Eco-friendly Laundry Liquid for Baby & Kids

Mild Care for Baby & Kids' Laundry

Filter & sort

Prices Scents Brands Properties Certificates Washing temperature
Filter

Baby & Kids : 12 items

Attitude Pear Nectar Baby Liquid Detergent

Attitude Pear Nectar Baby Liquid Detergent, 1,05 l

  • Using natural ingredients
  • Pleasant fragrance
  • CO2 neutral
CHF 19.16 CHF 21.50 (CHF 18.25 / l)

Delivery by October 09

Baby Liquid Laundry Detergent

Frosch Baby Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Ideal for baby clothing
  • For white & colour-fast textiles
  • 20°C - 95°C
CHF 9.01 CHF 10.00 (CHF 6.01 / l)

Delivery by October 09

Attitude Fragrance Free Baby Liquid Detergent

Attitude Fragrance Free Baby Liquid Detergent, 2 l

  • Plant-based
  • Hypoallergenic
  • Fragrance free
CHF 27.60 CHF 30.50 (CHF 13.80 / l)

Delivery by October 20

Attitude Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent

Attitude Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent, 1,04 l

  • Natural ingredients
  • Pleasant scent
  • Biodegradable
CHF 19.16 CHF 21.50 (CHF 18.42 / l)

Delivery by October 09

Sensitive Natural Liquid Laundry Detergent

Attitude Sensitive Natural Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Ideal for all temperatures
  • For white & colour-fast laundry
  • Ideal for baby's sensitive skin
CHF 21.06 CHF 23.50 (CHF 21.06 / l)

Delivery by October 09

planet pure Baby Laundry Detergent - Soft

planet pure Baby Laundry Detergent -​ Soft, 1,50 l

  • For baby laundry
  • For all washing temperatures
  • Hypoallergenic formula
CHF 8.81 CHF 9.80 (CHF 5.87 / l)

Delivery by October 09

2-in-1 Liquid Detergent - Babies and Delicate Fabrics

biobel 2-​in-​1 Liquid Detergent -​ Babies and Delicate Fabrics, 1,50 l

  • For sensitive textiles
  • Ideal for sensitive skin
  • With aloe vera
CHF 9.98 CHF 11.10 (CHF 6.65 / l)

Delivery by October 09

Perfume Free Baby Liquid Laundry Detergent

Biopuro Perfume Free Baby Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Highly concentrated
  • Tested for nickel, chrome and cobalt
  • Hypoallergenic & vegan
CHF 7.82 CHF 8.70 (CHF 7.82 / l)

Delivery by October 09

ecolunes Fragrance-Free Baby Laundry Detergent

ecolunes Fragrance-​Free Baby Laundry Detergent, 2 l

  • For baby clothes, whites & colours
  • Vegan formula
  • For 15 °C - 60 °C
CHF 10.92 CHF 12.15 (CHF 5.46 / l)

Delivery by October 09

Wool, Silk &, Fur Detergent for Children's Clothing

Ulrich natürlich Wool, Silk &, Fur Detergent for Children's Clothing, 500 ml

  • Cleans & cares for your clothes
  • Free from fragrances
  • For 30°C - 60°C
CHF 11.23 CHF 12.50 (CHF 22.46 / l)

Delivery by October 09

ecolunes Baby Laundry Detergent

ecolunes Baby Laundry Detergent, Lavender (1 l)

  • For baby clothes, whites & colours
  • Free from colourants & parabens
  • For 15 °C - 60 °C
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 8.01 / l)

Delivery by October 09

herbow Baby Liquid Laundry Detergent

herbow Baby Liquid Laundry Detergent , 1 l

  • For white & coloured fabrics
  • Perfect for sensitive skin
  • Sufficient for up to 33 loads of laundry
CHF 9.01 CHF 10.00 (CHF 9.01 / l)

Delivery by October 09