pandoo - Live Your Life Sustainably

Zero-waste bamboo alternatives

Shop by category

Filter & sort

Prices Highlights Properties Material Use for Effective
Filter

pandoo: 1 - 30 of 31 items

pandoo Bamboo Toilet Paper

pandoo Bamboo Toilet Paper

  • 8 rolls, 200 sheets per roll
  • 3-ply
  • 100% plastic-free
CHF 6.01 CHF 6.70

Delivery by October 09

pandoo Bamboo Tissues

pandoo Bamboo Tissues , 100 pieces

  • 100 natural tissues
  • 3-ply
  • Free from wood
CHF 1.98 CHF 2.20 (CHF 0.02 / pc)

Delivery by October 09

pandoo Foldable Drinking Bottle

pandoo Foldable Drinking Bottle, anthracite

  • Filling quantity: 700 ml
  • Carabiner included
  • Also suitable for carbonated drinks
CHF 10.02 CHF 11.15

Delivery by October 09

pandoo Silicone Bag

pandoo Silicone Bag, 500 ml

  • Suitable for all foods
  • Airtight seal
  • Dishwasher & freezer safe
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 16.02 / l)

Delivery by October 09

pandoo Roll of Paper Towels

pandoo Roll of Paper Towels

  • 20 paper towels
  • Washable
  • Reusable
CHF 7.01 CHF 7.80

Delivery by October 09

pandoo Stainless Steel Lunchbox

pandoo Stainless Steel Lunchbox , 800 ml

  • Material: rustproof stainless steel
  • With a flexible divider
  • With a silicone seal
CHF 25.08 CHF 28.00 (CHF 31.35 / l)

Delivery by October 09

pandoo Bamboo Charcoal Air Purifier

pandoo Bamboo Charcoal Air Purifier , 1 x 500 g

  • Natural actives
  • Durable
  • Versatile
CHF 15.04 CHF 16.70 (CHF 30.08 / kg)

Delivery by October 09

pandoo Silicone Lid

pandoo Silicone Lid , White (6 pieces)

  • 6 different diameters
  • Durable
  • Food-grade silicone
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 1.34 / pc)

Delivery by October 09

pandoo Storage Jar

pandoo Storage Jar, 1.000 ml

  • Transparent design
  • Airtight seal
  • Easy to clean
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 8.01 / l)

Delivery by October 19

pandoo Silicone Baking Sheet

pandoo Silicone Baking Sheet , 42 x 32 cm

  • Oven-safe
  • Easy to clean
  • Reusable
CHF 9.01 CHF 10.00

Delivery by October 09

pandoo Bamboo & Stainless Steel Coffee Mug

pandoo Bamboo & Stainless Steel Coffee Mug

  • Each piece is unique
  • Natural design
  • Double-walled design
CHF 17.05 CHF 18.95

Delivery by October 09

pandoo Bamboo Soap Container

pandoo Bamboo Soap Container

  • With a grooved base
  • Rounded edges
  • Allows the soap to dry completely
CHF 7.01 CHF 7.80

Delivery by October 09

pandoo Aluminium Soap Container

pandoo Aluminium Soap Container

  • Practical travel buddy
  • Removable drainage insert
  • Light material
CHF 10.02 CHF 11.15

Delivery by October 09

pandoo Coconut Set

pandoo Coconut Set

  • 2 x spoons
  • 2 x bowls
  • Natural products
CHF 16.04 CHF 17.85

Delivery by October 09

pandoo Thermal Drinking Bottle

pandoo Thermal Drinking Bottle , 750 ml

  • 100% plastic-free
  • Leakproof
  • Maintains the temperature
CHF 22.06 CHF 24.50 (CHF 29.41 / l)

Delivery by October 09

pandoo Bamboo & Stainless Steel Thermal Cup

pandoo Bamboo & Stainless Steel Thermal Cup , 480 ml

  • For warm & cold drinks
  • With a sieve
  • Made from stainless steel
CHF 22.06 CHF 24.50 (CHF 45.96 / l)

Delivery by October 09

pandoo Spice Jar

pandoo Spice Jar , 160 ml

  • High-quality materials
  • Aroma-proof seal
  • Capacity: 160 g
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 25.00 / l)

Delivery by October 09

pandoo Fruit & Vegetable Nets

pandoo Fruit & Vegetable Nets, 6-​piece set & bread bag

  • Material: cotton
  • Practical sizes
  • Plastic-free alternative
CHF 18.05 CHF 20.00

Delivery by October 09

pandoo Sponge Cloth

pandoo Sponge Cloth, 3 pieces

  • Made from cellulose & cotton
  • Content: 3 pieces
  • Size: 16 x 0.6 x 17 cm
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 1.00 / pc)

Delivery by October 09

pandoo Bamboo Skewers

pandoo Bamboo Skewers , 30 pieces

  • Material: 100% bamboo
  • Biodegradable
  • Versatile in use
CHF 2.70 CHF 3.00 (CHF 0.09 / pc)

Delivery by October 09

pandoo Travel Cutlery Set

pandoo Travel Cutlery Set

  • Natural material
  • Practical pouch
  • Reusable
CHF 13.04 CHF 14.50

Delivery by October 09

pandoo Scouring Pad

pandoo Scouring Pad, 3 pieces

  • Made from sisal fibres
  • Content: 3 pieces
  • Size: 9.5 x 2.5 x 15 cm
CHF 1.98 CHF 2.20 (CHF 0.66 / pc)

Delivery by October 09

pandoo Disposable Bamboo Straws

pandoo Disposable Bamboo Straws, 200 pieces

  • Material: bamboo & plant starch
  • Biodegradable
  • Length: 21 cm
CHF 20.06 CHF 22.50 (CHF 0.10 / pc)

Delivery by October 09

pandoo Travel Spice Set

pandoo Travel Spice Set

  • With 5 spice compartments
  • Closes aroma-tight & airtight
  • Dimensions: 2.5 cm x 13.9 cm
CHF 13.04 CHF 14.50

Delivery by October 09

pandoo Travel Spice Set - incl. spices

pandoo Travel Spice Set -​ incl. spices

  • With a practical shaker attachment
  • Practical for on-the-go use
  • Includes 5 spices
CHF 20.06 CHF 22.50

Delivery by October 09

pandoo Beeswax Sheets Starter Set

pandoo Beeswax Sheets Starter Set

  • 3 different sizes
  • Can be used up to 12 months
  • Mouldable
CHF 18.05 CHF 20.00

Delivery by October 09

pandoo Cleaning Sponge

pandoo Cleaning Sponge

  • For crockery & delicate surfaces
  • Low odour & quick-drying
  • Durable & washable
CHF 2.99 CHF 3.35

Delivery by October 09

pandoo Non-Thermal Bottle

pandoo Non-​Thermal Bottle, 750 ml

  • Made from rustproof stainless steel
  • Silicone seal
  • Lightweight
CHF 18.05 CHF 20.00 (CHF 24.07 / l)

Delivery by October 09

pandoo Reusable Bamboo Straws for Cocktails

pandoo Reusable Bamboo Straws for Cocktails, 12 pieces

  • Material: 100% bamboo
  • Includes a cleaning brush
  • Length: 14 cm
CHF 9.52 CHF 10.60 (CHF 0.79 / pc)

Delivery by October 09

pandoo Reusable Bamboo Straws, 20 cm

pandoo Reusable Bamboo Straws, 20 cm , 12 pieces

  • Biodegradable
  • Each straw is unique
  • Length: 20 cm
CHF 10.02 CHF 11.15 (CHF 0.84 / pc)

Delivery by October 09

At pandoo, you will find many innovative products for an environmentally friendly lifestyle. Everyday products in particular often cause a lot of waste and consume valuable resources, which is why pandoo offers sustainable alternatives to traditional everyday products. When developing recyclable, plastic-free and wood-free products, pandoo relies on bamboo, a natural raw material that grows back quickly and uses less water than wood during cultivation.
In doing so, pandoo pursues the goal of reducing plastic waste and combating deforestation - a valuable contribution to environmental protection.