Eco-friendly Colour Laundry Liquids

Ideal for Colour Laundry

Filter & sort

Prices Highlights Scents Brands Properties Certificates Washing temperature
Filter

Colour: 1 - 30 of 83 items

Attitude Fragrance Free Baby Liquid Detergent

Attitude Fragrance Free Baby Liquid Detergent, 2 l

  • Plant-based
  • Hypoallergenic
  • Fragrance free
CHF 27.60 CHF 30.50 (CHF 13.80 / l)

Delivery by October 20

Attitude Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent

Attitude Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent, 1,04 l

  • Natural ingredients
  • Pleasant scent
  • Biodegradable
CHF 19.16 CHF 21.50 (CHF 18.42 / l)

Delivery by October 09

Sensitive Natural Liquid Laundry Detergent

Attitude Sensitive Natural Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Ideal for all temperatures
  • For white & colour-fast laundry
  • Ideal for baby's sensitive skin
CHF 21.06 CHF 23.50 (CHF 21.06 / l)

Delivery by October 09

Universal Laundry Detergent - Zero Additives

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Zero Additives, 30 W (1,50 l)

  • For white & coloured fabrics
  • Perfect for sensitive skin
  • For all temperatures
CHF 8.81 CHF 9.79 (CHF 5.87 / l)

Delivery by October 09

Biopuro Spring Blossom Liquid Laundry Detergent

Biopuro Spring Blossom Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Concentrated detergent, active at 30°C
  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic & vegan
CHF 7.21 CHF 8.00 (CHF 7.21 / l)

Delivery by October 09

Fresh & Clean Liquid Laundry Detergent for Colours

Biopuro Fresh & Clean Liquid Laundry Detergent for Colours, 1 l

  • Effective from 30°C
  • Tested for nickel, chrome and cobalt
  • Hypoallergenic & vegan
CHF 7.56 CHF 8.40 (CHF 7.56 / l)

Delivery by October 09