Tea Natura's Eco-Friendly Laundry Detergents

Filter & sort

Prices Type of Laundry Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

Laundry : 10 items

Washing Detergent Made of Recycled Materials

Tea Natura Washing Detergent Made of Recycled Materials, 5 l

  • Effective & versatile
  • Efficient use of raw materials
  • With pure plant ingredients
CHF 25.09 CHF 28.00 (CHF 5.02 / l)

Delivery by October 08

Tea Natura Marseille Soap - Neutral

Tea Natura Marseille Soap -​ Neutral, 200 g

  • Also suitable for laundry
  • For smooth and soft skin
  • No synthetic fragrances
CHF 2.90 CHF 3.25 (CHF 14.50 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Washing Soda

Tea Natura Washing Soda, 1 kg

  • Treats stains on textiles
  • Ideal for use as washing soda
  • Releases active oxygen at 30°C
CHF 6.92 CHF 7.70 (CHF 6.92 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Ancient Lye

Tea Natura Ancient Lye, 1 kg

  • Maintains the colour intensity
  • Composed of raw vegetable materials
  • Without phosphorus
CHF 3.40 CHF 3.80 (CHF 3.40 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Detergent Powder

Tea Natura Detergent Powder, 2 kg

  • With bentonite clay
  • Effective cleaning
  • No synthetic substances
CHF 12.04 CHF 13.40 (CHF 6.02 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Mineral Fabric Softner

Tea Natura Mineral Fabric Softner, 750 g

  • Bentonite derived from volcanic ash
  • No tensides
  • Suitable for 30 wash cycles
CHF 7.02 CHF 7.80 (CHF 9.36 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Liquid Detergent

Tea Natura Liquid Detergent, 5 l

  • Economical concentrate
  • Suitable for hard water
  • Without chlorine
CHF 25.09 CHF 28.00 (CHF 5.02 / l)

Delivery by October 08

Wool, Silk and Delicate Fabrics with Lavender and Orange

Tea Natura Wool, Silk and Delicate Fabrics with Lavender and Orange, 1 l

  • Pleasant fragrance
  • For hand and machine wash
  • Anti-felt effect
CHF 6.62 CHF 7.35 (CHF 6.62 / l)

Delivery by October 08

Tea Natura Recycle - Marseille Laundry Soap

Tea Natura Recycle -​ Marseille Laundry Soap, 200 g

  • Ideal for removing stains from fabrics
  • Made with recycled oil
  • Suitable for handwash
CHF 3.90 CHF 4.35 (CHF 19.50 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Stain Remover

Tea Natura Stain Remover, 500 g

  • Without bleaching agents
  • For colored and white textiles
  • With active oxygen
CHF 6.41 CHF 7.15 (CHF 12.82 / kg)

Delivery by October 08