planet pure Stain Remover Powder, 450 g

Natural cleaning power booster

CHF 6.60 CHF 7.35 -10%

(CHF 14.67 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 450 g

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For colour-fast & white laundry
  • As an additive to basic washing powders
  • For coffee, grass and fruit stains

Frequently bought together with planet pure Laundry White, 450 g

planet pure Stain Remover Powder, 450 g CHF 6.60 (CHF 14.67 / kg)
planet pure Laundry White, 450 g CHF 6.60 (CHF 14.67 / kg)
Total price: CHF 13.20
Description

The Stain Remover Powder is a supplementary laundry booster designed to tackle stubborn stains caused by grass, fruit or dried-on residues. Added to your usual base detergent, it specifically enhances cleaning performance on heavily soiled clothing. The formula is made with 98% ingredients of natural origin and removes deep-seated stains from textile fibres to restore the fabrics' original appearance.

Application:

  • When washing: Depending on the degree of dirt, add 1-2 tablespoons (15-30 g) directly to the detergent in the dosing chamber of the washing machine. Dose the detergent as usual.
  • Pre-treatment: Mix ½ tbsp (8 g) of stain powder with approx. 15 ml of water and rub directly onto the stain. Leave it on for a maximum of 10 minutes.
  • When soaking: Add 1-2 tablespoons (15-30 g) to 4 litres of water (30-60°C) and leave the items to soak for several hours. Then wash as usual.

Note:

  • Always follow the care and dosing instructions for the clothing.
  • Test textiles for colour fastness in an inconspicuous area.
  • Do not use it on wool and silk.
  • The stain powder may be used for bleachable and colourfast textiles.
Item no.: PP-ZFP450B
Content: 450 g
EAN: 9120001462285
Brands: planet pure
Types of Products: Stain Remover
Properties : Vegan, Plastic-free , Fragrance-free
Certificates: ECOCERT
Use for: Clothing, Fabric
Features: Fragrance Free, Free from Dyes, Free from Phosphate, Free from Plastic, Vegan
Washing temperature: 30°C, 40°C, 50°C, 60°C
Compostion

15% - 30% Oxygen-based bleach[1], < 5 % Anionic surfactants, < 5 % Non-ionic surfactants, Enzymes (Subtilisin, Amylase, Lipase, Mannanase, Cellulase), Sodium chloride[1], Sodium carbonate[1], Sodium bicarbonate[1], Sodium sulphate[1], Activator (Tetraacetylethylenediamine), Carboxymethylcellulose, Silica

  1. of natural origin
Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS05

Signal word: Danger

Precautionary statements:

  • P280 - Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.
  • P310 - Contact your doctor/poison control centre immediately.
  • P305+P351+P338 - IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.

Hazard statements:

  • H318 - Causes serious eye damage.
More About planet pure Products
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Planet Pure Produktions und Handels GmbH, Lochauerstr. 2, 6912 , Hörbranz, Austria, office@planetpure.com, www.planetpure.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for planet pure Stain Remover Powder