Sensitive, Eco-friendly Laundry Liquids

Ideal for People with Sensitive Skin

Filter & sort

Prices Highlights Scents Brands Properties Certificates Washing temperature
Filter

Sensitive: 20 items

Sonett Liquid Detergent - Sensitive

Sonett Liquid Detergent -​ Sensitive, 2 l

  • For coloured & white laundry
  • No enzymes or genetic engineering
  • 30°C - 95°C
CHF 9.50 CHF 10.55 (CHF 4.75 / l)

Delivery by October 08

Ecover Zero Laundry Liquid

Ecover Zero Laundry Liquid, 1 l

  • Effective against stains
  • Gentle on sensitive skin
  • 30 °C - 60 °C
CHF 13.04 CHF 14.50 (CHF 13.04 / l)

Delivery by October 08

Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive

Sonett Olive Laundry Liquid for Wool & Silk Sensitive, 1 l

  • Pure plant-based organic olive oil soap
  • Without petrochemicals
  • Free from fragrances, colourants & preservatives
CHF 7.00 CHF 7.80 (CHF 7.00 / l)

Delivery by October 08

Baby Liquid Laundry Detergent

Frosch Baby Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Ideal for baby clothing
  • For white & colour-fast textiles
  • 20°C - 95°C
CHF 9.01 CHF 10.00 (CHF 6.01 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Sensitive Laundry Liquid

Sodasan Sensitive Laundry Liquid, 1,50 l

  • For white & coloured laundry
  • Ideal for sensitive skin
  • 30°C - 95°C
CHF 7.31 CHF 8.15 (CHF 4.87 / l)

Delivery by October 08

Zero Sensitive Laundry Detergent

Frosch Zero Sensitive Laundry Detergent, 1.500 ml

  • For coloured & white laundry
  • Without colourants
  • 30° - 95° C
CHF 11.23 CHF 14.05 (CHF 7.49 / l)

Delivery by October 08

Sensitive Natural Liquid Laundry Detergent

Attitude Sensitive Natural Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Ideal for all temperatures
  • For white & colour-fast laundry
  • Ideal for baby's sensitive skin
CHF 21.06 CHF 23.50 (CHF 21.06 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Color Sensitive Liquid Laundry Detergent

Sodasan Color Sensitive Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Made from high-quality organic vegetable oils
  • Without fragrances
  • Dermatologically tested
CHF 7.31 CHF 8.15 (CHF 4.87 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Liquid Detergent Zero - Eco

Greenatural Liquid Detergent Zero -​ Eco, 1000 ml (1 l)

  • Free from essential oils
  • Zero synthetic dyes or fragrances
  • Allergen-free formula
CHF 7.01 CHF 7.80 (CHF 7.01 / l)

Delivery by October 08

Sonett Color Sensitive - Liquid Detergent

Sonett Color Sensitive -​ Liquid Detergent, 120 ml

  • For colours
  • Free from fragrances & preservatives
  • 20 to 60°C
CHF 0.98 CHF 1.10 (CHF 8.17 / l)

Delivery by October 08

Universal Laundry Detergent - Zero Additives

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Zero Additives, 30 W (1,50 l)

  • For white & coloured fabrics
  • Perfect for sensitive skin
  • For all temperatures
CHF 8.81 CHF 9.79 (CHF 5.87 / l)

Delivery by October 08

planet pure Baby Laundry Detergent - Soft

planet pure Baby Laundry Detergent -​ Soft, 1,50 l

  • For baby laundry
  • For all washing temperatures
  • Hypoallergenic formula
CHF 8.81 CHF 9.80 (CHF 5.87 / l)

Delivery by October 08

Klar Color Liquid Laundry Detergent

Klar Color Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Lasting colour brilliance
  • Dermatologically tested
  • For coloured and white laundry
CHF 7.91 CHF 8.80 (CHF 5.27 / l)

Delivery by October 08

Liquid Detergent with Marseille Soap Flakes

La Corvette Liquid Detergent with Marseille Soap Flakes, 1,50 l

  • Suitable for all textiles
  • Ideal for sensitive skin
  • 30°C - 95°C
CHF 12.24 CHF 13.60 (CHF 8.16 / l)

Delivery by October 08

Biopuro Spring Blossom Liquid Laundry Detergent

Biopuro Spring Blossom Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Concentrated detergent, active at 30°C
  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic & vegan
CHF 7.21 CHF 8.00 (CHF 7.21 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Olive Liquid Laundry Detergent

ALPEKO Olive Liquid Laundry Detergent , 500 ml

  • Hypoallergenic
  • Suitable for all fabrics
  • Without optical brighteners
CHF 5.91 CHF 6.55 (CHF 11.82 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Marseille Laundry Detergent

ALPEKO Marseille Laundry Detergent , 500 ml

  • For all fabrics & colours
  • Hypoallergenic
  • Vegan
CHF 5.91 CHF 6.55 (CHF 11.82 / l)

Delivery by October 08

eco & mio Fabric Softener

eco & mio Fabric Softener, 3 kg + Ecobox

  • For soft laundry
  • Dermatologically tested
  • Plant-based formula
CHF 15.25 CHF 15.26 (CHF 5.08 / kg)

Delivery by October 08

Najel Aleppo Soap Liquid Detergent Natural

Najel Aleppo Soap Liquid Detergent Natural, 2 l

  • Eco-friendly & hypoallergenic
  • Removes stubborn stains
  • Suitable for all types of laundry
CHF 12.03 CHF 13.35 (CHF 6.02 / l)

Delivery by October 08

Attitude baby leaves Laundry Detergent

Attitude baby leaves Laundry Detergent, 1,05 l

  • For all textiles
  • Also effective at cold temperatures
  • Vegan & biodegradable
CHF 13.19 CHF 14.65 (CHF 12.56 / l)

Delivery by October 08