Zero Waste Alternatives for the Kitchen

Filter & sort

Prices Properties Material Use for
Filter

Kitchen: 15 items

pandoo Silicone Bag

pandoo Silicone Bag, 500 ml

  • Suitable for all foods
  • Airtight seal
  • Dishwasher & freezer safe
CHF 8.90 (CHF 17.80 / l)

Delivery by October 08

pandoo Stainless Steel Lunchbox

pandoo Stainless Steel Lunchbox , 800 ml

  • Material: rustproof stainless steel
  • With a flexible divider
  • With a silicone seal
CHF 28.00 (CHF 35.00 / l)

Delivery by October 08

pandoo Silicone Lid

pandoo Silicone Lid , White (6 pieces)

  • 6 different diameters
  • Durable
  • Food-grade silicone
CHF 8.90 (CHF 1.48 / pc)

Delivery by October 08

pandoo Bamboo & Stainless Steel Coffee Mug

pandoo Bamboo & Stainless Steel Coffee Mug

  • Each piece is unique
  • Natural design
  • Double-walled design
CHF 18.00 CHF 18.95

Delivery by October 08

pandoo Storage Jar

pandoo Storage Jar, 1.000 ml

  • Transparent design
  • Airtight seal
  • Easy to clean
CHF 8.90 (CHF 8.90 / l)

Delivery by October 19

pandoo Silicone Baking Sheet

pandoo Silicone Baking Sheet , 42 x 32 cm

  • Oven-safe
  • Easy to clean
  • Reusable
CHF 10.00

Delivery by October 08

pandoo Coconut Set

pandoo Coconut Set

  • 2 x spoons
  • 2 x bowls
  • Natural products
CHF 17.85

Delivery by October 08

pandoo Spice Jar

pandoo Spice Jar , 160 ml

  • High-quality materials
  • Aroma-proof seal
  • Capacity: 160 g
CHF 4.45 (CHF 27.81 / l)

Delivery by October 08

pandoo Fruit & Vegetable Nets

pandoo Fruit & Vegetable Nets, 6-​piece set & bread bag

  • Material: cotton
  • Practical sizes
  • Plastic-free alternative
CHF 20.00

Delivery by October 08

pandoo Bamboo Skewers

pandoo Bamboo Skewers , 30 pieces

  • Material: 100% bamboo
  • Biodegradable
  • Versatile in use
CHF 2.85 CHF 3.00 (CHF 0.10 / pc)

Delivery by October 08

pandoo Travel Cutlery Set

pandoo Travel Cutlery Set

  • Natural material
  • Practical pouch
  • Reusable
CHF 14.50

Delivery by October 08

pandoo Disposable Bamboo Straws

pandoo Disposable Bamboo Straws, 200 pieces

  • Material: bamboo & plant starch
  • Biodegradable
  • Length: 21 cm
CHF 22.50 (CHF 0.11 / pc)

Delivery by October 08

pandoo Beeswax Sheets Starter Set

pandoo Beeswax Sheets Starter Set

  • 3 different sizes
  • Can be used up to 12 months
  • Mouldable
CHF 20.00

Delivery by October 08

pandoo Reusable Bamboo Straws for Cocktails

pandoo Reusable Bamboo Straws for Cocktails, 12 pieces

  • Material: 100% bamboo
  • Includes a cleaning brush
  • Length: 14 cm
CHF 10.05 CHF 10.60 (CHF 0.84 / pc)

Delivery by October 08

pandoo Reusable Bamboo Straws, 20 cm

pandoo Reusable Bamboo Straws, 20 cm , 12 pieces

  • Biodegradable
  • Each straw is unique
  • Length: 20 cm
CHF 10.58 CHF 11.15 (CHF 0.88 / pc)

Delivery by October 08