Sustainable Products for on the Go

Filter & sort

Prices Properties Material Use for
Filter

Out and About: 13 items

pandoo Foldable Drinking Bottle

pandoo Foldable Drinking Bottle, anthracite

  • Filling quantity: 700 ml
  • Carabiner included
  • Also suitable for carbonated drinks
CHF 11.15

Delivery by October 08

pandoo Silicone Bag

pandoo Silicone Bag, 500 ml

  • Suitable for all foods
  • Airtight seal
  • Dishwasher & freezer safe
CHF 8.90 (CHF 17.80 / l)

Delivery by October 08

pandoo Stainless Steel Lunchbox

pandoo Stainless Steel Lunchbox , 800 ml

  • Material: rustproof stainless steel
  • With a flexible divider
  • With a silicone seal
CHF 28.00 (CHF 35.00 / l)

Delivery by October 08

pandoo Silicone Lid

pandoo Silicone Lid , White (6 pieces)

  • 6 different diameters
  • Durable
  • Food-grade silicone
CHF 8.90 (CHF 1.48 / pc)

Delivery by October 08

pandoo Storage Jar

pandoo Storage Jar, 1.000 ml

  • Transparent design
  • Airtight seal
  • Easy to clean
CHF 8.90 (CHF 8.90 / l)

Delivery by October 19

pandoo Bamboo & Stainless Steel Thermal Cup

pandoo Bamboo & Stainless Steel Thermal Cup , 480 ml

  • For warm & cold drinks
  • With a sieve
  • Made from stainless steel
CHF 23.29 CHF 24.50 (CHF 48.52 / l)

Delivery by October 08

pandoo Spice Jar

pandoo Spice Jar , 160 ml

  • High-quality materials
  • Aroma-proof seal
  • Capacity: 160 g
CHF 4.45 (CHF 27.81 / l)

Delivery by October 08

pandoo Thermal Drinking Bottle

pandoo Thermal Drinking Bottle , 750 ml

  • 100% plastic-free
  • Leakproof
  • Maintains the temperature
CHF 24.50 (CHF 32.67 / l)

Delivery by October 08

pandoo Fruit & Vegetable Nets

pandoo Fruit & Vegetable Nets, 6-​piece set & bread bag

  • Material: cotton
  • Practical sizes
  • Plastic-free alternative
CHF 20.00

Delivery by October 08

pandoo Travel Spice Set

pandoo Travel Spice Set

  • With 5 spice compartments
  • Closes aroma-tight & airtight
  • Dimensions: 2.5 cm x 13.9 cm
CHF 14.50

Delivery by October 08

pandoo Travel Spice Set - incl. spices

pandoo Travel Spice Set -​ incl. spices

  • With a practical shaker attachment
  • Practical for on-the-go use
  • Includes 5 spices
CHF 22.50

Delivery by October 08

pandoo Beeswax Sheets Starter Set

pandoo Beeswax Sheets Starter Set

  • 3 different sizes
  • Can be used up to 12 months
  • Mouldable
CHF 20.00

Delivery by October 08

pandoo Non-Thermal Bottle

pandoo Non-​Thermal Bottle, 750 ml

  • Made from rustproof stainless steel
  • Silicone seal
  • Lightweight
CHF 19.05 CHF 20.00 (CHF 25.40 / l)

Delivery by October 08