Eco-friendly Laundry Liquid for Wool, Silk & Delicates

Mild Care for Delicate Fabrics

Filter & sort

Prices Highlights Scents Brands Properties Certificates Washing temperature
Filter

Wool, Silk & Delicates : 1 - 30 of 53 items

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk, 1 l

  • For delicates, wool & silk
  • Fragrant lavender scent
  • 20°C - 40°C
CHF 7.00 CHF 7.80 (CHF 7.00 / l)

Delivery by October 09

Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive, 1 l

  • Pure plant-based organic olive oil soap
  • Without petrochemicals
  • Free from fragrances, colourants & preservatives
CHF 7.00 CHF 7.80 (CHF 7.00 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Lime Color Laundry Detergent

Sodasan Lime Color Laundry Detergent, 1,50 l

  • Vegan, Eco Guarantee & EcoCert certified
CHF 7.31 CHF 8.15 (CHF 4.87 / l)

Delivery by October 09

"Delicate Laundry" Liquid Laundry Detergent

Biolu "Delicate Laundry" Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Suitable for hand & machine wash
  • With lavender oil
  • Dermatologist tested
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 09

Officina Naturae Liquid Detergent

Officina Naturae Liquid Detergent, 4 l

  • Also suitable for delicate fabrics
  • Gentle and deep cleaning
  • With pure essential oils
CHF 22.59 CHF 25.00 (CHF 5.65 / l)

Delivery by October 09

Biolu Orange Blossom Laundry Detergent

Biolu Orange Blossom Laundry Detergent, 1 l

  • Deep cleaning
  • Natural fabric softener
  • For hand and machine washing
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 09

Biolu Marseille Lemongrass Laundry Detergent

Biolu Marseille Lemongrass Laundry Detergent, 5 l

  • Hand & machine wash
  • Dermatologist tested
  • Free from synthetic fragrances
CHF 15.44 CHF 17.15 (CHF 3.09 / l)

Delivery by October 09

Waterlily & Honeydew Delicate Liquid Laundry Detergent

Ecover Waterlily & Honeydew Delicate Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • For wool & delicates
  • Gentle formula
  • Suitable for machine & handwash
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 6.30 / l)

Delivery by October 09

Black & Dark Laundry Liquid - Lime & Lotus

Ecover Black & Dark Laundry Liquid -​ Lime & Lotus, 1 l

  • Removes even heavy stains
  • Protects dark colours
  • Wash at up to 40°C
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 6.30 / l)

Delivery by October 09

Washing Detergent Made of Recycled Materials

Tea Natura Washing Detergent Made of Recycled Materials, 5 l

  • Effective & versatile
  • Efficient use of raw materials
  • With pure plant ingredients
CHF 25.09 CHF 28.00 (CHF 5.02 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Wool and Delicates Laundry Detergent

Sodasan Wool and Delicates Laundry Detergent, 750 ml

  • For wool, silk & cashmere
  • Dermatologically tested
  • Natural magnolia scent
CHF 5.40 CHF 6.00 (CHF 7.20 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Lavender Color Liquid Laundry Detergent

Sodasan Lavender Color Liquid Laundry Detergent, 1,5 l

  • Natural scent of essential oils
  • Plant-based cleaning substances
  • Effective at all temperatures
CHF 7.31 CHF 8.15 (CHF 4.87 / l)

Delivery by October 09

Attitude Fragrance Free Baby Liquid Detergent

Attitude Fragrance Free Baby Liquid Detergent, 2 l

  • Plant-based
  • Hypoallergenic
  • Fragrance free
CHF 27.60 CHF 30.50 (CHF 13.80 / l)

Delivery by October 20

Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender

planet pure Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender, 10 l

  • For coloured & white laundry
  • Versatile
  • Pleasant fragrance
CHF 48.97 CHF 54.42 (CHF 4.90 / l)

Delivery by October 09

Universal Laundry Detergent - Alpine Freshness

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Alpine Freshness, 75 W (3 l)

  • For colour & white fabrics
  • Natural ingredients
  • For all temperatures
CHF 15.54 CHF 17.27 (CHF 5.18 / l)

Delivery by October 09

Attitude Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent

Attitude Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent, 1,04 l

  • Natural ingredients
  • Pleasant scent
  • Biodegradable
CHF 19.16 CHF 21.50 (CHF 18.42 / l)

Delivery by October 09

Attitude Mountain Liquid Detergent & Softener

Attitude Mountain Liquid Detergent & Softener, 1,05 l

  • Free from optical brighteners
  • Hypoallergenic
  • Plant-based
CHF 19.16 CHF 21.50 (CHF 18.25 / l)

Delivery by October 09

Ecover ZERO Wool & Delicates Detergent

Ecover ZERO Wool & Delicates Detergent, 1 l

  • For hand & machine wash
  • Without dyes & fragrances
  • Dermatologist tested
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 6.30 / l)

Delivery by October 09

planet pure Universal Laundry Detergent - Lavender

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Lavender, 75 W (3 l)

  • For coloured & white fabrics
  • Suitable for wool & silk
  • For all washing temperatures
CHF 15.54 CHF 17.27 (CHF 5.18 / l)

Delivery by October 09

Officina Naturae Liquid Detergent Lavender

Officina Naturae Liquid Detergent Lavender, 1 l

  • Nickel tested
  • Free from petrochemicals and brighteners
  • Contains lavender oil
CHF 7.92 CHF 8.80 (CHF 7.92 / l)

Delivery by October 09

Sodasan Color Sensitive Liquid Laundry Detergent

Sodasan Color Sensitive Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Made from high-quality organic vegetable oils
  • Without fragrances
  • Dermatologically tested
CHF 7.31 CHF 8.15 (CHF 4.87 / l)

Delivery by October 09

Delicates and Wool Detergent

Frosch Delicates and Wool Detergent, 1,50 l

  • Without bleach
  • No optical brighteners
  • Temperature: 20 - 60°C
CHF 11.73 CHF 13.05 (CHF 7.82 / l)

Delivery by October 09

Essential Lavender Laundry Detergent for Delicates & Wool

Ecover Essential Lavender Laundry Detergent for Delicates & Wool, 1 l

  • For temperatures up to 30°C
  • Dermatologically tested
  • Vegan
CHF 6.80 CHF 7.55 (CHF 6.80 / l)

Delivery by October 09

Colour Laundry Detergent - Orange Blossom

planet pure Colour Laundry Detergent -​ Orange Blossom, 75 W (3 l)

  • For coloured laundry
  • Free from microplastics
  • Natural formula
CHF 15.54 CHF 17.27 (CHF 5.18 / l)

Delivery by October 09

Officina Naturae Liquid Detergent Perfume Free

Officina Naturae Liquid Detergent Perfume Free, 4 l

  • Nickel tested
  • Free from petrochemicals and brighteners
  • Especially suitable for people with allergies
CHF 26.60 CHF 29.50 (CHF 6.65 / l)

Delivery by October 09

Ulrich natürlich Cashmere & Merino Wool Detergent

Ulrich natürlich Cashmere & Merino Wool Detergent, 500 ml

  • For washable wool & skins
  • With lanolin
  • Delicate lavender scent
CHF 11.53 CHF 12.80 (CHF 23.06 / l)

Delivery by October 09

Colour Laundry Detergent  - Hibiscus & Peony

planet pure Colour Laundry Detergent -​ Hibiscus & Peony, 75 Loads of laundry (3 l)

  • For colour-fast laundry
  • Subtle floral fragrance
  • Suitable for all wash temperatures
CHF 15.54 CHF 17.25 (CHF 5.18 / l)

Delivery by October 09

Almawin Liquid Detergent for Wool & Silk

Almawin Liquid Detergent for Wool & Silk, 750 ml

  • Vegan
  • Pleasant, fresh fragrance
  • Dermatologist tested
CHF 6.60 CHF 7.35 (CHF 8.80 / l)

Delivery by October 09

Ulrich natürlich Detergent for Wool, Silk, & Furs

Ulrich natürlich Detergent for Wool, Silk, & Furs, 500 ml

  • Provides structure
  • Biodegradable
  • Without fragrances
CHF 9.93 CHF 11.05 (CHF 19.86 / l)

Delivery by October 09

Universal Laundry Detergent - Zero Additives

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Zero Additives, 30 W (1,50 l)

  • For white & coloured fabrics
  • Perfect for sensitive skin
  • For all temperatures
CHF 8.81 CHF 9.79 (CHF 5.87 / l)

Delivery by October 09