Ri-Detersivo - Eco-Friendly TEA Natura Products

Ecological & sustainable cleaning products

Filter & sort

Prices Type of Laundry Use for Effective
Filter

Ri-Detersivo: 3 items

Washing Detergent Made of Recycled Materials

Tea Natura Washing Detergent Made of Recycled Materials, 5 l

  • Effective & versatile
  • Efficient use of raw materials
  • With pure plant ingredients
CHF 25.09 CHF 28.00 (CHF 5.02 / l)

Delivery by October 09

Tea Natura Recycle - Marseille Laundry Soap

Tea Natura Recycle -​ Marseille Laundry Soap, 200 g

  • Ideal for removing stains from fabrics
  • Made with recycled oil
  • Suitable for handwash
CHF 3.90 CHF 4.35 (CHF 19.50 / kg)

Delivery by October 09

Tea Natura Recycle - Universal Degreaser

Tea Natura Recycle -​ Universal Degreaser, 750 ml

  • Practical spray bottle
  • Degreasing properties
  • Surface cleaner
CHF 5.61 CHF 6.25 (CHF 7.48 / l)

Delivery by October 09

TEA Natura has created a product range based on cooking oil residues that are collected according to proper procedures and then filtered, purified and saponified. These recycled oils are used as the base for their range of high-quality cleaners and laundry detergents.

  • Recycled, 100% biodegradable formulas