biolù - Ecological Detergents & Cleaning Products

Vegan OK-certified household cleaners

Shop by category

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

biolù: 30 items

"Delicate Laundry" Liquid Laundry Detergent

Biolu "Delicate Laundry" Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Suitable for hand & machine wash
  • With lavender oil
  • Dermatologist tested
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 09

Biolu Orange Blossom Laundry Detergent

Biolu Orange Blossom Laundry Detergent, 1 l

  • Deep cleaning
  • Natural fabric softener
  • For hand and machine washing
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 09

Biolu Marseille Lemongrass Laundry Detergent

Biolu Marseille Lemongrass Laundry Detergent, 5 l

  • Hand & machine wash
  • Dermatologist tested
  • Free from synthetic fragrances
CHF 15.44 CHF 17.15 (CHF 3.09 / l)

Delivery by October 09

Biolu Lemon Dish Soap

Biolu Lemon Dish Soap, 1 l

  • High fat-dissolving power
  • With lemon essential oil
  • Free of phosphates and dyes
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 09

Biolu Orange Dishwasher Detergent

Biolu Orange Dishwasher Detergent, 1 l

  • High fat dissolving power
  • Streak-free and shiny
  • With orange oil
CHF 5.09 CHF 5.65 (CHF 5.09 / l)

Delivery by October 09

Biolu Eucalyptus Floor Cleaner

Biolu Eucalyptus Floor Cleaner, 1 l

  • High cleaning power
  • With eucalyptus oil
  • Free of phosphates and dyes
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 2.99 / l)

Delivery by October 09

Biolu Liquid Detergent Red Apple

Biolu Liquid Detergent Red Apple, 1 l

  • White & colour textiles
  • 20°C - 60°C
  • Fine apple scent
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 09

Biolu Stain Remover Powder

Biolu Stain Remover Powder, 1,10 kg

  • Fights stubborn stains
  • Also suitable for cleaning surfaces
  • With active oxygen
CHF 5.09 CHF 5.65 (CHF 4.63 / kg)

Delivery by October 09

Biolu Citric Acid Powder

Biolu Citric Acid Powder, 1 kg

  • Versatile
  • No phosphates or dyes
  • Fully biodegradable
CHF 8.21 CHF 9.15 (CHF 8.21 / kg)

Delivery by October 09

Biolu Toilet Cleaner Eco Tabs

Biolu Toilet Cleaner Eco Tabs , 20 pieces

  • Removes stubborn dirt
  • Dissolves limescale
  • With a lemon-mint scent
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 0.20 / pc)

Delivery by October 09

Biolu Orange Universal Cleaner

Biolu Orange Universal Cleaner, 1 l

  • High cleaning power, very effective
  • With orange oil
  • Free of phosphates and dyes
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 09

Biolu 5-in-1 Dishwasher Eco Tabs

Biolu 5-​in-​1 Dishwasher Eco Tabs , 32 pieces

  • For all cleaning cycles
  • Dissolves grease & limescale
  • Completely plastic-free
CHF 6.10 CHF 6.80 (CHF 0.19 / pc)

Delivery by October 09

Biolu Laundry Stain Remover

Biolu Laundry Stain Remover , 1 l

  • Tough on dirt
  • Plant-based
  • Gentle on the skin
CHF 6.10 CHF 6.80 (CHF 6.10 / l)

Delivery by October 09

Biolu Jasmine Fabric Softener

Biolu Jasmine Fabric Softener, 1 l

  • Hand & machine wash
  • Relaxing scent
  • Protects the fibres
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 09

Biolu Passionflower Fabric Softener

Biolu Passionflower Fabric Softener, 5 l

  • Hand & machine wash
  • For easy ironing
  • Protects the fibres
CHF 14.44 CHF 16.05 (CHF 2.89 / l)

Delivery by October 09

Biolu Descaler Eco Tabs

Biolu Descaler Eco Tabs , 6 pieces

  • Suitable for almost all surfaces
  • Dissolves limescale, stains & germs
  • Citrus-herbal scent
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 0.50 / pc)

Delivery by October 09

Biolu Eco Tabs Laundry Detergent

Biolu Eco Tabs Laundry Detergent , 32 pieces

  • For white & coloured laundry
  • For machine & hand wash
  • With a lavender-eucalyptus aroma
CHF 7.20 CHF 8.00 (CHF 0.23 / pc)

Delivery by October 09

Biolu Baking Soda Soap

Biolu Baking Soda Soap, 140 g

  • For dry skin
  • With a gentle exfoliating effect
  • Ideal for heavy sweating
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 21.36 / kg)

Delivery by October 09

Biolu Pomegranate Fabric Softener

Biolu Pomegranate Fabric Softener, 1 l

  • Hand & machine wash
  • Fruity scent
  • Protects the fibres
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 09

Biolu Sensitive Washing-Up Liquid - Aloe Vera

Biolu Sensitive Washing-​Up Liquid -​ Aloe Vera, 1 l

  • Ideal for sensitive skin
  • Biodegradable
  • Vegan
CHF 4.09 CHF 4.55 (CHF 4.09 / l)

Delivery by October 09

Biolu Drain tap for canister

Biolu Drain tap for canister

  • For 5L & 20L
  • Practical & robust
  • Pressure resistant
CHF 8.21 CHF 9.15

Delivery by October 09

Eco Tabs Laundry Detergent for Delicates

Biolu Eco Tabs Laundry Detergent for Delicates , 16 pieces

  • For wool, silk & linen
  • For hand & machine washing
  • With a fine fresh scent
CHF 7.20 CHF 8.00 (CHF 0.45 / pc)

Delivery by October 09

Biolu Eco Tabs Dish Soap

Biolu Eco Tabs Dish Soap , 6 pieces

  • For dishes & cutlery
  • Removes dirt & grease
  • Plastic-free & biodegradable
CHF 5.09 CHF 5.65 (CHF 0.85 / pc)

Delivery by October 09

Biolu Empty Spray Bottle

Biolu Empty Spray Bottle

  • Capacity: 250 ml
  • For bathroom, glass & all-purpose cleaners
  • Perfect for mixing
CHF 1.98 CHF 2.20

Delivery by October 09

Biolu Eco Tabs Floor Cleaner

Biolu Eco Tabs Floor Cleaner , 20 pieces

  • For parquet, stone & terracotta
  • Safe for children & animals
  • Lemon & eucalyptus scent
CHF 5.09 CHF 5.65 (CHF 0.25 / pc)

Delivery by October 09

Biolu Olive Soap

Biolu Olive Soap, 140 g

  • For all skin types
  • Also for sensitive children's skin
  • Natural anti-aging properties
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 21.36 / kg)

Delivery by October 09

Biolu Lemon Soap

Biolu Lemon Soap, 140 g

  • For combination skin
  • Cleans & clears the pores
  • Regulates sebum production
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 21.36 / kg)

Delivery by October 09

Biolu Multi-use Eco Tabs

Biolu Multi-​use Eco Tabs, 4 pieces

  • For all surfaces
  • Cleans glass & mirrors
  • Plastic-free & biodegradable
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 0.75 / pc)

Delivery by October 09

Biolu Filling Pump biolù Canisters

Biolu Filling Pump biolù Canisters

  • For 5 L & 10 L canisters
  • Practical & robust
  • Pressure resistant
CHF 12.33 CHF 13.70

Delivery by October 09

Biolu Anti-Limescale Eco Tabs

Biolu Anti-​Limescale Eco Tabs , 20 pieces

  • Increases the service life of the machine
  • Protects against limescale & corrosion
  • Supports energy efficiency
CHF 5.09 CHF 5.65 (CHF 0.25 / pc)

Not available at the moment

The household range of cleaners that is biolù finds its origin in Tuscany. For more than 30 years it has placed great importance on the production of innovative and environmentally friendly detergents and cleaning products.