Eco-Friendly Universal Laundry Liquids

Suitable for Colour & White Laundry

Filter & sort

Prices Highlights Scents Brands Properties Certificates Washing temperature
Filter

Universal : 1 - 30 of 36 items

Universal Laundry Detergent - Zero Additives

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Zero Additives, 30 W (1,50 l)

  • For white & coloured fabrics
  • Perfect for sensitive skin
  • For all temperatures
CHF 8.81 CHF 9.79 (CHF 5.87 / l)

Delivery by October 09

eco & mio Fabric Softener

eco & mio Fabric Softener, 3 kg + Ecobox

  • For soft laundry
  • Dermatologically tested
  • Plant-based formula
CHF 15.25 CHF 15.26 (CHF 5.08 / kg)

Delivery by October 09

eco & mio Perfume-free Laundry Liquid Detergent

eco & mio Perfume-​free Laundry Liquid Detergent, 3 kg + Ecobox

  • For all kinds of fibre
  • Suitable for hand & machine wash
  • Natural disinfectant effect
CHF 17.60 (CHF 5.87 / kg)

Delivery by October 09

organic family Pillow Fight Laundry Detergent

purenn organic family Pillow Fight Laundry Detergent, 1 l

  • Universal
  • Free from fragrances
  • For sensitive skin
CHF 9.29 CHF 10.35 (CHF 9.29 / l)

Delivery by October 09