypoallergenic formula
CHF 8.81 CHF 9.80 (CHF 5.87 / l)

Delivery by October 09

planet pure Universal Laundry Detergent - Wild Rose

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Wild Rose, Bag in Box 75 W (3 l)

  • For while & colour fabrics
  • Thorough cleaning power
  • With a wonderful wild rose scent
CHF 15.54 CHF 17.27 (CHF 5.18 / l)

Delivery by October 09

planet pure Stain Remover - Orange

planet pure Stain Remover -​ Orange, 100 ml

  • For white & coloured laundry
  • For grease stains & more
  • Pleasant fragrance
CHF 2.79 CHF 3.10 (CHF 27.90 / l)

Delivery by October 09

planet pure Delicates & Wool - Rose

planet pure Delicates & Wool -​ Rose, 1 l

  • For delicates & wool
  • Gentle on the skin formula
  • With a delicate rose fragrance
CHF 5.60 CHF 6.23 (CHF 5.60 / l)

Delivery by October 09

planet pure Lavender Fresh Fabric Refresher Spray

planet pure Lavender Fresh Fabric Refresher Spray, 500 ml

  • For all fabrics
  • Natural fragrance
  • No synthetic additives
CHF 3.29 CHF 3.65 (CHF 6.58 / l)

Delivery by October 09

Sport & Outdoor Laundry Detergent - 20 Washes

planet pure Sport & Outdoor Laundry Detergent -​ 20 Washes, 1 l

  • Ideal for functional clothing
  • Effective against dirt & odours
  • Temperature range: 15°C - 90°C
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 6.30 / l)

Delivery by October 09

planet pure Laundry White

planet pure Laundry White, 450 g

  • For white & coloured fabrics
  • Free from chlorine & fragrances
  • For greyish stains & other stains
CHF 6.60 CHF 7.34 (CHF 14.67 / kg)

Delivery by October 09

Colour Laundry Detergent - Orange Blossom, Canister

planet pure Colour Laundry Detergent -​ Orange Blossom, Canister, 10 l

  • For colour-fast laundry
  • With essential oils
  • Suitable for all wash temperatures
CHF 48.97 CHF 54.42 (CHF 4.90 / l)

Delivery by October 09

planet pure Stain Remover Powder

planet pure Stain Remover Powder, 450 g

  • For colour-fast & white laundry
  • As an additive to basic washing powders
  • For coffee, grass and fruit stains
CHF 6.60 CHF 7.35 (CHF 14.67 / kg)

Delivery by October 09

Organic detergents by the Austrian brand planet pure are cruelty-free, palm oil-free, GMO-free, vegan and certified with the Austrian Bio Garantie.